Спорно наказание донесе победата на Цунода във Формула 2 на "Спа"

Младият пилот на Ред Бул Юки Цунода (Carlin) спечели своята втора победа от началото на сезона във Формула 2, след като триумфира в основното състезание на белгийската писта „Спа“.

Победата за японеца дойде, след като реалният победител Никита Мацепин (Hitech) получи много спорно пет секундно наказание след края на надпреварата заради по-твърдата защита, която приложи срещу Цунода в заключителните етапи на днешния старт. Според стюардите, руският пилот бе изтласкал от пистата японския си съперник при минаването на шикана „Ле Комб“ в предпоследния тур.

А Цунода, който стартира от първа позиция се озова зад Мацепин, след като руския пилот направи своето задължително спиране с бокса една обиколка по-рано. За размяната на местата между двамата по време на стоповете допринесе и забавяне при работа от страна на механиците на Carlin.

Трети в днешния старт остана Мик Шумахер (Prema), който имаше сравнително скучно състезание след началните му етапи. В тях синът на седемкратния световен шампион във Формула 1 успя да си пробие път в тройката, от своята седма стартова позиция.

След края на днешната надпревара, лидер в генералното класиране продължава да е Калъм Илот (UNI-Virtuosi), който днес имаше разочароващ старт и завърши едва десети. Причина за този резултат бе сравнително високото износване на гумите, от което страдаше британският пилот. По този начин преднината на Илот, който има актив от 122 точки, бе стопена на само седем пред Роберт Шварцман (Prema), който днес остана пети и взе двете допълнителни точки за най-бързата обиколка. Трети в класирането с актив от 111 пункта е днешният победител Цунода, който освен 25-те точки за победата си, взе и четирите за пол позицията, която спечели във вчерашната квалификация.

През утрешния ден ще се проведе и по-къса спринтова надпревара на „Спа“, която ще стартира в 12:10 часа българско време. В нея от първа позиция ще потегли Рой Нисани (Trident), който направи много силно състезание в днешния ден и се изкачи със седем места спрямо своята 15-та стартова позиция. До израелеца на първа редица ще се нареди Гуан-Ю Джоу (UNI-Virtuosi).