Какво постигнаха в треньорството учениците на Димитър Пенев от златното поколение?

Какво постигнаха в треньорството учениците на Димитър Пенев от златното поколение?

Времето на терена на златното поколение български футболисти отдавна свърши. Годините се трупат и епохалният успех от Мондиал'94 остава все по-назад. Никой преди това и никой след това не се е доближавал до постижението на Пеневата чета - до предпоследния мач на световно първенство. След като приключиха с футболното игрище, логично учениците на Димитър Пенев се пръснаха на различни поприща - кой захвана бизнес, кой се пробва в политиката, кой се зае да управлява във футбола, а някои тръгнаха по стъпките на Стратега. Стара приказка е, че големите футболисти рядко стават големи треньори. Такива примери има и в световен план. Нека хвърлим бърз поглед на кариерите на момчетата Димитър Пенев след футболния терен:

33 Борислав Михайлов подаде оставката си

Борислав Михайлов:

капитанът на златния отбор спря с футбола през 1998 г. Боби управляваше БФС между 2005 и 2019 г. Никога не е бил треньор.

Емил Кременлиев:

бившият десен бек на Левски и ЦСКА окачи бутонките през 2007 г. След това Емо се захвана с бизнес, беше и спортен директор на Арда. От това лято е помощник на Николай Киров в тима от Кърджали.

Трифон Иванов:

железният защитник напусна този свят на 13 февруари 2016 г. Никога не се захвана с треньорство.
16 Интервю с Цанко Цветанов

Цанко Цветанов:

бившият ляв бек е дългогодишен асистент на Станимир Стоилов, с когото е работил в Левски, Литекс, Анортозис, Ботев (Пловдив), Астана и националния отбор. През 2012 г. за кратко Цанко беше старши треньор на Етър, след което отново стана помощник на Мъри.
137 Левски - Лудогорец

Петър Хубчев:

либерото от САЩ'94 стана асистент в Айнтрахт (Франкфурт) през 2002 г. След това беше помощник на Пламен Марков в националния отбор. През 2005 г. Хубси дебютира като старши треньор в Славия, където обаче се задържа малко. През следващата година работи в нискоразредния германски Бад Вилбел, а малко след това стана треньор на дубъла на "орлите" от Франкфурт. През 2009 г. Хубчев пое Черноморец (Поморие), с който стигна финал за Купата на България. През 2011 г. специалистът водеше Ботев (Пловдив), а от 2012 до 2016 г. - Берое. Със "зелените" Петьо постигна най-големия успех в кариерата си - Купата и Суперкупата на България през 2013 г. Между 2016 и 2019 г. беше национален селекционер, а за последно водеше Левски през миналия сезон, без да постигне успехи на "Герена".

Златко Янков:

опорният халф има кратка кариера като старши треньор. Фара спря с футбола през 2003 г. с бенефис в Бургас. Няколко години поред беше спортен директор на Черноморец, а през 2014 г. стана наставник на Нефтохимик. Престоят му начело на "шейховете" обаче беше кратък. След това Янков стана скаут в Турция, а за последно беше помощник в Сиваспор и Бурсаспор.
26 Изпълком на БФС

Емил Костадинов:

героят от Париж имаше няколко периода като шеф в ЦСКА, а от години е сред началниците в БФС. Като футболист е работил със специалисти като Боби Робсън, Артур Жорже, Томислав Ивич, Джовани Трапатони, Ото Рехагел, Франц Бекенбауер, Себастиао Лазарони и др. С Юрген Клоп пък бяха съотборници в Майнц. Коща така и не се захвана с треньорството.
37 Литекс представи Христо Стоичков

Христо Стоичков:

най-големият български футболист спря с футбола през 2003 г. в Ди Си Юнайтед. Още същата година беше назначен за треньор на нападателите в Барселона, а скоро след това пое националния отбор на България, но не успя да класира "лъвовете" за Мондиал 2006. Ученикът на Йохан Кройф напусна пейката на "А" отбора през 2007 г., за да се заеме със спасението на Селта. Тимът обаче изпадна в Сегунда дивисион, а през есента носителят на "Златната топка" беше уволнен от испанците. През 2009 г. Камата пое Мамелъди Съндаунс в Африка, а малко по-късно стана съветник на президента на Ростов. През 2012 г. Стоичков стана наставник на Литекс, а през лятото на следващата година пое ЦСКА. След кратко и бурно лято при "армейците" обаче световната легенда сложи край на треньорската си кариера и се зае с телевизионна журналистика в Маями.

Йордал Лечков:

екзекуторът на Германия сложи край на кариерата си в Сливен през 2004 г. Данчо беше играещ треньор в своя роден клуб, след което се насочи към властта в БФС и политиката. Лече никога повече не стана треньор.
18 Наско Сираков, Тити Папазов и Павел Колев отговарят на въпросите за бъдещето на Левски

Наско Сираков:

Вълка имаше кратък период на треньорската пейка. Между 1996 и 1998 г. беше помощник на Христо Бонев в националния отбор, като заедно с Божил Колев асистираха на Зума на Мондиал'98. През сезон 1997/1998 Наско беше наставник на Славия, но скоро след това приключи с треньорския занаят. Последваха златни години като шеф на "Герена", а от скоро бившият голмайстор, работил с Радомир Антич и Луис Арагонес, е собственик на Левски.
14 Пресконференция на Даниел Боримиров и Нестор Юруков

Даниел Боримиров:

бившият полузащитник на Левски и Мюнхен 1860 спря с футбола през 2008 г. Никога не е работил като треньор.

Пламен Николов:

легендарният вратар на Левски и Локомотив (Сф) свали ръкавиците в края на 90-те години. Пинко има треньорски лиценз "УЕФА - А". Работил е като треньор в Спартак (Вн), Септември (Сф), Марек, Славия и националния отбор, без да е бил някога старши треньор.

Ивайло Йорданов:

универсалният футболист от златното поколение е работил като асистент в дубъла на Спортинг, националния отбор на България по времето на Христо Стоичков, Литекс, Берое и младежкия национален тим. Никога не е бил старши треньор.
51 Делегати пристигат за Конгреса на БФС

Бончо Генчев:

първият българин в Премиър лийг на Англия пое Етър в началото на 2016 г. Боната не се задържа дълго начело на "болярите" и въобще в треньорството. След това стана областен началник във футбола, а понякога се изявява и като анализатор по телевизията.

Николай Илиев:

юношата на Левски има тапия от треньорската школа в Коверчано, но заради здравословни проблеми така и не се захвана с професията. Ники два пъти беше директор на "Герена", а за последно се кандидатира за управител на БФС заедно с Любослав Пенев. Неуспешно.

Илиян Киряков:

сърцатият бивш национал спря с футбола през 2007 г. Той също не е оставил следа в треньорството. През 2011 г. беше помощник на Иван Кючуков в Черноморец (Балчик), с амбиция да се наложи в бранша. Кирячето води Етър за кратко преди няколко години, като това е единственият клуб, в който е бил наставник.
35 Младежките национали заминаха за мача със Словения

Петър Михтарски:

голаджията каза "стоп" на футбола в Левски през 2001 г. След това беше селекционер в клуба от "Герена", а после води последователно Пирин (Благоевград), Вихрен и Беласица. През 2009 г. дойде краят на кариерата на легендарния благоевградски стрелец като старши треньор. По-късно той беше помощник на Антони Здравков в младежкия национален отбор. 

Петър Александров:

бившият нападател на Славия и Левски от дълги години работи като асистент във водещи швейцарски клубове. Пепи е работил в дубъла на Аарау, Грасхопър, Люцерн, Санкт Гален и Цюрих. Голмайсторът от Карлово има и кратък период като помощник на Пламен Марков в националния отбор. Никога не е бил старши треньор.

Георги Георгиев:

пловдивският техничар в момента е селекционер към БФС. Гецата никога не е бил старши треньор, откакто окачи бутонките на пирона в края на миналия век.
29 ЦСКА 1948 представи Красимир Балъков

Красимир Балъков:

легендарният плеймейкър спря с футбола след бенефис в Щутгарт през 2003 г. След това Бала стана асистент при "швабите". През 2006 г. пое Грасхопър, откъдето беше освободен през май 2007 г. През сезон 2007/2008 водеше Санкт Гален, а след това се зае с проекта в Черноморец (Бургас), където работеше с Фреди Бобич. За 60 мача начело на "акулите" Бала записа 29 победи. През сезон 2011/2012 специалистът водеше Хайдук (Сплит) - хърватският тим завърши втори и се класира за Лига Европа. След това Краси пробва да спаси от изпадане Кайзерслаутерн, но неуспешно. Следват периоди в Литекс и Етър, като начело на "болярите" стигна до бараж за Лига Европа. През 2019 г. водеше България, но напусна в знак на солидарност с Боби Михайлов, който подаде оставка след скандалния мач с Англия. През това лято Бала пое ЦСКА 1948.

Велко Йотов:

бившият нападател спря с футбола през 2005 г. и се зае да тренира деца във футболна академия отвъд Океана. Йотов никога не е бил треньор в мъжкия футбол.

Ивайло Андонов:

някогашният голаджия има кратък период в треньорството - през 2007 г. е помощник в юношеския национален отбор. В началото на новия век бившият нападател на ЦСКА създаде своя футболна школа Пирин 2001.
8 Любо Пенев беше представен като наставник на дублиращия тим на Валенсия

Любослав Пенев:

Ел Голеадор пропусна финалите в САЩ заради болест, но се превърна в единственият от Пеневата чета, който вдигна шампионска титла като старши треньор. Любо го направи начело на Литекс през 2011 г. Два сезона по-рано специалистът стигна до групите на Лига Европа с ЦСКА. През 2017 г. Пенев пое дубъла на Валенсия, но заряза поста, за да се кандидатира за президент на БФС, където беше сразен от Боби Михайлов. От тази година бившият голмайстор на Валенсия и Атлетико Мадрид води Царско село, като спаси отбора от изпадане.
12 Пресконференция за футболен турнир в Албена с участието на Димитър Пенев

От казаното става ясно, че само четирима от златния отбор могат да се похвалят с по-продължителна треньорска кариера: Любослав Пенев, Красимир Балъков, Петър Хубчев и Христо Стоичков. Носителят на "Златната топка" обаче не е в треньорската професия от 2013 г. При другите ученици на Димитър Пенев срещаме думите "никога" и "кратко", когато говорим за треньорската пейка.

Да отбележим още, че в годините след САЩ'94 до шампионската титла у нас достигнаха родни специалисти, които нямат успехите на терена на Пеневата чета. Георги Василев е бивш полузащитник с кариера в Сливен, Марек и Етър. Стоян Коцев, който изведе Славия до дубъл, е някогашно крило на "белите" и Етър.
7 Лудогорец представи Димитър Димитров
Димитър Димитров - Херо е бивш бранител на Черноморец (Бургас) и Академик (Сф). Ферарио Спасов е бивш халф на Спартак (Пл), а някогашният голаджия на Локомотив (Пд) Едуард Ераносян изведе "смърфовете" до златните медали през 2004 г. Емил Велев, направил продължителна кариера в Израел, пък стана последният шампионски треньор на Левски. Да добавим и името на Ангел Червенков, вдигнал титлата с Литекс.
Голяма част от титлите на Лудогорец дойдоха с български специалисти с по-скромни футболни визитки: с бившия халф на Литекс и Дунав Ивайло Петев, с Херо, с бившия нападател на Локомотив (Сф) Стойчо Стоев и с някогашния играч на Славия и Янтра Георги Дерменджиев.
Уникални успехи с Левски пък записа Станимир Стоилов, попаднал като футболист в сянката на Пеневата чета. Мъри се прочу като добър треньор и в Казахстан.
На "Армията" титли и победи с ЦСКА регистрира в няколко периода Стойчо Младенов. Екзекутора на Ливърпул е най-сериозното име (след Любо Пенев) откъм футболни успехи сред изброените български треньори, вдигали шампионската титла от средата на 90-те години насам.
Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти