Неудържимият Байерн заслужи титлата в ШЛ (видео)

За шести път в славната си история Байерн (Мюнхен) се окичи със званието първенец на Европа, след като тази вечер спечели Шампионската лига. Във финала на “Луж” в Лисабон германският колос надви Пари Сен Жермен с 1:0 след гол на Кингсли Коман в 59-ата минута. Така баварците завършват кампанията в този странен сезон с феноменалните 11 победи от 11 мача в турнира. Предишният триумф на Байерн в ШЛ беше преди седем години, а преди това клубът беше №1 още през 1974, 1975, 1976 и 2001 г.
По този начин мюнхенци се изравнят по титли с Ливърпул (6), като пред тях остават само Милан (7) и Реал Мадрид (13). Освен това Байерн регистрира требъл, след като дежурно взе златните медали в Бундеслигата и Купата на Германия.

В самия финал тимът на Ханзи Флик не беше толкова убедителен, колкото беше в предишните си двубои. Звездната селекция на ПСЖ имаше своите възможности за краен успех. Особено през първото полувреме французите доминираха при чистите положения, но Анхел Ди Мария, Неймар и Килиан Мбапе не успяха да преодолеят “железния” и в този мач Мануел Нойер. Мбапе и Неймар се превърнаха в големите разочарования, защото с нищо не оправдаха статута си на двама от тримата най-скъпи играчи в света.

Иначе Роберт Левандовски удари греда в средата на първото полувреме, а в неговия край германците поискаха дузпа за задържане на Коман от страна на Тило Кеерер. За наказателен удар през втората част настояваха и от ПСЖ, но арбитър пак беше на друго мнение.

И двамата треньорите бяха направили само по една промяна в съставите си в сравнение с полуфиналните срещи. Вратарят на ПСЖ Кейлор Навас е възстановен и започна вместо резервата си Серхио Рико. Марко Верати седна на пейката. В началото Томас Тухел постави Анхел Ди Мария на дясното крило, а за Килиан Мбапе остана лявото.

При баварците пък бившият футболист на французите Кингсли Коман измести от стартовите 11 Иван Перишич. Жером Боатенг също беше вдигнат на крака и стартира в тандем с Дейвид Алаба, но още преди почивката пак се контузи и трябваше да напусне.
Очаквано и двата тима прибегнаха до висока преса още от първия съдийски сигнал. Първият изстрел към една от двете врати дойде е 6-ата, когато Тиаго Алкантара шутира високо и неточно.
В 14-ата Мбапе притесни защитата в червено, но Леон Горетцка успя да блокира удара му. Секунди по-късно младият французин беше спрян и от Йошуа Кимих.

В 18-ата минута дойде и първото 100-процентово положение и то пак беше на сметката на ПСЖ. Тогава Неймар се отскубна сам срещу Нойер, но вратарят успя да спаси.

Германците бързо отговориха с греда след изстрел на Роберт Левандовски в 22-ата минута. Нападателят стреля след завъртане, но кълбото срещна десния страничен стълб на вратата на Навас.
Футболистите в синьо обаче организираха нова образцова контраатака, при която Ди Мария получи шанс да завърши с десния крак, но стреля в аут.

В 25-ата минута Жером Боатенг от тима на Байерн получи контузия и беше заменен от Никлас Зюле. Същото нещо се случи и в полуфинала срещу Лион.
Леандро Паредес също притесни Нойер, но този път с далечен удар. Това се случи в 29-ата минута.

Две по-късно Навас се намеси след центриране пред него и засичане на Левандовски от 2-3 метра.

В края на полувремето беше опасно и пред двамата вратари, но те запазиха мрежите си. В 45-ата Мбапе изпусна "златен" шанс от няколко метра, а веднага след това Навас парира силен удар по земя на Гнабри.
И това обаче не беше всичко за тази част, защото в добавеното време Коман премина покрай Кеерер и падна на земята, а германците поискаха дузпа за задържане. Реферът Даниеле Орсато обаче не отсъди такава, като не получи сигнал за нещо подобно и от колегите си от ВАР.

Второто полувреме започна без нови промени в съставите. Независимо важността на срещата, напрежението между играчите се повиши чак в 52-ата минута. Тогава Серж Гнабри изрита Неймар, заради което пък Паредес му налетя. Арбитърът охлади страстите с два дължи картона.

Като цяло обаче с началото на втората част германците успокоиха темпото, спряха "лудата" преса и чаках за своя шанс. И той дойде в 59-ата минута след постепенна атака, при която Кимих центрира на далечната греда към Коман, който с глава вкара за 1:0.
В последвалите няколко минути Байерн пропусна още две чисти положения.

Тухел отговори с вкарването на Верати вместо Паредес и веднага след това Мбапе пропусна да засече отлично подаване отдясно.
В 70-ата Ди Мария направи впечатляващ пас към Маркиньос, но и неговият удар беше отразен от Нойер.
В 73-ата претенции на ПСЖ за дузпа за нарушение на Кимих срещу Мбапе също не бяха уважени от рефера Орсато.

Междувременно многото смени и в двата състава като че ли нарушиха ритъма и за Байерн стана по-лесно. Във втората минута на добавеното време Мбапе изведе Чупо-Мотинг, но и той нямаше късмет.

Груповата фаза от новия сезон в турнира ще стартира на 20 октомври.
ПСЖ - БАЙЕРН 0:1
0:1 Коман (59)

ПСЖ: Навас, Кеерер, Силва, Кимпембе, Бернат (80-Курзава), Маркиньос, Ерера (72-Дракслер), Паредес (65-Верати), Ди Мария (80-Чупо-Мотинг), Неймар, Мбапе

БАЙЕРН: Нойер, Кимих, Боатенг (25-Зюле), Алаба, Дейвис, Горетцка, Тиаго (86-Толисо), Гнабри (69-Коутиньо), Мюлер, Коман (68-Перишич), Левандовски

Стадион: "Луш", Лисабон
Съдия: Даниеле Орсато (Италия)