Лион прекърши мечтите и на Манчестър Сити (видео)

Манчестър Сити за пореден път се провали в Шампионската лига. Този път Лион се оказа непреодолима преграда. Французите победиха отбора на Пеп Гуардиола с 3:1 в Лисабон и се класираха за полуфиналите, където ще се изправят срещу Байерн (Мюнхен).

След като отстрани Ювентус, Лион изигра много силен мач и срещу Ман Сити. Максуел Корне откри резултата в 24-ата минута. Кевин Де Бройне изравни в 69а-ата минута, но десет минути по-късно влезлият като резерва Муса Дембеле направи 1:2. Френският нападател се разписа още веднъж малко преди края.

Откакто Гуардиола е на "Етихад" отборът му за трета поредна година отпада на четвъртфиналите на Шампионската лига, въпреки огромните инвестиции и очаквания. Лион пък се превръща в кошмар за "гражданите", след като миналия сезон записа победа и равенство срещу тях в груповата фаза на турнира.
Двубоят започна на високо темпо от самото начало. Още в третата минута отборът на Пеп Гуардиола бе близо до откриване на резултата. Стърлинг получи отлично подаване от Кансело в наказателното поле, напредна и опита да попаде на Жезус, който бе на позиция пред опразнената врата. В последния момент Марсал успя да се протегне и да отклони топката, като предотврати почти сигурен гол.
"Гражданите" владееха топката в по-голяма част от времето, а французите разчитаха на бързи атаки. Когато Лион вземеше топката, много добре знаеше какво да прави с нея и в десетата минута една от атаките завърши с нисък удар на Марсело, но Едерсон бе на мястото си и хвана топката.
След известно успокояване на терена донякъде изненадващо тимът на Руди Гарсия пое инициативата. Френският тим въобще не показа притеснение от съперника и играеше с много увереност.
В 24-ата минута Лион поведе. Защитата на Сити бе матирана с дълго подаване към Екамби. Ерик Гарсия се хвърли и успя да го блокира, но топката се озова в Максуел Корне, който я прати технично покрай излезлия Едерсон. За нападателя това е четвърти гол срещу тима от Манчестър, след като миналия сезон се разписа три пъти.
В този период отбраната на "гражданите" имаше проблеми с бързите действия в атаката на съперника, а след попадението тимът на Гуардиола изглеждаше объркан. Все пак "светлосините" стигнаха до опасна ситуация пред вратата на Лопес след половин час игра. Кансело проби отляво и центрира. Вратарят не успя да избие достатъчно добре, но след това бе на мястото си, за да отрази удара на Гюндоган при добавката.
В играта на Манчестър Сити нямаше и помен от обичайните атаки с бързи подавания на малко пространство, с което обикновено преодолява защитата на съперниците. Все пак към края на полувремето английският тим натисна и създаде няколко опасни ситуации пред вратата на Лопес.
На два пъти Стърлинг бе изведен зад защитата, но вратарят и защитата бързо му скъсиха ъгъла и успяха да предотвратят попадение. При втората ситуация секунди преди почивката голмайсторът Корне го блокира блестящо.
Гуардиола бе оставил доста от креативните си играчи на пейката в лицето на Давид Силва, Бернардо Силва и Марез. Той обаче не направи смени на почивката. Сити имаше доста по-голям контрол върху топката през втората част, но това не им даваше голямо предимство. Французите се дръпнаха в по-назад, но се защитаваха отлично.
Марез се появи на терена в 57-ата минута на мястото на Фернандиньо. На моменти Де Бройне се опитваше сам да изравни. Той пробва няколко удара, както и два от добри позиции от фаул. Белгиецът дочака своя момент в 69-ата минута. Марез намери Стърлинг в наказателното поле, а той се справи със защитник на съперника и пусна прекрасен пас към Де Бройне, който с прецизен удар прати топката в мрежата.
Контраатаките на Лион бяха рядкост, но "гражданите" се бяха изнесли почти изцяло в полето на съперника и пространствата отзад бяха големи. В една ситуация Корне се измъкна от защитата на англичаните и навлезе в наказателното поле. Уокър го побутна и той падна в наказателното поле. Играчите на Лион имаха претенции за дузпа, но съдията уверено показа, че няма да отсъди такава.
Малко по-късно Жезус, който не се отличи с нищо до този момент, се измъкна и отправи хубав удар, но Лопес направи отлично спасяване. Бразилският нападател не успя да засече подаване на Стърлинг от въздуха няколко минуто по-късно.
Френският тим нанесе втори удар в 79-ата минута при противоречиви обстоятелства. Влезлият като резерва Муса Дембеле даде аванс на Лион. Топката бе насочена към Екамби, който бе в засада. Той обаче я пропусна и тя стигна до Дембеле, който напредна и стреля. Едерсон докосна топката, но тя се озова в мрежата. Ситуацията бе разглеждана няколко минути със системата ВАР за евентуална засада и за нарушение на Дембеле в началото на атаката, но съдиите признаха попадението.
Няколко минути преди края двубоят бе решен от две ситуации. Рахим Стърлинг направи непростим пропуск в 86-ата минута. Той получи топката от Жезус и бе на два метра пред опразнената врата, но прати топката високо над нея. Секунди по-късно Дембеле отбеляза втория си гол в мача. Удар на Ауар не трябваше да създаде много проблеми на Едерсон, но вратарят само парира топката, която се озова в краката на Дембеле и той направи резултата 1:3.
В заключителните секунди играчите на Гуардиола намериха сили за финален натиск и бяха близо до гол, но удари на Де Бройне и Уокър с глава не бяха достатъчно точни.
МАНЧЕСТЪР СИТИ - ЛИОН 1:3
0:1 - Корне (24)
1:1 - Де Бройне (69)
1:2 - Дембеле (84)
1:3 - Дембеле (87)