Десет от Левски се измъкнаха срещу Арда (видео+галерия)

Проблемите в Левски продължават. "Сините" останаха без победа през този сезон в efbet Лига, но пък записаха първа точка, след като стигнаха до 1:1 с Арда в Кърджали. Иван Коконов даде аванс на кърджалии в 8-ата минута, а Паулиньо изравни в 48-ата минута. Гостите играха с човек по-малко  почти цялото второ полувреме, тъй като Ивайло Найденов получи червен картон в 53-ата минута.

Двубоят от втория кръг на първенството мина почти през цялата среща под диктовката на домакините, но накрая Найджъл Робърта можеше да донесе първите три точки на 26-кратните шампиони. Той пропусна, както преди това и Емил Мартинов не успя да се разпише, и срещата завърши без победител.

Играта и слабата форма на много от играчите определено могат да притесняват Георги Тодоров, докато Николай Киров може да се радва, че отборът му вече ще разчита на своята публика. Този двубой бе исторически първи на осветление на стадион "Арда Арена", на който домакините приеха съперник за първи път от 13 месеца в елита на България, след като миналия сезон домакинстваха на "Лаута".

Тимът на Николай Киров бе амбициран да стигне до трите точки и да зарадва феновете си, които още чакат успех срещу някой от грандовете в родния футбол. Играчите на домакините дадоха всичко от себе си, но се разминаха с победата.

Друга хубава новина за тима от Кърджали е завръщането в игра на Михаил Александров, който дебютира за тима.

Треньорът на гостите Георги Тодоров бе направил само една промяна от мача с Берое, като на мястото на контузения Симеон Славчев игра Здравко Димитров. Именно крилото замени халфа и на срещата на "Герена". Пред капитана Николай Михайлов в защита започнаха Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Тома Гаске и Орлин Старокин. Илия Юруков бе опорен халф, а Димитров, Станислав Иванов, Паулиньо и Стайн Спиерингс действаха зад Найджъл Робърта.

Двубоят стартира с едноминутно мълчание в памет на легендарния вратар на Левски Бисер Михайлов, който напусна този свят през седмицата на 77-годишна възраст. Внукът му Ники Михайлов, който беше с капитанската лента на гостите, се просълзи, докато носеха специални фланелки със съотборниците му и щаба на "сините".

На перфектния терен първата опасност беше в полза на столичани, които играеха с втория си жълт екип. Здравко Димитров излезе на стрелкова позиция, но вратарят Симеонов изби неговия изстрел.
Следващите минути минаха изцяло под диктовката на домакините, които бяха подкрепяни от няколко хиляди по трибуните. Играчите в защитата на гостите пък бяха тотално объркани и това създаде още повече суматоха пред вратата на Михайлов. Найденов дори получи жълт картон.
Ганев първо стреля в аут с глава, след което опасно подаване към Делев беше избито от защитата, но в 8-ата минута Арда излезе напред.
Делев се възползва от лошо избита топка на Старокин и изведе Коконов, който прати топката в мрежата на Михайлов, след като беше изпуснат от Найденов. Голът вдъхнови Арда, а играчите на Киров имаха 68% от владеенето на топката през първия четвърт част.

В 17-ата минута Делев пропусна, тъй като се забави, а минута след това Ники Михайлов спаси своите. Арда направи още един пропуск, а Живко Атанасов с глава в 24-ата минута пробва рефлекса на Симеонов.

Коконов пропусна в 33-ата минута да удвои, но можеше да има претенции за нарушение на Найденов към него, след като десния защитник се опита да го спре на шпагат през голлинията.

Втората част започна отлично за играчите на Тодоров, които в 48-ата минута отбелязаха първото си попадение за сезон 2020/2021 година. Негов автор беше Паулиньо, който технично прати коженото кълбо в мрежата след подаване на Робърта. Това бе гол №20 за бразилеца от 85 мача с екипа на 26-кратните шампиони.Пет минути по-късно обаче Найденов получи втори жълт картон и съответно червен. Така Левски остана с човек по-малко, а Матео Стаматов дебютира за столичани, като замени Димитров и застана на поста ляв защитник, а Старокин се премести отдясно.

Отлично спасяване на Михайлов в 64-ата минута спаси Левски, след като вратарят парира с гърди удар с глава от два метра на резервата Ловре Кнежевич. Пет минути след това Делев удари горната греда на Ники Михайлов, но бързакът беше в положение на засада след много хубавото подаване на Ковачев.

Хубав удар на Делев мина над гредата в 72-ата минута. Арда продължава да търси победата срещу гранда от София.

Националът Михаил Александров пък най-накрая дебютира за кърджалии, след като дълго време лекуваше травма. Той беше посрещнат от публиката с аплодисменти. Крилото не бе играл от юли 2018 година, а завръщането му е добра новина за родния футбол. Тодоров извади Паулиньо и пусна празнуващия 18-и рожден ден Мартин Петков, но само домакините атакуваха в оставащите минути.

Емил Мартинов направи непростим пропуск в 83-ата минута, когато от два метра прати топката покрай дясната греда на гостите.

При следващата контраатака пък Станислав Иванов майсторски се освободи от двама защитници и още по-добре изведе Робърта сам срещу Симеонов. Нидерландецът прехвърли вратаря, но топката не попадна в очертанията на вратата, с което лиши гостите от може би първи успех за сезона.

В оставащите минути нови чисти положения липсваха, а двубоят завърши 1:1, като и двата тима разделиха по една точка. Определено играчите на Арда бяха по-разочаровани, тъй като усещаха, че имат уникален шанс да постигнат първи исторически успех срещу Левски.

"Сините" приемат Царско село в третия кръг, където ще търсят първа победа на "Герена" за 2020 година. Арда също играе в София, но на стадион "Васил Левски" срещу ЦСКА 1948.

АРДА - ЛЕВСКИ 1:1
1:0 Коконов (8)
1:1 Паулиньо (48)

АРДА (3-5-2): Васил Симеонов; Пламен Крумов, Милен Стоев, Петко Ганев, Матеус Леони; Деян Лозев, Емил Мартинов, Румен Руменов, Светослав Ковачев, Иван Коконов, Спас Делев
Старши треньор:  Н. Киров
ЛЕВСКИ (4-1-4-1): Николай Михайлов; Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Тома Даске, Орлин Старокин; Станислав Иванов, Илия Юруков, Здравко Димитров, Стайн Спиерингс, Паулиньо; Найджъл Робърта
Старши треньор: Г. Тодоров

СЪДИЯ: Станислав Тодоров