Щофел Вандоорн донесе първа победа на Mercedes във финала на сезона във Формула Е

Белгиецът Щофел Вандоорн записа своята първа победа във Формула Е по време на последния старт от шестия сезон в историята на изцяло електрическия шампионат. Със своя триумф бившият пилот на Макларън във Формула 1 донесе и първи успех за отбора на Mercedes в шампионата. А успехът на „Сребърните стрели“ бе пълен днес, тъй като втори в шестия старт в Берлин остана съотборникът на Вандоорн, Ник де Врийс.

Трети на летище „Темпелхоф“ днес завърши стартиралият втори Себастиен Буеми с Nissan, който през цялото състезание държеше зад себе си де Врийс. Това позволи на шампиона във Формула 2 за 2019 година да спести електроенергия, с която направи великолепна атака на спирането за седми завой три тура преди края и донесе двойния успех на Mercedes.

Благодарение на днешната си победа и записаната по-рано пол позиция, Вандоорн си осигури второто място в крайното класиране в пилотския шампионат, като остана на само една точка пред пилота на DS Techeetah Жан-Ерик Верн. Съотборникът на Верн, Антонио Феликс да Коща си осигури титлата още след неделния четвърти старт в немската столица.

В отборния шампионат, след днешния двоен успех, Mercedes се изкачи до трето място, с изоставане от 20 точки спрямо втория Nissan, а на върха DS Techeetah си гарантира своята втора поредна титла още в неделя.

Седмият сезон във Формула Е, който ще е и първи със статут на световен шампионат на Международната автомобилна федерация (ФИА) стартира в Сантяго, Чили на 16 януари следващата година.

Снимки: FIA Formula E