Изумителен обрат остави мечтата на ПСЖ жива! (видео + галерия)

Пари Сен Жермен е първият полуфиналист в Шампионската лига! Френският гранд направи инфарктен обрат в последните секунди на 1/4-финала срещу Аталанта и продължава да мечтае за най-ценния трофей в клубния футбол. ПСЖ спечели с 2:1, след като до самия край на редовното време губеше с 0:1 след гол на Марио Пашалич в 27-ата минута. Маркиньос изравни в 90-ата, а когато всички очакваха продължения, резервата Ерик-Максим Чупо-Мотинг донесе така ценния успех на парижани.

Победата дойде навръх 50-ия рожден ден на ПСЖ, който не беше стигал до голямата четворка в Шампионската лига от 1995 година. Аталанта пък нямаше нито едно участие в турнира и стана първият дебютант, който проби до 1/4-финалите от Лестър през 2017-а.

Голямата звезда на парижани Неймар направи няколко пропуска в мача, но те не се оказаха фатални заради силното включване на Килиан Мбапе и жокера Чупо-Мотинг.
Следващият съперник на ПСЖ ще е победителят от утрешния двубой между Атлетико Мадрид и РБ Лайпциг.
На осминафиналите ПСЖ отстрани Борусия (Дортмунд) след загуба с 1:2 в Германия и победа с 2:0 на "Парк де Пренс". Аталанта пък се справи с Валенсия, като в двата мача вкара общо 8 гола на "прилепите". Днес тимът от Бергамо показа, че освен да бележи много попадения, умее и да се защитава добре, но в края рухна физически.
ПСЖ не изглеждаше в добра форма в първите си два официални мача от март насам. Отборът на Томас Тухел оформи требъл на домашната сцена, добавяйки трофеите от Купата на Франция и Купата на Лигата към титлата в Лига 1, но и срещу Сент Етиен, и срещу Лион не впечатли с представянето си. Днес тимът беше на секунди от провал в най-важния си мач, но все пак намери сили да обърне нещата в своя полза.
57 Аталанта - Пари Сен Жермен 1:2
След като реализира 98 попадения в Серия "А", Аталанта подходи офанзивно и днес. "Бергамаските" не изневериха на стила си, независимо от класата на съперника и важността на мача.
Двата тима никога не се бяха срещали в евротурнирите. ПСЖ отново показа, че играе трудно срещу противници от Италия, но взе първа победa срещу представител на Серия "А" в ШЛ. Аталанта имаше само два мача срещу французи - 1:1 и 1:0 срещу Лион в групите на Лига Европа през сезон 2017/18.
ПСЖ продължи серията си до 33 мача в Шампионската лига, в които неизменно вкарва поне по един гол. "Бергамаските" пък приключиха участието си с 18 допуснати попадения във вратата си - повече от всички други четвъртфиналисти.
За Аталанта големите отсъстващи бяха словенският халф Йосип Иличич, който беше с основна заслуга за отстраняването на Валенсия, и вратарят Пиерлуиджи Голини. Под рамката застана Марко Спортиело, а в защитата Рафаел Толой бе предпочетен за партньор на Матия Калдара и Берат Джимсити пред бившия футболист на Лудогорец Хосе Луис Паломино.
На върха на атаката беше Дуван Сапата, който имаше подкрепата на Алехандро Гомес и Марио Пашалич. В средата на терена действаха Ханс Хатебур, Мартен де Роон, Ремо Фройлер и Робин Госенс. Сред резервите бе украинският халф Руслан Малиновский.
Килиан Мбапе очаквано остана на пейката за ПСЖ, след като доскоро лекуваше контузия в глезена. Анхел Ди Мария беше аут заради наказание, а с травми бяха Марко Верати и Левин Курзава. Въпреки това, Тухел разполагаше с достатъчно качествени изпълнители във всяка линия.
Атакуващото трио на парижани бе съставено от Неймар, Мауро Икарди и Пабло Сарабия, а зад тях започнаха Идриса Гей, Маркиньос и Андер Ерера. На вратата беше Кейлор Навас, а в отбрана стартираха Тило Керер, Тиаго Силва, Преснел Кимпембе и Хуан Бернат.
Аталанта започна със самочувствие и още в 3-ата Папу Гомес стреля опасно, но Кейлор Навас внимаваше. Последва още по-чисто положение пред другата врата. Неймар пое топката на центъра, надбяга защитниите на Аталанта и излезе очи в очи със Спортиело, но реши да копва топката и я прати в аут.
В 11-ата минута Кейлор Навас спаси парижани. Бранителите пред него изпуснаха Хатебур, който стреля опасно с глава, но костариканският страж изби в корнер. Пресата на Аталанта сериозно объркваше футболистите на ПСЖ, които имаха нужда от време, за да се успокоят и да започнат по-продължително да владеят топката.
В 19-ата минута французите с няколко паса създадоха голова ситуация. Неймар обаче отново взе грешното решение и опитът му за прострелно центриране завърши в аут. Аталанта все така с лекота стигаше до наказателното поле на противника и това предизвикваше объркване сред защитниците на ПСЖ. В 27-ата минута при поредната добра атака на италианците Сапата с доста късмет прати топката към Пашалич, а хърватският национал с перфектен фалцов удар я насочи в мрежата - 1:0!
Неймар можеше да изравни много бързо, но сантиметри го лишиха от гол. Бразилската звезди навърза няколко защитници и си освободи пространство за удар, но не намери очертанията на вратата. Не след дълго нападателят имаше нов шанс, този път от пряк свободен удар, но Спортиело бе добре пласиран и улови топката.
ПСЖ се опита с всички сили да изравни още преди почивката. В 41-ата минута Хатебур върна лошо топката назад и на практика изведе Неймар на чиста позиция, но бразилецът шутира изключително неточно. Нападателят беше замесен във всички опасни атаки на френския гранд, но нито една от тях не завърши с гол.
Със старта на втората част ПСЖ пробва да притисне съперника, но "бергамаските" не отстъпваха в единоборствата и правеха всичко възможно действията да се водят по-далеч от вратата им. В 58-ата минута Толой отклони топката към Джимсити, който пропусна да вкара втори гол за Аталанта.
След час игра Тухел пусна Мбапе вместо Пабло Сарабия, а Гасперини направи двойна смяна и на терена се появиха Паломино и Малиновский на местата на Джимсити и Алехандро Гомес.
Времето летеше, а ПСЖ така и не намираше начин да преодолее защитата на Аталанта. Проблемите за Тухел се увеличиха с контузията на Кейлор Навас, който получи разтежение и бе принудително заменен от Серхио Рико.
В 74-ата минута скоростта на Мбапе му помогна да се отскубне и да влезе в наказателното поле, но последвалият удар от малък ъгъл беше избит от Спортиело. Малко по-късно Неймар стори нещо подобно - премина през няколко защитници, но отправи недостатъчно прецизен изстрел.
Мауро Икарди не направи абсолютно нищо в целия мач и десетина минути преди края на редовното време Тухел го смени с Ерик-Максим Чупо Мотинг. Мбапе пък за втори път проби опасно по левия фланг, но в последния момент брилянтна намеса на Паломино му попречи да се разпише.
В края Гасперини си позволи да пусне абсолютния дебютант Джакопо Да Рива с идеята 19-годишният бранител да помогне в опазването на резултата. Италианците обаче изнемогваха физически и ПСЖ съумя да се възползва. В последната минута на редовното време Чупо-Мотинг центрира към Неймар, той върна топката успоредно на голлинията и там пръв до нея стигна Маркиньос - 1:1.
Реферът Антъни Тейлър даде 5 минути продължение и в третата от тях парижани нанесоха съкрушитения си удар. Неймар подаде на набралия скорост Мбапе, той центрира по земята към Чупо-Мотинг и камерунецът се превърна в герой за френския тим.
Между двата гола за парижани изминаха само 149 секунди, но именно те сложиха край на приказката на Аталанта в тазгодишното участие на отбора в ШЛ.