Шампионска Лига

Изумителен обрат остави мечтата на ПСЖ жива! (видео + галерия)

12 август 2020 | 23:57 - Обновена
Пари Сен Жермен е първият полуфиналист в Шампионската лига! Френският гранд направи инфарктен обрат в последните секунди на 1/4-финала срещу Аталанта и продължава да мечтае за най-ценния трофей в клубния футбол. ПСЖ спечели с 2:1, след като до самия край на редовното време губеше с 0:1 след гол на Марио Пашалич в 27-ата минута. Маркиньос изравни в 90-ата, а когато всички очакваха продължения, резервата Ерик-Максим Чупо-Мотинг донесе така ценния успех на парижани.

Победата дойде навръх 50-ия рожден ден на ПСЖ, който не беше стигал до голямата четворка в Шампионската лига от 1995 година. Аталанта пък нямаше нито едно участие в турнира и стана първият дебютант, който проби до 1/4-финалите от Лестър през 2017-а.
Голямата звезда на парижани Неймар направи няколко пропуска в мача, но те не се оказаха фатални заради силното включване на Килиан Мбапе и жокера Чупо-Мотинг.

Следващият съперник на ПСЖ ще е победителят от утрешния двубой между Атлетико Мадрид и РБ Лайпциг.
На осминафиналите ПСЖ отстрани Борусия (Дортмунд) след загуба с 1:2 в Германия и победа с 2:0 на "Парк де Пренс". Аталанта пък се справи с Валенсия, като в двата мача вкара общо 8 гола на "прилепите". Днес тимът от Бергамо показа, че освен да бележи много попадения, умее и да се защитава добре, но в края рухна физически.

ПСЖ не изглеждаше в добра форма в първите си два официални мача от март насам. Отборът на Томас Тухел оформи требъл на домашната сцена, добавяйки трофеите от Купата на Франция и Купата на Лигата към титлата в Лига 1, но и срещу Сент Етиен, и срещу Лион не впечатли с представянето си. Днес тимът беше на секунди от провал в най-важния си мач, но все пак намери сили да обърне нещата в своя полза. След като реализира 98 попадения в Серия "А", Аталанта подходи офанзивно и днес. "Бергамаските" не изневериха на стила си, независимо от класата на съперника и важността на мача.

Двата тима никога не се бяха срещали в евротурнирите. ПСЖ отново показа, че играе трудно срещу противници от Италия, но взе първа победa срещу представител на Серия "А" в ШЛ. Аталанта имаше само два мача срещу французи - 1:1 и 1:0 срещу Лион в групите на Лига Европа през сезон 2017/18. ПСЖ продължи серията си до 33 мача в Шампионската лига, в които неизменно вкарва поне по един гол. "Бергамаските" пък приключиха участието си с 18 допуснати попадения във вратата си - повече от всички други четвъртфиналисти.

За Аталанта големите отсъстващи бяха словенският халф Йосип Иличич, който беше с основна заслуга за отстраняването на Валенсия, и вратарят Пиерлуиджи Голини. Под рамката застана Марко Спортиело, а в защитата Рафаел Толой бе предпочетен за партньор на Матия Калдара и Берат Джимсити пред бившия футболист на Лудогорец Хосе Луис Паломино.
На върха на атаката беше Дуван Сапата, който имаше подкрепата на Алехандро Гомес и Марио Пашалич. В средата на терена действаха Ханс Хатебур, Мартен де Роон, Ремо Фройлер и Робин Госенс. Сред резервите бе украинският халф Руслан Малиновский.

Килиан Мбапе очаквано остана на пейката за ПСЖ, след като доскоро лекуваше контузия в глезена. Анхел Ди Мария беше аут заради наказание, а с травми бяха Марко Верати и Левин Курзава. Въпреки това, Тухел разполагаше с достатъчно качествени изпълнители във всяка линия.
Атакуващото трио на парижани бе съставено от Неймар, Мауро Икарди и Пабло Сарабия, а зад тях започнаха Идриса Гей, Маркиньос и Андер Ерера. На вратата беше Кейлор Навас, а в отбрана стартираха Тило Керер, Тиаго Силва, Преснел Кимпембе и Хуан Бернат.

Аталанта започна със самочувствие и още в 3-ата Папу Гомес стреля опасно, но Кейлор Навас внимаваше. Последва още по-чисто положение пред другата врата. Неймар пое топката на центъра, надбяга защитниите на Аталанта и излезе очи в очи със Спортиело, но реши да копва топката и я прати в аут. В 11-ата минута Кейлор Навас спаси парижани. Бранителите пред него изпуснаха Хатебур, който стреля опасно с глава, но костариканският страж изби в корнер. Пресата на Аталанта сериозно объркваше футболистите на ПСЖ, които имаха нужда от време, за да се успокоят и да започнат по-продължително да владеят топката.

В 19-ата минута французите с няколко паса създадоха голова ситуация. Неймар обаче отново взе грешното решение и опитът му за прострелно центриране завърши в аут. Аталанта все така с лекота стигаше до наказателното поле на противника и това предизвикваше объркване сред защитниците на ПСЖ. В 27-ата минута при поредната добра атака на италианците Сапата с доста късмет прати топката към Пашалич, а хърватският национал с перфектен фалцов удар я насочи в мрежата - 1:0!
Неймар можеше да изравни много бързо, но сантиметри го лишиха от гол. Бразилската звезди навърза няколко защитници и си освободи пространство за удар, но не намери очертанията на вратата. Не след дълго нападателят имаше нов шанс, този път от пряк свободен удар, но Спортиело бе добре пласиран и улови топката.

ПСЖ се опита с всички сили да изравни още преди почивката. В 41-ата минута Хатебур върна лошо топката назад и на практика изведе Неймар на чиста позиция, но бразилецът шутира изключително неточно. Нападателят беше замесен във всички опасни атаки на френския гранд, но нито една от тях не завърши с гол. Със старта на втората част ПСЖ пробва да притисне съперника, но "бергамаските" не отстъпваха в единоборствата и правеха всичко възможно действията да се водят по-далеч от вратата им. В 58-ата минута Толой отклони топката към Джимсити, който пропусна да вкара втори гол за Аталанта.

След час игра Тухел пусна Мбапе вместо Пабло Сарабия, а Гасперини направи двойна смяна и на терена се появиха Паломино и Малиновский на местата на Джимсити и Алехандро Гомес. Времето летеше, а ПСЖ така и не намираше начин да преодолее защитата на Аталанта. Проблемите за Тухел се увеличиха с контузията на Кейлор Навас, който получи разтежение и бе принудително заменен от Серхио Рико.

В 74-ата минута скоростта на Мбапе му помогна да се отскубне и да влезе в наказателното поле, но последвалият удар от малък ъгъл беше избит от Спортиело. Малко по-късно Неймар стори нещо подобно - премина през няколко защитници, но отправи недостатъчно прецизен изстрел. Мауро Икарди не направи абсолютно нищо в целия мач и десетина минути преди края на редовното време Тухел го смени с Ерик-Максим Чупо Мотинг. Мбапе пък за втори път проби опасно по левия фланг, но в последния момент брилянтна намеса на Паломино му попречи да се разпише.

В края Гасперини си позволи да пусне абсолютния дебютант Джакопо Да Рива с идеята 19-годишният бранител да помогне в опазването на резултата. Италианците обаче изнемогваха физически и ПСЖ съумя да се възползва. В последната минута на редовното време Чупо-Мотинг центрира към Неймар, той върна топката успоредно на голлинията и там пръв до нея стигна Маркиньос - 1:1.
Реферът Антъни Тейлър даде 5 минути продължение и в третата от тях парижани нанесоха съкрушитения си удар. Неймар подаде на набралия скорост Мбапе, той центрира по земята към Чупо-Мотинг и камерунецът се превърна в герой за френския тим.

Между двата гола за парижани изминаха само 149 секунди, но именно те сложиха край на приказката на Аталанта в тазгодишното участие на отбора в ШЛ.

Хосе Луис Паломино Хосе Луис Паломино6 Килиан Мбапе7 Килиан Мбапе
90' Маркиньос  Маркиньосгол
Ерик Максим Чупо-Мотинг  Ерик Максим Чупо-Мотинггол
Хосе Луис Паломиножълт картон Хосе Луис Паломино  85'
Робин Госенсизлиза Робин Госенс  82'
Тимоти Кастаневлиза Тимоти Кастане
Дуван Сапатаизлиза Дуван Сапата
Jacopo Da Rivaвлиза Jacopo Da Riva
79' Кейлор Навас  Кейлор Навасизлиза
Серхио Рико  Серхио Риковлиза
Мауро Икарди  Мауро Икардиизлиза
Ерик Максим Чупо-Мотинг  Ерик Максим Чупо-Мотингвлиза
76' Леандро Паредес  Леандро Паредесжълт картон
73' Идриса Гей  Идриса Гейизлиза
Леандро Паредес  Леандро Паредесвлиза
72' Андер Ерера  Андер Ерераизлиза
Хосе Луис Паломиновлиза Хосе Луис Паломино
57' Андер Ерера  Андер Ереражълт картон
55' Хуан Бернат  Хуан Бернатжълт картон