Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Редица рекорди паднаха по време на мача между Тампа Бей и Кълъмбъс

Мачът между Тампа Бей Лайтнинг и Кълъмбъс Блу Джакетс, с който тази нощ бяха открити официално плейофите в Националната хокейна лига, постави редица рекорди.

Срещата, която се игра на неутрален терен в Торонто, завърши при резултат 3:2 за Тампа, като победното попадение за "светкавиците", дело на Брейдън Пойнт, падна 10 минути и 27 секунди след началото на петото 20-минутно продължение. Това превърна мача в четвъртия най-дълъг в историята на НХЛ с обща продължителност от 150 минути и 27 секунди. За последно толкова дълъг мач имаше на 4 май 2000 година, когато Филаделфия Флайърс победи Каролина Хърикейнс с 4:3 с гол 12:01 минути след старта на петия допълнителен период.

Най-дългият мач изобщо в историята на НХЛ е от 1936 година, когато Детройт Ред Уингс печели с 1:0 срещу Монреал Маруунс след шест продължения и общо 176 минути и 30 секунди на леда. С прекъсванията снощният мач между Тампа Бей и Кълъмбъс продължи 6 часа и 13 минути, като стартира в 22 часа и 9 минути българско време и приключи в 4 часа и 22 минути. Голямото игрово време доведе до няколко отборни и индивидуални рекорда. Двата отбора отправиха общо 151 удара, рекорд за плейофите за Купа "Стенли", като 88 от тях бяха дело на Тампа, също рекорд.

Вратарят на Кълъмбъс - Йоонас Корписало, пък направи невижданите досега 85 спасявания, което е с 12 повече от досегашното най-добро постижение в НХЛ, поставено от вратаря на Ню Йорк Айлендър Кели Хруди през 1987 година. Неговият колега на вратата на Тампа Андрей Василевски се отличи с 61 спасявания, което е клубен рекорд. Защитникът на Кълъмбъс Сет Джоунс пък постави рекорд за най-много време на леда от полеви играч от 65 минути и 6 секунди. Статистика в това отношение обаче се води сравнително отскоро - от сезон 1997/98. Вторият мач от серията между Тампа Бей и Кълъмбъс, в която се играе до четири победи, е в четвъртък от 22:00 часа българско време.