Първото състезание по плажно бягане в Бургас

Бургас, морето и неговите плажно-бягащи хора!
Такова определение можеше да се чуе в края на деня в района на Плаж Солниците във връзка с първото събитие от веригата “Плажна лига“, реализирано от Спортен клуб “Фар“. Състезанието беше насочено към любители и аматьори, които имат интерес към бягането, а провеждането му беше изцяло по пясъчната ивица. Близо 60 участника, разпределени на дистанции от 3 / 5 / 8 и 10 км, премериха своите сили и успяха да излъчат победители в различни категории. Имаше стартова дистанция и за най-младите любители на спорта, като над 12 деца се включиха в предизвикателството да избягат 1 км по пясъка.
Първото състезание по пясъчно бягане в Бургас позволи на различно подготвени участници да предизвикат себе си и часовника, като на моменти бурният вятър и заливащото ги море допълнително тестваха тяхното настроение.
13 Първото състезание по плажно бягане в Бургас
Най-малките участници в най-трудната дистанция от 1 км срещнаха подкрепа както от своите родители, някои от които се включиха да бягат редом с тях, така и от всички присъстващи, които ги окуражаваха. Голяма част от участниците бяха довели своите деца (или родители), за да участват, а последващите стартове потвърдиха ролята на спортния пример в семейството.
Състезанието на 3 км при дамите предложи интересни обрати и много силни емоции. Първата и втората в класирането – Венелина Янева и Милена Бонева, бягаха заедно по време на цялото състезание. Двете състезателки останаха заедно до самия финал. Буквално крачка преднина реши борбата в полза на Венелина Янева.  Милена Бонева спечели сребърен медал за чудесното си представяне. За никого от присъстващите нямаше съмнение, че и двете състезателки заслужаваха първото място! Малко след тях също финишира група от 3 приятелки, бягащи заедно – Лилия Ангелова, Дарина Чакърова и Диана Митева.  Времеизмервателната техника обаче бе безапелационна и с бронзовия медал бе наградена Лилия Ангелова – майка на победителката при момичетата до 12 год. – Емма Ангелова.
Не липсваха силни емоции и в състезанието на мъжете в най-бързата дисциплина – 3 км. Златният медал убедително извоюва Вълимир Стоев, направил много стегнато, уверено и стабилно бягане. Само 20 секунди по-късно на финала дойде и представител на фамилия Можейко – Георги , който бягаше в отличен стил и с лекота. Неговият брат Роман успя да спечели и бягането до 1 км. Бронзът извоюва изключително популярния  бургаски бегач – Илия Василев, който е известен на местните фенове на спорта с това, че практикува босо бягане целогодишно независимо от настилката и атмосферните условия.
Надпреварата  за тази дистанция убедително спечели Десислава Стоянова. Въпреки че участва в организирани спортни надпревари от няколко месеца тя вече има впечатляващ актив от победи, сред които две титли от състезанията за функционални плажни спортове – “Плажнобой“ и челни класирания от различни състезания по бягане в региона. Сребърната медалистка Екатерина Можейко продължи устремния ход на семейството, като сякаш с лекота извоюва сребърното отличие. Единствената дама – представител на семейството показа  характерния за тях стил, финес и лекота в бягането.  Бронзовата медалистка  Атанаска Кръстева пробяга 5-те километра в пясъка със завидно спокойствие,  равномерно разпределени сили и ведър дух.
Класическата дисциплина – 5000 метра.  събра изключително интересни бегачи.  Още в първите метри на старта се видя, че борбата ще бъде между двамата съотборници в СК „Атлет“-Поморие – Вангел Димитров и Константин Колев. Двамата се бориха помежду си и на първенството по функционални плажни спортове – „Плажнобой“, правят го и на всички състезания по бягане, в които участват.  Отлично впечатление прави, че борбата им е изключително спортсменска, приятелска и изпълнена с респект.   И този път Вангел Спечели.  Направи го с убедителна преднина от 44 секунди ! 15 годишният Константин Колев , макар видимо да изоставаше  от Вангел Димитров и убедително да водеше пред останалите състезатели, не само че не намали темпото, ами дори го вдигна в последните метри, като финишира , регистрирайки отличен резултат. Бронзът спечели Тодор Киряков, наложил се след сериозна битка с железния ветеран Нейко Плачков и борбения юноша Стивън Динев.
В състезанието на 8 км при дамите имаше само една участничка. Това в никакъв случай не демобилизира и отпусна борбената варненка Дими Николова. Тя пробяга 8-те километра по шампионски – с желание, хъс и усмивка на лицето. Поздравления за Дими, с пожелания за още успехи в бъдещите предизвикателства!  Борбата между мъжете на 8 км се водеше на първо място срещу дистанцията и часовника, а после срещу съперниците.  Вечната усмивка – Милен Калчев, убедително спечели своята борба, финиширайки цели 3 минути пред втория в класирането. За пореден път го направи сякаш на игра, за забавление и бягайки със сърцето си. Милен е един от най-колоритните бургаски спортисти в дисциплните за издръжливост. Постоянните му участия и челни класирания в състезания по бягане, ултра-маратони, триатлони, функционални спортове служат за пример и мотивация на мнозина.  Валерий Можейко грабна среброто, след като пробяга 8-те километра със стил, увереност и непоклатима осанка. Направи го под бурните аплодисменти и овации на съпругата си и двамата им сина. Този сребърен медал допълни колекцията от 4 спечелени отличия за семейство Можейко и за пореден път доказа, че няма нищо по-силно и въздействащо за децата от личния пример на родителите.  Светослав Ангелов  спечели бронзовия медал с усмивка, показвайки, че на първо място е удоволствието от това, което правиш.
Бургазлийката  Борислава Видева отново се представи на висота в най-дългата бегова дистанция за деня – 10 км. Само 2 седмици след успешното си участие в ултра-маратона Витоша 100 и 3 седмици след като спечели сребърен медал в „Плажнобой-3“, тя буквално триумфира в най-изтощителното бягане при жените.  Видева финишира изключително свежа,  поддържайки равномерно темпо и без да показва признаци на умора. Битката за второто място спечели Калина Бъчварова.  Бронзовият медал извоюва Нели Иванова. И двете състезателки – редовни участнички в състезания по дълги бягания,  преминаха  предизвикателната пясъчна дистанция с усмивка и прекрасно настроение, демонстрирайки че бягането на дълги разстояния е на първо място празник за духа.
След като преди 3 седмици спечели третия старт от надпреварата по Функционални плажни спортове – “Плажнобой“ , Методи Михалев застана на старта на “Пясъчната лига“ като един от фаворитите за първото място на 10 км при мъжете. Откъсна се от групата още в началото, като до края на бягането поддържаше средно темпо от 4:10 мин/км (14,4 км/ч.).  Методи за пореден път показа изумителна издържливост и силен дух. По-малко от минута след него финишира сребърният медалист - Георги Георгиев, пробягал дългата дистанция видимо без напрежение и с видима лекота.  Бронзовия  медал след стабилно темпо и много правилно разпределени сили завоюва отлично подготвеният  Маноил Пеев.
Продължавайки своята кампания СК „Фар“ организира дарителска кампания в полза на Христина Начева (
), която остава парализирана вследствие на автомобилна катастрофа, а необходимата сума за лечение (BMAC терапия) е 16,500 евро. По време на кампанията беше събрана сумата от 875 лв, като инициативата за набиране на средства ще продължи по време на всички други дейности, които се организират в рамките на проект „Функционално атлетическо развитие“ на клуба
Състезанието е част от Проект "Функционално атлетическо развитие" (НПИМД-Н2-Т3-009) на СК "Фар" - Бургас с вх.номер 09-00-1905/13.03.2020г, дог.25-00-51/26.06.2020г осъществяващ се с финансовата подкрепа на ММС във връзка с изпълнение на Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2020 г.
Събитието се организира със съдействието и подкрепата на Община Бургас.
Снимки: Иван Шишманов