Фулъм отново е сред най-добрите, вратарски гаф отчая Брентфорд (видео)

След едногодишно изгнание в Чемпиъншип Фулъм отново ще е част от Висшата лига на Англия. "Котиджърс" победиха с 2:1 след продължения Брентфорд във финалния плейоф на "Уембли". Големият герой за тима на Скот Паркър беше левият бек Джо Брайън, който вкара и двата гола, а за първия от тях огромна вина има вратарят на "пчеличките" Давид Рая. В последните секунди Хенрик Далсгаард се разписа за Брентфорд, но тимът нямаше време дори за още една атака.

Фулъм се присъедини към Лийдс и Уест Бромич, които си извоюваха директна промоция за елита на английския футбол. Бившият тим на Димитър Бербатов се възползва от по-големия си опит, а Брентфорд, който не е бил в елитната дивизия от цели 73 години, ще трябва да почака поне още един сезон.
Не е случайно, че финалът на плейофите в Чемпиъншип е определян за най-скъпия мач в световния футбол. Експертите изчислиха, че ако беше триумфирал тази вечер, Брентфорд щеше забогатее с около 160 млн. паунда в следващите три години. Огромната сума се формира от приходите от тв права и т.нар. "парашутни плащания", ако даден тим изпадне от Висшата лига още след първия сезон. Вместо това, Фулъм си гарантира минимум 135 млн. паунда.

Брентфорд влезе в мача като фаворит на букмейкърите, но не показа атрактивния си стил и създаде твърде малко голови положения, а грешката на Рая в 105-ата минута се оказа фатална.

В хода на редовния сезон Брентфорд се представи много по-постоянно, но в последния кръг изпусна да грабне второто място след домакинско поражение от Барнзли. В полуфиналния плейоф отборът на Томас Франк елиминира Суонзи след загуба с 0:1 като гост и победа с 3:1 у дома. Фулъм пък отстрани друг тим от Уелс - Кардиф Сити (2:0, 1:2).
За Брентфорд след наказание се завърна левият бек Рико Хенри, а в предни позиции бе експлозивното трио Саид Бенрама, Брайън Мбемо и Оли Уоткинс. Тримата вкараха общо 58 гола в редовния сезон. Единствената изненада в състава на "пчеличките" беше появата на Джош Дасилва вместо Емилиано Маркондеш в халфовата линия.
Мениджърът на Фулъм Скот Паркър предпочете Абубакар Камара пред Антони Нокер, а Денис Одой действаше в дясната зона на защитата вместо Сайръс Кристи. Голмайсторът на тима Александър Митрович бе възстановен от контузията си, но влезе чак в продълженията, а в предни позиции стартираха Камара, Боби Рийд и Неескенс Кебано.
През редовния сезон Брентфорд постигна две победи срещу Фулъм - 1:0 и 2:0. Днес обаче "пчеличките" не успяха да наложат волята си в мача на истината.
Съперниците подходиха твърде предпазливо и първото полувреме разочарова като качество на футбола. Най-чистото голово положение имаше Фулъм, но "котиджърс" не се възползваха от грешката на вратаря Давид Рая.
Джошуа Онома отправи първия изстрел към вратата на Брентфорд, но той не беше достатъчно силен, за да затрудни испанския страж на "пчеличките". В 7-ата минута Уоткинс беше повален в близост до наказателното поле на Фулъм, но Мбемо шутира в стената и пропиля добра възможност за своя тим.
Малко по-късно Онома отново тества рефлекса на Рая и този път вратарят на Брентфорд трябваше да покаже най-доброто от себе си, за да не допусне попадение. Фулъм действаше с повече самочувствие и печелеше единоборствата в средата на терена, а играчите на Томас Франк сякаш се огъваха под напржението от важността на двубоя.
В 24-ата минута Родак направи рутинно спасяване след удар с глава на Мбемо, а секунди след това Майкъл Хектор блокира острието на Брентфорд. Бенрама беше напълно незабележим, а Денис Одой не само го неутрализира, но и намираше време да се включва в атаките на Фулъм.
В края на полувремето отборите опитваха по-продължително да задържат топката, за да не допуснат фатална грешка.
В 48-ата минута опасен удар на Кебано мина покрай стената, но излезе в аут. Фулъм отново играеше по-прецизно, а футболистите на Брентфорд бяха доста разпокъсани в действията си.
Поредния неточен изстрел към една от двете врати отправи Хенрик Далсгаард, а след час игра Меркондеш замени Мбемо. В 62-ата минута Хектор скочи най-високо в наказателното поле, но ударът му не попадна в очертанията на вратата.
В средата на втората част Том Кеърни фаулира много грубо Бенрама и трябва да е доволен, че Мартин Аткинсън му показа само жълт картон. В 71-ата минута Уоткинс най-после се отскубна от защитата на Фулъм и стреля, но Родак изби в корнер.
С наближаването на края на редовното време никой от тимовете не посмя да рискува в търсене на победата. Митрович загряваше, но Паркър така и не го пускаше в игра. Сърбинът се появи чак в 92-ата минута на мястото на Боби Рийд за своя мач № 50 с екипа на Фулъм.
В продълженията отново властваше страхът. Гол можеше да падне само при много груба грешка на някой от съперниците и такава допусна вратарят на Брентфорд в 105-ата минута. Рая очакваше центриране и се отдалечи от голлинията си, но Джо Брайън забеляза това и вместо да изсипе топката в наказателното поле, стреля от около 40 метра и секунди по-късно беше в прегръдките на съотборниците си.
Джо Брайън окончателно уби надеждите на Брентфорд в 117-ата минута. Левият бранител направи двойно подаване с Митрович и технично преодоля Рая за 2:0.
Дълбоко в добавеното време Хенрик Далсгаард намали, но това беше само почетно попадение за тима на Томас Франк.