Антони Иванов и Университатя държаха титлата в ръцете си, но шампион отново е ЧФР Клуж (видео)

ЧФР Клуж е новият-стар шампион на Румъния. Отборът на Дан Петреску триумфира с титлата за трета поредна година, след като в най-важния мач през сезона победи прекия си конкурент Университатя (Крайова) с 3:1.

Преди директния сблъсък за първото място Университатя имаше с две точки по-малко, но и един мач в запас. Това означаваше, че при успех на своя стадион "студентите" щяха да стъпят на върха за пети път в историята си и за първи от 1991 година. Дори равенството щеше да е приемлив резултат за Университатя, защото разликата щеше да се запази, но с победа в отложения мач срещу Астра (Гюргево), тимът от Крайова можеше да си гарантира титлата.
Домакините поведоха още в 10-ата минута и вече се виждаха шампиони, но ЧФР изравни до почивката, а след нея стигна до още два гола, с които си подсигури златните медали.

Българският халф на Университатя Антони Иванов влезе като резерва в 75-ата минута на мястото на Александру Матею. 24-годишният бивш футболист на Монтана, Септември (София) и Газ Метан беше титуляр в началото на сезона, но след паузата заради COVID-19 по-рядко влизаше в игра.
Всичко започчна великолепно за Университатя, след като далечен шут на Дан Нистор изненада вратаря на гостите Арлаускис - 1:0. Отборът на Кристиано Бергоди беше в серия от 6 победи след подновяването на сезона и изглеждаше, че не може да бъде спрян.

Не така мислеха шампионите. В 36-ата минута Чиприан Деак центрира от корнер и ветеранът Пауло Винисиус изравни с глава. В 38-ата Нистор напредна в наказателното поле, но ударът му мина на сантиметри от гредата.
През второто полувреме на терена имаше само един отбор. ЧФР показа защо в последните години доминира в румънския футбол, а Университатя пропусна шанса си да стане шампион отново след близо три десетилия.

В 56-ата минута Деак изсипа топката в пеналта, където Кевин Боли беше оставен напълно непокрит и даде преднина на ЧФР. Малко след влизането в игра на Антони Иванов гостите получиха дузпа, която опитният Деак реализира. Този гол реши всичко.
За ЧФР Клуж това е шеста титла. Тимът стана шампион за първи път през 2008 година и оттогава неизменно е сред лидерите.

От Лига 1 изпадна Чиндия (Търговище), но във втората осмица предстоят още мачове, а сред застрашените да загуби елитния си статут е и грандът Динамо (Букурещ).