Очаквайте в 11:00: Какво е настроението в националния отбор по ръгби на България преди сблъсъка със Сърбия

Обамеянг изведе Арсенал до рекордна Купа на Англия (видео)

Арсенал спечели за рекорден 14-ти път Купата на Англия. В лондонското дерби на финала "артилеристите" победиха Челси с 2:1. За пореден път в герой за тима на Микел Артета се превърна Пиер-Емерик Обамеянг, който отбеляза и двата гола за "топчиите".

Те трябваше да обръщат мача, след като получиха попадение още в петата минута. Кристиан Пулишич, който бе най-добрият играч на "сините", откри резултата. Обамеянг изравни от дузпа в 28-ата минута, след почивката отбеляза победния гол.

Арсенал е най-успешният отбор в турнира и печели ФА Къп за четвърти път в последните седем години. Последния път, когато играха финал през 2017 г., "артилеристите" отново победиха Челси на финала.

Триумфът е голям успех и за мениджъра Микел Артета, който пое отбора през декември миналата година. Освен това днешната победа осигури на отбора участие в Лига Европа през следващия сезон.
Двубоят започна на високо темпо с положения и пред двете врати. Първата ситуация се откри пред Обамеянг, но той стреля покрай вратата. Отговорът на Челси бе отличен пробив на Мейсън Маунт. Той реши да завърши сам и отправи хубав удар, но Мартинес направи отлично спасяване.
Още в петата минута резултатът бе открит в полза на Челси, като в основата на попадението бе Кристиан Пулишич. Американецът започна атаката, която мина през Маунт, а след това Жиру върна към Пулишич в наказателното поле. Той преодоля защитник на съперника и прати топката покрай Мартинес. Така Кристиан стана първият американец с попадение на финал за ФА Къп.
След ранния гол Челси доминираше, а Пулишич бе над всички. Той развинти защитата на съперника още веднъж след индивидуален пробив, но изстрелът му бе в центъра и топката отиде в ръцете на Мартинес.
Добрият период на "сините" обаче не бе толкова дълъг. Постепенно тимът на Артета изравни играта и с бързите си атаки създаваше проблеми на отбраната на Челси. В 25-ата минута Пепе с красив удар прати топката в мрежата, но попадение нямаше, защото преди това Обамеянг получи топката в положение на засада.
Секунди по-късно Арсенал получи дузпа. Тиърни изведе Обамеянг, а Аспиликуета го събори в наказателното поле. Капитанът на "артилеристите" бе точен от бялата точка и изравни резултата.
Капитанът на Челси Сесар Аспиликуета имаше тежък ден, тъй като няколко минути, след като направи дузпи, трябваше да напусне терена поради контузия. Той бе заменен от Андреас Кристенсен. Двата отбора играеха открит футбол и търсеха гола при всяка възможност, а темпото бе високо.
В началото на второто полувреме Пулишич отново се справи сам със защитата на Арсенал, но ударът му мина встрани от вратата. Секунди по-късно най-добрият играч на "сините" напусна терена. Американецът получи разтежение и бе заменен от Педро.
Отборът на Артета не се възползва от отлична бърза атака в 57-ата минута. Лаказет напредна, но се забави с решението. Французинът все пак успя да намери Обамеянг в наказателното поле, но той бе блокиран от Кристенсен.
Десет минути по-късно Челси не успя да спре блестяща контраатака. Пепе намери Обамеянг, а той се справи със Зума и копна топката над Кабайеро за 2:1. Така габонският нападател отбеляза своя гол номер 70 след пристигането си в Арсенал.
Ситуация се усложни още повече за тима на Франк Лампард, тъй като в 73-ата минута Ковачич получи втори жълт картон и трябваше да напусне терена. Следващите минути емоциите на терена надделяха, което доведе до няколко сблъсъка и още жълти картони.
Мениджърът на Челси опита да промени нещо, като вкара в игра Баркли, Ейбрахам и Хъдсън-Одой, но "сините" не изглеждаха като отбор, който може да обърне развоя на срещата. Те не създадоха нищо сериозно пред вратата на Мартинес до края и Арсенал триумфира.
АРСЕНАЛ - ЧЕЛСИ 2:1
0:1 - Пулишич (5)
1:1 - Обамеянг (28-д)
2:1 - Обамеянг (68)