Зенит обърна Ростов, Дзюба и Азмун поделиха голмайсторския приз (видео)

Зенит приключи сезона в Премиер лигата на Русия по шампионски. Питерци се наложиха с 2:1 при гостуването си на Ростов с обрат след почивката, а Сердар Азмун вкара едно от попаденията и стана голмайстор на РПЛ, заедно със съотборника си Артьом Дзюба. Ивелин Попов не игра за домакините заради контузия. Те завършват на 5-о място и ще участват в Лига Европа.

Попов не беше единственият важен футболист в тима на Валерий Карпин, който пропусна двубоя. Нямаше го и Павел Мамаев, а Роман Ерьоменко и Аалексей Ионов останаха на пейката. Домакините искаха да завършат сезона с победа, след като не успяха да спечелят нито един от предишните си 5 мача.

Зенит излезе на "Ростов Арена" с изцяло резервен състав. От по-опитните футболисти започнаха Себастиан Дриуси, Олег Шатов, Емануел Ригони, Александър Ерохин и доскоро контузеният Емануел Мамана. Всички те обаче не бяха първи избор за Сергей Семак в хода на сезона.
Домакините видимо бяха по-мотивирани и създадоха няколко опасни атаки към вратата на Александър Васютин. В 18-ата минута Бактийор Зайнутдинов стреля от пряк свободен удар, топката рикошира в стената и затрудни максимално стража на питерци, който не успя да реагира достатъчно бързо - 1:0.
Зенит не създаде почти нищо интересно в офанзивен план до почивката и Семак не се поколеба с началото на второто полувреме да пусне Дзюба и Азмун вместо Даниил Шамкин и Алексей Сутормин. Гостите заиграха много по-добре и направиха обрат.
В 72-ата минута Ригони наказа грешка в защитата на Ростов и с плътен удар от наказателното поле изравни. В 75-ата Шатов центрира от левия фланг към Азмун, който изпревари Сергей Песяко и прати топката във вратата. Това беше гол номер 17 за иранеца и той се изравни с Дзюба, а Зенит завърши кампанията само с две загуби. Питерци могат да триумфират и с Купата на Русия, ако във финала победят Химки.