Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

Барса се разигра за финал, Меси постави рекорд и посяга към нов (видео + галерия)

Детронираният шампион Барселона изпрати Ла Лига с победа с 5:0 като гост на Алавес в среща от последния кръг. Мачът беше протоколен, тъй като Реал Мадрид стана шампион в четвъртък, а баските се спасиха и на теория същата вечер. Лионел Меси отбеляза два гола за Барса (34 и 57) и се отличи с асистенция. Ла Пулга подобри рекорда на Чави Ернандес за асистенции в един сезон, добавяйки голов пас номер 21.
Аржентинецът събра 25 попадения и се доближи до своя приз “Пичичи” номер 7, който ще е рекорден за Ла Лига. Статистиката отчете също, че Лео вече има общо 1000 голове и асистенции в професионалната си кариера - 703 попадения и 297 асистенции.

Наставникът на “лос кулес” Кике Сетиен пусна Нето на вратата, а Араухо замени Жерард Пике. Лионел Меси, Луис Суарес и Ансу Фати ще действат в атака. Рики Пуч отново заема място в средата на терена.
Срещата на “Мендисороса” започна с хубав шут на Рики Пуч. Рики Пуч изстреля топката с плътен удар от 25 метра, при който кълбото се отби от напречната греда. В осмата минута играещият като десен бек днес Сержи Роберто подаде по земя към Меси, който изскочи зад защитата, но не успя да укроти топката при чудесни изгледи за попадение.
В 12-ата минута и Артуро Видал прати топката в гредата. Чилиецът шутира от малък ъгъл и сантиметри не му достигнаха за гол. В 16-ата Меси завъртя кълбото от 22 метра и то се удари от външната страна на далечната греда. Стотина секунди по-късно Луис Суарес изскочи на стрелкова позиция, ала намери ръцете на вратаря Роберто Хименес.
В 24-ата минута Меси центрира отдясно, Ансу Фати изпревари защитник и насочи от въздуха от шест метра. Вратарят нямаше време за реакция и топката влезе в мрежата. Това беше асистенция номер 21 за Лео през сезона в Ла Лига, което е нов рекорд в историята на испанския футбол. В 27-ата Луис Суарес беше изведен зад защитата, но ударът му не беше достатъчно прецизен и вратарят спаси с крак.
В 34-ата Рики Пуч подаде към Меси в наказателното поле, а Ла Пулга с лекота финтира вратаря и насочи в мрежата. Това беше попадение номер 24 за аржентинеца в Лигата. В 44-ата Меси подаде към Жорди Алба, който асистира на Луис Суарес за 0:3. Уругваецът насочи фронтално и матира вратаря на баските.
Второто полувреме започна с шанс пред домакините. Топката беше прехвърлена към Пере Понс, който не успя да уцели топката от кристална позиция фронтално срещу вратаря Нето. В 50-ата минута Клеман Лангле напусна принудително и Артуро Видал застана като централен бранител. В 57-ата Рики Пуч изведе появилия се в игра Нелсон Семедо. Португалецът вкара, залагайки на прая удар - 0:4.
17 Алавес - Барселона
В 75-ата Лео Меси наниза гол номер 25. Топката беше центрирана отляво, Суарес се размина с нея и аржентинецът я насочи в левия ъгъл на вратаря за крайното 0:5. До края и пред двете врати имаше голови възможности, но ново попадние не падна.
След този мач Барселона има 20 дни преди подновяването на Шампионската лига. На 8 август тимът играе с Наполи в мач реванш от 1/8-финалите след 1:1 в първата среща.