Зенит е на крачка от дубъл, Спартак няма да играе в Европа (видео)

Шампионът Зенит ще има възможност да завърши сезона със златен дубъл. Питерци се класираха за финала в турнира за Купата на Русия, след като на полуфиналите елиминираха Спартак (Москва). Отборът на Сергей Семак спечели с 2:1 и в спора за трофея ще се изправи срещу втородивизионния Химки, който отстрани Урал.

За Спартак поражението означава, че отборът ще пропусне евротурнирите. "Червено-белите" разчитаха най-вече на турнира за купата, защото в първенството изостанаха сериозно и кръг преди края са на 9-о място.
Преди гостуването си в Северната столица Спартак вече загуби от Зенит два пъти с по 0:1 в Премиер лигата. Московчани бяха настроени за реванш, но отново се видя, че отстъпват на тима от Санкт Петербург.

Резултата на "Газпром Арена" откри Артьом Дзюба от дузпа в 24-ата минута. Наказателният удар беше отсъден за нарушение на Иля Гапонов срещу Сердар Азмун. Реферът Сергей Иванов прегледа ситуацията с ВАР и посочи бялата точка, а Дзюба не остави шансове на Александър Максименко и наказа бившия си отбор.

В следващите минути Юрий Жирков и Дзюба можеха да увеличат преднината на Зенит,  пропуск направи и Азмун. В 44-ата минута гол на Самуел Жиго от Спартак беше отменен заради засада, но най-интресното преди почивката тепърва предстоеше.
В първата минута на добавеното време Зелимхан Бакаев напредна по десния фланг и центрира на главата на Александър Соболев, който заби топката под гредата - 1:1. Отговорът на домакините не закъсня и след пас на Малком Далер Кузяев успя да върне преднината на Зенит.
През второто полувреме най-добрият шанс за Спартак се откри пред Соболев, в 73-ата минута, но от няколко метра нападателят стреля в аут. В края имаше доста нерви и жълти картони, но домакините удържаха победата и вече чакат финала на 25 юли в Екатеринбург.
Питерци могат да направят дубъл едва за втори път в историята си след 2010 година. Спартак пък не е печелил Купата на Русия вече 17 години, а за последно игра на финал през 2006-а.