Шоу на Обамеянг отчая Ман Сити и класира Арсенал на финал

Арсенал постигна най-голямата си победа под ръководството на Микел Артета, след като победи Манчестър Сити с 2:0 на "Уембли" и се класира за финала на Купата на Англия. Звездата на вечерта бе Пиер-Емерик Обамеянг, който отбеляза и двете попадения. Той откри резултата в 19-ата минута, а след това се разписа и в 71-ата.

Лондончани изиграха един от най-добрите си мачове през този сезон, като ограничиха до голяма степен силните страни на съперника. Тимът на Гуардиола, който през миналия сезон спечели трофея, владееше топката в големи периоди и имаше своите моменти, но като цяло бе далеч от най-добрите си представяния.

Арсенал излезе на терена със самочувствие след успеха над шампиона на Англия Ливърпул през седмицата. Играчите на Микел Артета обаче бързо трябваше да се изправят срещу реалността - че се изправят срещу един много силен отбор. В първите минути "артилеристите" рядко играеха с топката.
Тимът на Гуардиола бързо започна да притиска съперника и да създава положения. Високата преса на "гражданите" създаваше доста проблеми на "топчиите". В десетата минута Мустафи реши да спази традицията, като се опита да направи фатална грешка, но Сити не се възползва. Бранителят загуби топката в наказателното поле, но Стърлинг не успя да стреля. Атаката завърши с удар с глава на Марез, а топката бе избита от Джака малко пред голлинията.
Въпреки превъзходството на Ман Сити, лондончани показаха, че не са за подценяване. Силата на нападението им успя да демонстрира проблемите на тима на Гуардиола в защита. В 16-ата минута Давид Луис изведе Обамеянг сам срещу Едерсон. Нападателят напредна, но стреля право във вратаря Мартинес, като пропиля отлична възможност.
Малко по-късно Обамеянг се реваншира. Пепе центрира към далечната греда, а националът на Габон засече великолепно топката от въздуха, като я прати по диагонала и тя се озова в мрежата.
И двата отбора не изглеждаха много стабилни в отбрана. Белерин направи подарък на съперника, след като прати топката на крака на Жезус в наказателното поле. Бразилецът върна към Де Бройне, който стреля, но Джака се хвърли и блокира удара. Пред другата вратата Едерсон можеше да сбърка фатално. Вратарят опита да намери Де Бройне, но топката се озова в Лаказет. Французинът отклони към Обамеянг, но неточно. Играчите на Арсенал не успяха да отправят изстрел и "гражданите" успяха да изчистят.
Развитието на мача даде по-голяма увереност на "артилеристите" и в този период те се чувстваха доста по-комфортно от съперника си на терена. Играта на Сити не вървеше и често се стигаше до грешки. Четири минути преди почивката Едерсон трябваше да избива топката след хубав удар с глава на Мустафи.
Отборът на Гуардиола започна на по-високо темпо второто полувреме. Стърлинг на два пъти получи възможност да стреля от добри позиции. Английският национал прати топката далеч над вратата първия път, а втория малко по-близо, но пак не в очертанията. Следващата ситуация се откри пред Марез, който навлезе в наказателното поле и стреля, но не достатъчно силно и точно, за да затрудни Мартинес.
Натискът на Сити се увеличаваше, а топката често бе в близост до наказателното поле на "топчиите". Арсенал успяваше да удържи и в 71-ата минута нанесе сериозен удар. Обамеянг се разписа за втори път и удвои преднината на лондончани. Пепе отлично задържа топката в близост до страничната линия в полето на съперника. Той върна към Тиърни, а бранителят отправи блестящо подаване към Обамеянг, който се оказа зад защитата. Скоростта му позволи да остави зад себе си бранителите, доближи Едерсон и прати топката между краката му за 2:0.

През второто полувреме отборът на Артета бе доста прибран, но във фаза защита се раздаваше и спираше повечето опити за атака на "гражданите". Изненадващо Давид Луис изглеждаше доста стабилен и имаше сериозен принос това тимът му да не получи гол. Манчестър Сити владееше топката почти през цялото време, но не създаваше положения.

В 83-ата минута Лапорт можеше да изненада Мартинес. Бранителят отправи прекрасен удар от границата на наказателното поле, но топката прелетя на сантиметри покрай лявата греда.

АРСЕНАЛ - МАН СИТИ 2:0
1:0 - Обамеянг (19)
2:0 - Обамеянг (71)