Дузпа в последната минута реши московската битка за място в ШЛ (видео + галерия)

Две дузпи, втората от които в 90-ата минута, донесоха много ценна победа на Локомотив (Москва) в столичното дерби с ЦСКА (Москва) от предпоследния 29-и кръг на руското първенство. По този начин Локо се укрепи на второто място в класирането и почти сигурно ще играе директно в групите на Шампионсата лига, а ЦСКА трябва да се надява на чудо, за да измести Краснодар от третата позиция и да се включи в квалификациите на най-престижното клубно състезание.

Преди този мач разликата между двата тима беше 4 точки в полза на Локо, но "железничарите" направиха 4 поредни равенства и дадоха шанс на преследвачите си. ЦСКА навлезе в много силна форма след няколко лоши резултата, но в миналия кръг наивно изпусна победата срещу Рубин у дома.

Наставникът на домакините Марко Николич заложи на очакван състав - с Едер на върха на атаката, подкрепян от Жоао Марио, Дмитрий Баринов и Алексей Миранчук. Завърналият се след тежка контузия с гол срещу Уфа Жеферсон Фарфан остана на пейката, но се появи на терена през второто полувреме.
Старши треньорът на ЦСКА Виктор Гончаренко имаше на разположение Алан Дзагоев, който в тандем с Никола Влашич дйстваше зад централния нападател Фьодор Чалов. Марио Фернандес и Георгий Шенников уплътняваха фланговете.
20 Локомотив (М) - ЦСКА (М) 2:1
Локо започна по-силно и в 5-ата минута централният защитник Мурило засече центриране от статично положение на Жоао Марио, но топката мина на сантиметри от гредата. ЦСКА нанесе първия си удар след четвърт час игра, но изпълнението на Чалов беше много неточно.
В 22-ата минута Игор Дивеев нанесе мощен удар от над 30 метра, но нацели гредата. Още в ответната атака Миранчук също беше близо до гола, но Игор Акинфеев въздъхна с облекчение, когато видя как топката профучава покрай сглобката.
В 29-ата минута Едер падна в наказателното поле след съприкосновение с Дивеев и съдията Евгений Турбин даде дузпа, след като преди това прегледа повторение от ситуацията с помощта на ВАР. Миранчук технично прати Акинфеев в обратния ъгъл и откри в полза на Локомотив.
До почивката "железничарите" спокойно удържаха аванса си, а в началото на второто полувреме ЦСКА нападаше с повече футболисти, но без ясна идея как да стигне до гол. Дзагоев пробва интересен удар от далечна дистанция, но Ведран Чорлука подложи тялото си. В 57-ата минута опитният халф на гостите беше сменен от младока Иля Шкурин.
Десетина минути по-късно в игра за Локо влезе любимецът на фнеовете Фарфан, който замени Жоао Марио. Никола Влашич напомни за себе си с бомбен шут от около 30 метра, но малко не му достигна, за да намери очертанията на вратата. Секунди по-късно Мурило не изби по най-добрия начин центриране на Шенников и топката попадна във Влашич, който не се поколеба да я забие в мрежата - 1:1.
Равенството беше по-изгодно за "железничарите", но след гола те показаха, че не смятат да се задоволяват с този резултат. В 78-ата минута Гжегож Криховяк шутира силно, но право в ръцете на Акинфеев. Секунди преди края на редовното време Чорлука стреля с глава, а Кирил Набабкин ненужно отклони топката с ръка. ВАР показа на рефера Турбин какво точно стана в наказателното поле и той назначи втора дузпа за домакините, която Алексей Миранчук хладнокръвно реализира.
12-ото попадение на руския национал през сезона беше и най-важното. С него "железничарите" си осигуриха минимум третото място в крайното класиране, но тяхната цел е да завършат втори и да попаднат директно в групите на Шампионската лига. За целта е необходимо в последния кръг Локо да победи като гост Урал или Краснодар да не спечели един от двата си оставащи мача - срещу Ахмат и Динамо (Москва).
ЦСКА ще приключи сезона с домакинство на Тамбов, който се бори за оцеляване.