Зенит прати Оренбург във втора дивизия (видео)

Оренбург изпадна от РПЛ след загуба като гост на шампиона Зенит с 1:4. Равенството щеше да остави минимални шансове на тима на Константин Емелянов да оцелее, но питерци не бяха настроени да правят подаръци и с три гола през второто полувреме предрешиха съдбата на съперника си.

Сергей Семак пусна състав, в който присъстваха част от титулярите, но и някои от футболистите, които играят по-рядко. Домакините поведоха още във 2-ата минута с автогол на Андрей Малих. Центрирането от фланга бе на Магомед Оздоев, а Сердар Азмун не успя да си спре топката, но това изненада Малих, който не се ориентира и вместо да изчисти прати кълбото във вратата, пазена от Андрей Климович.
Гостите имаха нужда от доста време, за да се окопитят след лошото начало. В 17-ата минута Фамейе проби и стреля, но неточно. В 24-ата Игор Смолников центрира от десния фланг, но Малком не успя да нанесе хубав удар с глава.

Защитата на Зенит в няколко ситуации подцени атаки на съперника и в 33-ата беше наказана. Артьом Кулишев достави перфектно подаване в наказателното поле, а Фамейе се пребори с двама бранители на питерци и отбеляза за 1:1.

През второто полувреме разликата в класите си пролича. Без да играят дори близо до максимума на възможностите си, домакините вкараха три гола. В 61-ата минута Азмун овладя в наказателното поле и стреля точно по диагонала. В 77-ата гостите помислиха, че иранецът е в засада, но такава нямаше и Азмун се разписа за 3:1. В добавеното време негов пас намери непокрит Дзюба, който оформи крайния резултат и отново поведе еднолично в спора за голмайсторския приз. Дзюба има 17 гола, Азмун е с 15, а Евгений Луценко от Арсенал (Тула) - с 15.
В последния кръг Зенит ще гостува на Ростов, а Оренбург ще се сбогува с Премиер лигата в Москва срещу Динамо.