17-годишен талант вдъхнови Ахил за сензация срещу фаворита Виваком

17-годишният талант Йордан Кирилов стъжни живота на спрягания за основен фаворит за трофея в НАЛБ Виваком. Плеймейкърът поведе своя тим Ахил към изключително важна победа с 93:78 (21:25, 19:18, 26:16, 27:19) над тежкия си съперник, като по този начин излиза напред с 1-0 победи в четвъртфиналната серия в Първа дивизия.

Кирилов демонстрира страхотните си качества с изключителен "трипъл-дабъл" от 32 точки, 14 борби и 12 асистенции, като за пълните 40 минути на паркета не допусна нито една грешка в нападение. Интересен факт в случая е, че Йордан играе в Ахил заедно с баща си - Красимир, а освен това умело използва възможността да трупа опит и да се развива, благодарение на НАЛБ.
Отборът на Виваком трябваше да се справя без лидера си Георги Бързаков, но това не се отрази на играта му в първите минути на двубоя, когато взе доволна преднина от 10 точки. Ахил отказа да предаде мача толкова лесно и дори излезе напред в резултата след тройка на Цветелин Цоков в средата на втората четвърт, но все пак Виваком си върна водачеството на почивката - 43:40.

След 15-минутната пауза нямаше сила на света, която да спре действията на Кирилов и компания. Ахил спечели третата част с 26:16, извоювайки си 7-точкова преднина в общия резултат, която само можеше да се увеличава в последната четвърт. В нея Цоков и Кирилов нанизаха 16 от 27-те точки на тима си, а крайният резултат дойде при 93:78 за Ахил.

Освен силните изяви на младия гард, страхотен мач за победителите направи Цветелин Цоков със своите 23 точки и 5 борби. Бащата на Йордан - Красимир Кирилов, завърши двубоя с 16 пункта и 14 овладени топки, а Тодор Тодоров вкара 14 и взе 20 борби. За Виваком Иван Скерлев отбеляза 16 точки, Антонио Илиев също вкара 16 и взе 6 борби, Иван Стойчев допълни с 15 точки и 12 овладени топки, Владимир Георгиев направи "дабъл-дабъл" 12 и 10 борби, а с 10 точки и 7 хванати топки се оттегли капитанът Момчил Маринов.

Виваком ще трябва да спечели следващия мач от серията - в неделя от 17:00, ако иска да остане в плейофната борба. Ахил пък ще се надява на нов силен двубой от Кирилов, който да ги изстреля към полуфиналите.

Другият кандидат за златото в Първа дивизия ФитСпо Баскет тръгна с правилна стъпка в похода си към трофея. Актуалните носители на Купата и Суперкупата на НАЛБ преодоляха София Лайънс с крайното 77:68 (18:16, 18:15, 25:19, 16:18), за да излязат напред в серията помежду им - 1-0. ФитСпо допусна ранно изоставане в срещата, но тимът набра инерция с течение на мача и обърна развоя на събитията със серия от 9:0, след която повече не се оказа на губещата страна в двубоя.
Стефан Караганев се отличи с 22 точки и 12 борби за ФитСпо. Александър Иванов оформи "дабъл-дабъл" от 19 точки и 14 овладени топки + 6 асистенции, капитанът Теодор Атанасов бе полезен с 15 пункта и 7 завършващи подавания, а Велислав Наумов и Теодор Александров (11 борби, 6 асистенции) оставиха по 10 точки на сметката си.

Следващият сблъсък между двата тима е в събота от 11:45, като ФитСпо може да сложе край на серията с евентуална победа.