Левски е на колене! Локо (Пд) изхвърли "сините" от Европа (видео+галерия)

Кошмарът в Левски няма край! "Сините", които вървят към фалит, няма да играят в Европа за първи път от сезон 2015/2016 година. Това стана факт, след като те не успяха да победят Локомотив (Пловдив) на стадион "Георги Аспарухов" в мач от последния 31-и кръг на първенството. Мачът завърши 1:2 за гостите, а столичани останаха на четвърто място в крайното класиране. Насиру Мохамед даде аванс на домакините в 5-ата минута с дебютното си попадение за клуба, но невероятна грешка на вратаря Георги Георгиев матира столичани в 33-ата минута, когато Доминик Малонга изравни на празна врата. Французинът от конгоански произход нокаутира окончателно "сините" в 75-ата минута.

Тимът, воден от Георги Тодоров, завърши сезон 2019/2020 година с актив от 53 точки (колкото имат и "смърфовете"), като бе изпреварен от Славия (55), ЦСКА-София (59) и Лудогорец (72). Освен това за първи път в своята история Левски завърши пролетния дял от сезона без домакински успех, като записа и най-дългата си подобна серия от 6 мача. Последната победа на "Герена" е от декември 2019 година срещу Витоша (Бистрица).

Носителят на Купата на България пък се превърна в големия кошмар на 26-кратните шампиони през тази кампания, тъй като първо ги изхвърли на полуфинала за Купата, а сега ги лиши от право на участие в баража, даващ право на участие в Лига Европа. Интересното е, че за първи път от създаването на този формат на шампионата, Левски няма да играе бараж, тъй като беше абониран за третото място в предните три сезона.

65 Левски - Локомотив (Пловдив)
Тъжната гледка на стадион "Георги Аспарухов", който беше празен, след като бе върната забраната за публика на стадиона, не предвещаваше нищо добро за "сините". Отборът бе с група от едва 14 човека, като на пейката бяха за първи път след дълго време Николай Михайлов, както и младите Марин Петков, Мартин Петков и Костадин Илиев. Голмайсторът Найджъл Робърта тази сутрин е имал неразположение и отпадна за мача. Освен него аут за мача бяха Холмайр Ейолфсон, Станислав Иванов, Симеон Славчев, Деян Лозев и Здравко Димитров, а както е известно тимът бе напуснат от Милан Миятович, Кали Тиам, Живко Миланов, Дени Алар и Филипе Нашименто.
Така Тодоров заложи на Георгиев, а пред него в защита бяха Ивайло Найденов, Янис Каргас, Мартин Райнов и Иван Горанов. Илия Юруков бе опорен халф, а Насиру Мохамед, Франко Мазурек, Паулиньо и Стайн Спиреингс действаха зад Станислав Костов.
В същото време пловдивчани не можеха да разчитат на 9 играчи, заразени с коронавирус. Капитанът Димитър Илиев, Бирсент Карагерен, Илко Пиргов, Момчил Цветанов, Петрович, Умарбаев, Анте Аралица, Мислимович и Клапан бяха аут за срещата. По този начин Бруно Акрапович заложи на Мартин Луков, Акинсола Акиниеми, Дейвид Малембана, Лукас Масоеро, Динис Алмейда, Валентин Пулиезе, Петър Витанов, Йосип Томашевич, Николай Николаев, Лукас Салинас и Доминик Малонга.
Първата опасност беше пред Георги Георгиев, който спаси в 3-ата минута удар на Малонга. Две минути след това Костов майсторски изведе Насиру Мохамед, който беше точен в 5-ата минута в дебюта си от първата минута.
Станислав Костов удари гредата в 10-ата минута, което се оказа преломен момент.
Защото в този период "сините" стояха добре на терена и евентуален втори гол щеше да им вдъхне самочувствие, а секунди по-късно от "Овча Купел" пристигна новината, че Славия поведе на Лудогорец.
В 17-ата минута шут на Паулиньо премина над вратата. Левски търсеше втори гол, докато гостите нямаха положения. В 29-ата минута пристигна новината, че "белите" изненадващо вече имат два гола преднина пред шампионите. Така в 33-ата минута вратарят на Левски Георги Георгиев, който пристигна през март именно от клуба на Венцеслав Стефанов, направи детинска грешка, която се оказа пагубна.
Стражът сгреши фатално, след като се размина с центриране от ъглов удар, оставяйки вратата празна и Малонга не сгреши. Нападателят изравни и това шокира "сините", които на почивката нямаха алтернатива на пейката, а Славия вече беше със сензационен аванс от три гола срещу "орлите".
Мартин Петков замени Мазурек след първите 45 минути. Спиерингс и Костов пробваха да върнат преднината, нидерландецът стреля далеч, а Луков спаси удара на нападателя.
Марин Петков също влезе и центрира опасно от корнер, но Петков и Каргас пропуснаха да се разпишат. Изненадващо в 75-ата минута Малонга нокаутира Левски и го изхвърли от тройката в крайното класиране.
Таранът беше оставен сам между четирима бранители да поеме топката и да разстреля Георгиев за 1:2. Това бе негов втори гол в мача и трети в родния елит.
Левски, който психически и физически бе тотално изтощен, нямаше сили да реагира и напълно нормално записа трета поредна загуба и се размина с бронзовите медали, а също така и с баража, който можеше да му даде в четвърта поредна година възможност да играят в Европа.
Голмайсторът на миналото първенство Стани Костов пък завърши сезона без нито едно попадение, след като преди година отбеляза 23 гола. Тази година той бе контузен и игра едва 14 мача, само шест от тях от първата минута, а няколко пъти гредите му попречиха да се разпише, като това олицетворява и случилото се на "Герена".
Славният клуб лети все по-силно към дъното от всяка една гледна точка след пристигането на Наско Сираков и Тити Папазов. Продължава да няма никакви финанси, разходите се увеличават с милион и половина всеки месец, играчите вече могат да си тръгват без пари, след като записаха една трагична пролет на 2020 година. Клубът загуби и възможността да спечели пари от евротурнирите, след като преди това записа антирекорд от 11-и пореден сезон без трофей.
Локо (Пд) пък записа седми успех в София от 65 мача, като интересното е, че през последните десет години "смърфовете" пет пъти победиха на "Герена", след като преди това имаха две победи за 60 години.

ЛЕВСКИ - ЛОКОМОТИВ (ПД) 1:2
1:0 Мохамед (5)
1:1 Малонга (33)
1:2 Малонга (75)