Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Барса отметна победа въпреки много слаба втора част (видео + галерия)

Испанският шампион Барселона продължава да защитава титлата си след минимална победа с 1:0 като гост на Валядолид в двубой от 36-ия кръг на Ла Лига. Успехът временно доближи каталунския тим на точка от Реал Мадрид, който ще изиграе своята среща от кръга в понеделник вечер. Артуро Видал вкара единствения гол в 15-ата минута. “Блаугранас” изиграха силно първо полувреме, но през второто бяха неузнаваеми и в края опънаха нервите на своите фенове.

Наставникът на “лос кулес” Кике Сетиен остави Луис Суарес на пейката и реши да заложи единствено на Антоан Гризман в атака, подпомаган от Лионел Меси. Младият Рики Пуч получи роля в средата на терена заедно с още четирима халфове. Серхио Гонсалес разположи 4-4-2 с Оскар Плано и Сержи Гуардиола в атака.
Гостите от "Камп Ноу" овладяха топката с началото на двубоя. "Бяло-виолетовите" пресираха в много зони на терена в опит да затруднят каталунците. В петата минута с помощта на рикошет топката стигна до Нелсон Семедо отдясно, който върна назад в наказателното поле и последва мигновено насочване с вътрешен от крака на Рики Пуч. Вратарят Жорди Масип успя да улови ниската топка с леки затруднения.
В 11-ата защитниците на домакините отново не се ориентираха добре и сами изведоха Гризман отляво. Френският нападател се устреми напред, Лео Меси се включи в наказателното поле, но Гризман задържа и след това притъпи атаката с продължение назад.
В 15-ата минута "лос кулес" се задържаха по-продължително пред наказателното поле на съперника, тъй като домакините не успяха да изчистят. Меси фино копна сантиметри над земята, за да избегне съпротивата на бранителите, и изведе Видал. Чилийският халф реализира красиво попадение с моментално насочване по диагонала. Топката се отби в страничната греда и попадна в мрежата за 0:1.
Ла Пулга регистрира асистенция номер 20 в Ла Лига през този сезон. Той стана първият футболист с поне 20 гола и 20 асистенции в рамките на един шампионатен сезон след Тиери Анри (2002/03). Лео стана първият играч с 20 голови подавания за един сезон от Примера след Чави Ернандес.
В 19-ата поредно включване на Семедо отдясно създаде опасност пред вратата на тима от Кастийя и Леон. Португалецът центрира ниска топка, която изненада отбраната. Гризман беше на отлична позиция, но не прецени добре ситуацията, замахна и не успя да уцели кълбото, като и тялото му беше изпреварило събитията. В 24-ата Семедо отново се вклини без топка отдясно, получи подаване от Серхио Бускетс и реши сам да завърши атаката. Вратарят Масип изби след неговия удар.
В 30-ата Рики Пуч се впусна в наказателното поле и подаде успоредно на голлинията, но Жорди Масип предоврати головия пас с майсторско хвърляне. В 37-ата изритана напред топка изненада защитата на Барселона. Кике се устреми фронтално срещу Марк Андре-тер Стеген, но загуби равновесие и не нанесе добър удар.
На почивката Кике Сетиен извади Гризман и пусна Луис Суарес. Домакините се активизираха през второто полувреме. В 60-ата минута Енес Юнал спечели въздушен дуел при статично положение и нанесе коварен удар с глава. Тер Стеген се разтегна и изби. В 63-ата Меси стреля от пряк свободен удар, вратарят Масип се придвижи и изби над гредата. В 66-ата Юнал отново отправи опасен удар с глава - Тер Стеген пак се наложи да се разтяга и да лови.
В 72-ата минута Луис Суарес хитро финтира защитник, който се хвърли на шпагат. Бранителят препъна уругвааеца, но съдията Матеу Лаос прецени, че няма основания за дузпа. В 75-ата и Жерард Пике имаше претенции за дузпа заради задържане при корнер, но положението отново беше подминато. В последните минути Валядолид притисна испанския шампион. Сандро Рамирес беше изведен и шутира много опасно към близкия ъгъл. Тер Стеген показа страхотен рефлекс и спаси с една ръка. До края каталунците устискаха своята преднина и взеха успех с 1:0.