Бърнли прекъсна изключителната серия на Ливърпул на "Анфийлд" (видео)

Бърнли измъкна точка от гостуването си на "Анфийлд", след като завърши 1:1 с Ливърпул в двубой от 35-ия кръг на Премиър лийг. Така изключителната серия на мърсисайдци от 24 поредни домакински победи за първенство бе прекъсната. Иначе шампионът започна много добре и заслужено поведе със страхотен гол на Андрю Робъртсън. Няколко много важни намеси на Ник Поуп попречиха на домакините да увеличат преднината си. Веднъж и гредата спря Роберто Фирмино. Бърнли изравни от нищото в 69-ата минута с гол на Джей Родригес. До края "червените" имаха основателни претенции за дузпа, която не бе отсъдена, а Бърнли можеше да стигне дори до победата, след като удар на Гудмундсон срещна напречната греда.
Това е първият случай от 18 месеца, в който Ливърпул не успява да победи на "Анфийлд" в мач от Премиър лийг.
Юрген Клоп направи четири промени в сравнение с мача с Брайтън. Андрю Робъртсън, Фабиньо и Садио Мане се завърнаха сред 11-те, а младият Къртис Джоунс започна като титуляр в Премиър лийг за първи път в кариерата си. Той замени контузения капитан Джордан Хендерсън. Неко Уилямс отново стартира, въпреки че този път бе отдясно на отбраната, което е по-типичната за него позиция.
Крис Ууд се завърна сред титулярите на Бърнли за сметка на Матей Видра.
Ливърпул имаше много сериозно преимущество през първата част. Няколко великолепни намеси на Ник Поуп обаче задържаха резултата. Стражът на Бърнли спаси два удара на Салах и един на Джоунс, като особено важна бе намесата му в 19-ата минута, когато се хвърли акробатично, за да избие много опасен изстрел на №11 в червено. В 34-тата минута надмощието на мърсисайдци обаче даде резултат. Фабиньо центрира към далечната греда, където Анди Робъртсън се подготви и много добре насочи топката с глава към обратния ъгъл, прехвърляйки Поуп - 1:0.
В добавеното време на първата част вратарят на Бърнли отново спаси гостите, след като изби над вратата си много качествен удар на Садио Мане.
Доминацията на шампионите продължи и след почивката. В 49-ата минута удар на Фирмино по земя срещната далечната греда, а малко по-късно Къртис Джоунс бе изведен в наказателното поле, но изстрелът му с левия крак премина встрани.
В 70-ата минута Юрген Клоп направи двойна смяна - младите Уилямс и Джоунс отстъпиха местата си на Александър-Арнолд и Кейта. Секунди след това обаче Бърнли изравни от нищото. Тарковски успя да се пребори и да свали с глава едно дълго подаване в наказателното поле на Ливърпул, след което Джей Родригес намери много добре топката и с изстрел по земя от 15 метра направи 1:1.
Повторенията по-късно показаха, че свободният удар, след който дойде първоначалното центриране в наказателното поле на Ливърпул е бил отсъден заради несъществуваща засада на играч на Ливърпул. Това обаче не промени статуквото в резултата.
В 84-тата минута Гудмундсон препъна Робъртсън на границата на наказателното поле. Домакините поискаха дузпа, като изглеждаше, че имат основания за това, но такава не бе отсъдена, а и ВАР не се намеси.
Три минути след това Ливърпул извади късмет, след като изстрел именно на Гудмундсон срещна напречната греда.
Ливърпул има 93 точки, което означава, че трябва да победи в оставащите си три мача до края, ако иска да подобри рекорда от 100 точки на Манчестър Сити. Бърнли записа пети мач без загуба, като отборът остава в битката за Лига Европа.