Барса потопи градския съперник и се доближи до Реал Мадрид (видео + галерия)

Испанският шампион Барселона спечели минимално с 1:0 у дома срещу градския си съперник Еспаньол в среща от 35-ия кръг на Ла Лига. Гол на Луис Суарес в 56-ата минута доближи временно “лос кулес” на точка от Реал Мадрид, който играе в петък вечер. “Папагалчетата” официално изпаднаха след 25 сезона в елита. И двата тима завършиха срещата в намален състав след червени картони на Ансу Фати и Лосано в началото на второто полувреме.

Кике Сетиен отново заложи на звездния си тризъбец в атака: Лионел Меси, Луис Суарес и Антоан Гризман. След силния си мач срещу Виляреал Сержи Роберто отново влезе в халфовата линия на “лос кулес”. Насатвникът на "бяло-сините" Франсиско Руфете насити халфовата линия с петима футболисти, а в предни позиции постави Раул де Томас.
Срещата на “Камп Ноу” очаквано започна с домакински натиск. В деветата минута Меси изведе Луис Суарес зад гърба на защитата, уругваецът напредна до аутлинията, откудето центрира ниско, но не намери свой съотборник. Минута по-късно Адриан Ембарба се отскубна от защитата, тръгвайки на спринт към топката зад центъра. Той стигна до наказателното поле и стреля ниско - Марк-Андре тер Стеген изби с крак.
"Блаугранас" почти не пускаха топката, но липсваше ритъм и дълбочина на атаките им. Символичните гостите дръзваха да стрелят към вратата при редките си нападения. В 22-рата Меси стреля опасно от пряк свободен удар, избра ъгъла на стената, ала прати топката малко над гредата. Три минути по-късно Меси изведе Суарес, който не сполучи с опита си за прехвърлящ удар.
В края на полувремето "бяло-сините" създадоха великолепна възможност за откриване на резултата. Дидак Вила беше изведен по продължението на тъчлинията. Той се възползва от липсата на Нелсон Семедо и бавните действия на Жерард Пике. Левият бек на гостите центрира, а Клеман Лангле сам насочи в рамките на вратата си, но Тер Стеген изби. При добавката Дидак Вила нацели греда с нисък изстрел.
На почивката Кике Сетиен пусна в игра Ансу Фати за сметка Нелсон Семедо, а Сержи Роберто се премести на десния бек. Едва четири минути след появата си на терена 17-годишният талант получи директен червен картон. Той влезе много остро с бутоните в борба за топката и след намеса на ВАР съдията го изгони. Мъничко след подновяването на играта последва още по-кристален червен картон. Лосано атакува грубо опорния крак на Пике и застраши здравето му. След преглеждане на ситуацията съдията нямаше колебания - червен картон.
В 56-ата минута домакините стигнаха до попадение. Гризман атрактивно подаде с пета към Меси, чийто удар беше блокиран. Топката попадна у Луис Суарес, който вкара 15-ия си гол в Ла Лига с насочване от шест метра - 1:0. Малко след попадението Сетиен върна трети плузащитник в средата на терена, изваждайки Гризман за сметка на Артуро Видал. В 68-ата Сержи Роберто центрира на далечната греда към Лионел Меси, който стреля от въздуха, но стражът Диего Лопес съумя да избие.
В 77-ата "папагалчетата" застрашиха вратата на Барса. Топката беше центрирана на далечната греда при корнер, последва насочване на Раул де Томас към обратната греда, при което Тер Стеген не беше подготвен. Жерард Пике успя да се намеси пред голлинията, изпреварвайки Кампусано. В 90-ата минута Тер Стеген изби в корнер след остър удар на Раул де Томас от 23 метра. Във финалните минути победата беше поставена на карта, но все пак нов гол не падна.