Лудогорец разпиля Левски по шампионски, "сините" може да се разминат с Лига Европа (видео)

Шампионът Лудогорец отпразнува по най-добрия начин награждаването за рекордната девета поредна титла на България. "Орлите" разбиха с 3:0 Левски в дербито от 4-ия кръг на шампионския плейоф в efbet Лига. Гостите имаха своите възможности, но ги пропуснаха преди почивката, а класата на домакините се оказа решаваща след почивката, когато бяха наказани грешките на "сините".

Головете на Козмин Моци (26-дузпа), Мавис Чибота (66) и Дан Битон (75) донесоха на "зелените" исторически успех срещу 26-кратните шампиони, тъй като за първи път ги побеждават с такава разлика. От 29 мача между двата тима за първи път "орлите", които имат вече 19 победи срещу "сините", побеждават с 3:0. За трети път вкарват три попадения в един мач на столичани, но досега имаха победи с 3:2 и 3:1 на стадион "Георги Аспарухов".

Левскарите, които вървят с пълна сила към фалит и имат безброй проблеми навсякъде, опитаха през почивката да играят футбол и създадоха по-добрите възможности.

Това поражение, което е седмо за сезона и първо от три години с три гола разлика в родния елит (от 28 май 2017 г., 0:3 с ЦСКА-София), може да извади "сините" от местата даващи право на участие в Лига Европа. Левски все още е втори с 53 точки, но толкова има и ЦСКА-София, който обаче е с мач по-малко. Тимът на Славия е с 52 точки, но също има мач по-малко. В последния кръг ще стане ясно кой отбор ще се класира на второ място, а също така и кой ще бъде трети, за да играе бараж за ЛЕ.

Лудогорец пък вече има поредица от 35 мача без загуба, като е само на един двубой от изравняването на рекорда на ЦСКА - 36, от сезон 1988/1989 година. Разградчани вече имат актив от 72 точки след 21-а победи и 9 равенства през тази кампания.

67 Лудогорец - Левски
Преди мача легендата на "орлите" Марселиньо се сбогува с публиката в Разград и бе награден от президента Александър Александров, след като прекара девет години в клуба, в които стана девет пъти шампион на България и спечели общо 15 отличия с клуба. Неговият номер №84 ще бъде изваден от употреба. Двата отбора направиха шпалир на бразилеца, който е национал на България.

Треньорът на "орлите" Павел Върба бе
направил пет промени от равенството
на "Българска армия" -
1:1
. Ренан, Джордан Икоко, Козмин Моци, Талеб Тауата и Светослав Дяков замениха Владислав Стоянов, Сисиньо, Антон Недялков, Драгош Григоре и Стефан Баджи.
Пред Ренан в защита действаха Икоко, Георги Терзиев, Моци и Тауата. Дяков и Анисе Абел бяха опорните хафове, докато Жоржиньо, Каули и Вандерсон действаха зад Мавис Чибота.
В лагера на Левски проблемите нямат край между напуснали и контузени играчи. Георги Тодоров направи
две промени от поражението с 1:2 срещу "белите".
Той можеше да разчита на едва един централен защитник - Янис Каргас, който пропусна мача със Славия, но сега смени Ейолфсон. Станислав Иванов пък бе заменен от Стайн Спиерингс.
Вратар бе Георги Георгиев, а Ивайло Найденов, Каргас, Мартин Райнов и Иван Горанов бяха в защитници. Илия Юруков бе пред тях, а Деян Лозев, Франко Мазурек, Спиерингс и Паулиньо бяха халфовете зад Найжъл Робърта.
Агитката на разградчани беше опънала огромна хореография в своя сектор с фланелка №9 и надпис на нея "непобедими", докато отдолу имаше транспарант: "Орли, напред към деветата".
Домакините излязоха с ретро екип, с който първият футболен тим на Разград през 1945 година е дебютирал. Освен това имената на играчите бяха написани на кирилица, а не както досега на латиница.
Двубоят беше отворен от първата минута. Найджъл Робърта имаше две възможности, но първо стреля далеч от целта, а след това Терзиев изби пред голлинията центриране на Лозев, което отиваше в краката на нидерландеца. "Орлите" отвърнаха с воле на Вандерсон, което Георгиев изби в ъглов удар.
Бранителят Терзиев още веднъж изпревари Робърта в 22-ата минута, когато изби с глава центриране на активния Лозев. Четири минути по-късно шампионите поведоха в резултата.
Това се случи след точно изпълнена дузпа от Козмин Моци. Нарушението пък беше извършено от Мартин Райнов, който фаулира Вандерсон, след като бразилецът мина на парад между Лозев, Горанов и Юруков.
Така румънецът вкара своето четвърто попадение от дузпа срещу "сините" за първенство.
Робърта пропусна да завърши контраатака на гостите, а Ренан спря Мазурек след удар от малък удар на аржентинеца.
В 43-ата минута Ренан направи отлично спасяване, като парира изстрел на Лозев от пет метра. Страничният съдия Мартин Венев вдигна засада, но такава определено нямаше, тъй като Жоржиньо покриваше бившия играч на Арда.
Второто полувреме започна с положение за Паулиньо, който стреля слабо в сънародника си Ренан. Двубоят беше равностоен в този момент, като положения липсваха. В 62-ата минута Спиерингс излезе отляво, но също стреля слабо и вратарят на Лудогорец без проблем спаси.
При поредната детинска грешка на "сините" се стигна до втори гол в тяхната врата. Това се случи в 66-ата минута, когато първо Каргас напусна своята позиция и тръгна на контраатака, топката стигна до Спиерингс, който отново пропусна да подаде на Робърта, след което стартира контраатака на "орлите", в която Каули изведе Чибота.
Бързакът с технично изпълнение прехвърли Георгиев и удвои в полза на шампионите. Попадението беше негово седмо в първенството и осмо за клуба.
След този гол Левски, който така или иначе има множество проблеми, а физически също не е в състояние да издържи 90 минути, буквално рухна.
Георгиев трябваше да спасява изстрел на Тавата, а в 75-ата минута да вади топката за трети път от мрежата си. Нова хубава атака на Лудогорец завърши с попадение на Дан Битон, който смени Жоржиньо в 67-ата минута. Израелецът финтира Райнов и вкара своето четвърто попадение в елита на България.
Недялков и Баджи влязоха за домакините, докато младите Мартин Петков и Марин Петков бяха смените на гостите, но мачът вече беше свършил. В 83-ата минута собственикът на "сините" Наско Сираков напусна ложата и стадиона, докато Георги и Кирил Домусчиев се радваха на резултата.
Изнервеният капитан на Левски Горанов направи фаул срещу Баджи, който реагира много остро и хвана за гушата левия защитник на "сините", като последва меле, в което съотборниците им се опитаха да ги разтърват, но изненадващо Николай Йорданов не показа червен картон на халфа.
Това бе и последното запомнящо се нещо от мача, след което празненствата в Разград можеха да стартират. Президентът на БФС Михаил Касабов награди Светльо Дяков и шампанското беше отворено за девета поредна година от "орлите".
27 Наградиха Лудогорец с 9-та поред шампионска титла
"Сините" си тръгнаха с наведени глави и ще чакат добро развитие на останалите мачове, за да успеят да се класира в евротурнирите.
Лудогорец пък определено се превърна в най-големия кошмар на 26-кратните шампиони. За девет години в елита "орлите" имат 19 победи, докато "сините" са с едва четири успеха. Равенствата са шест, а головата разлика е 43:18 в полза на шампионите. Черната серия на Левски срещу хегемона у нас се увеличи на цели 14 мача. Това беше десетата загуба, а към тях има и четири равенства, като последната победа на Левски е от август 2016 година с 1:0.
Георги Тодоров ще трябва да изведе тима си до успех с Локомотив (Пловдив), като се надява Лудогорец да продължи положителната си серия и не падне от Славия другата неделя.