Зрелищният футбол на Барса се завърна, макар титлата да е далеч (видео + галерия)

Испанският шампион Барселона изигра един от най-силните си мачове този сезон при успеха с 4:1 при гостуването си на Виляреал в двубой от 34-ия кръг на Ла Лига. Автогол на Пау Торес (4) даде аванс за каталунците, заличен от попадение на Жерард Морено (14). Луис Суарес (20) и Антоан Гризман (45) вкараха великолепни попадения. Ансу Фати добави четвърти гол в 86-ата минута. Въпреки успеха Барса е на четири точки зад лидера Реал Мадрид четири кръга преди края.

Наставникът на гостите Кике Сетиен заложи в атака на звездното трио Лионел Меси, Луис Суарес и Антоан Гризман. Сержи Роберто влезе в средата на терена до Артуро Видал и Серхио Бускетс. Хави Кайеха подреди 4-4-2 Жерард Морено и Пако Алкасер в нападение.
След едва три игрови минути топката попадна в мрежата на “жълтите”. Сержи Роберто се включи напред, подаде вляво за Жорди Алба, който центрира прострелно в малкото наказателно поле. Пау Торес протегна крак и си отбеляза автогол, изпреварвайки Гризман, който се готвеше за атрактивно изпълнение с пета - 0:1. Вместо това той застъпи крака на вратаря.
Попадението донесе ритъм на срещата. Топката се движеше бързо и често сменяваше наказателните полета. В 14-ата минута домакините хванаха съперника с контра действие. Пако Алкасер се измъкна на ръба на засадата след превъзходен пас на Саму Чъквуезе. Пако подаде към далечната греда за Санти Касорла. Ветеранът стреля опасно по земя, Марк-Андре тер Стеген изби, но на крака на Жерард Морено, който без забавяне насочи в мрежата за 1:1.
В 16-ата минута Луис Суарес се шмугна в наказателното поле, стреля под ъгъл и вратарят Серхи Асенхо изби с крака. При корнера Жерард Пике стреля коварно с глава и изненада стража, който не успя да улови и се създаде напрежение. В 20-ата Меси отне топката, тръгна през центъра и освободи Суарес леко вляво. Уругваецът вкара великолепен гол с мигновено изпълнение с вътрешен удар. Топката отиде зрелищно в далечния горен ъгъл за 1:2. Попадението беше под номер 194 за Лучо с екипа на Барса, с което той изравни третия най-добър реализатор в история на клуба - Кубала.
Двата тима играеха много атрактивен и агресивен футбол с често използване на висока преса. В 36-ата пореден хубав рейд на Сержи Роберто отвори пространства пред вратата на "подводницата". Испанският футболист подаде Луис Суарес, който не намери вярно продължение. Минута по-късно домакините изградиха много бърза атака. Резервата Карлос Бака стреля силно от малък ъгъл - Тер Стеген изби. В 38-ата Гризман се стрелна отляво и подаде към далечната греда за свободния Видал. Чилецът имаше страхотна възможност, но сякаш затвори очи и шутира в ръцете на вратаря.
Полувремето завърши с изключителен гол за гостите от "Камп Ноу". Меси остави зад Гризман с петичка, а а френският нападател много технично копна топката, прехвърли вратаря и отбеляза с помощта на напречната греда - 1:3.
Второто полувреме стартира с намалено темпо. В 57-ата минута Нелсон Семедо сгреши успоредно на пеналта подаване и за малко Клеман Лангле да се подлъже да извърши нарушение за червен картон. Чъквуезе отне, а френският бранител понечи да го задържи, но бързо се усети, а поемането на топката не беше прецизно. Минута по-късно Артуро Видал подаде за Луис Суарес, който реши да не подава към Гризман, а искаше да завърши сам от малък ъгъл - вратарят чукна топката с ръце.
В 66-ата Меси изведе резервата Иван Ракитич, който много хубаво видя Видал. Чилиецът нанесе силен удар, при който вратарят Асенхо реагира майсторски. Двайсетина секунди по-късно Алба шутира в близкия ъгъл и стражът на виляреалци отново беше на мястото си. Каталунците продължиха да натискат пред наказателното поле на съперника. В 69-ата Сержи Роберто извади ниска топка за Меси, който сложи крак и насочи към далечния ъгъл. След намеса на ВАР попадението не беше зачетено. В 81-вата се откри възможност пред Мартин Брейтуейт, който се опита да финтира вратаря, но успя да завърши в мрежата.
В 86-ата 17-годишният Ансу Фати вкара за 1:4 след удар по земя към близкия ъгъл. В добавеното време Меси нацели напречната греда от пряк свободен удар. При добавката Асенхо спаси брилянтно. В крайна сметка срещата завърши 1:4.