Очаквайте в 17:00: Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Дубълът на Байерн е факт, остава само най-желаният трофей (видео)

Байерн (Мюнхен) спечели Купата на Германия за 20-и път в историята си. На финала в Берлин, макар и пред празните трибуни на "Олимпиящадион", баварският гранд победи Байер (Леверкузен) с 4:2 и оформи дубъл на домашната сцена. Сега пред мюнхенци остава най-голямата цел - да вдигнат и трофея от Шампионската лига, който им убягва от 2013 година.

Двата тима сътвориха истински спектакъл, а Байер се показа като достоен съперник през второто полувреме, но неизменно беше в ролята на догонващ. Роберт Левандовски вкара два от головете за Байерн и вече има 51 във всички турнири от началото на сезона. Другите попадение за отбора на Ханзи Флик реализираха Дейвид Алаба и Серж Гнабри, а за "аспирините" се разписаха Свен Бендер и Кай Хавертц.

Байер не можа да завърши сезона подобаващо и да забрави разочарованието от пропуснатата възможност да се класират за Шампионската лига.
Байерн пък повтори успеха си от миналата година, когато във финала разгроми РБ Лайпциг с 3:0. За сравнение, "аспирините" са печелили отличието само веднъж - през 1993 година, а за последно стигнаха до финала през 2009-а, но загубиха от Вердер (Бремен).
След подновяването на сезона Байерн е безпощаден и спечели всичките си мачове. Мюнхенци са се прицелили в трофея от Шампионската лига, но спечелването на Купата на Германия също влизаше в плановете им. Срещу себе си отборът на Ханзи Флик имаше съперник, който често му създава проблеми през последните години. Така беше и през настоящия сезон, когато "аспирините" постигнаха сензационна победа с 2:1 на "Алианц Арена". Байерн обаче си отмъсти, като удари състава на Петер Бос с 4:2 в Леверкузен.
Роберт Левандовски бе голямата заплаха за вратата на "аспирините" на "Олимпиящадион" в Берлин. Полският национал е в отлична форма. Той стана голмайстор на Бундеслигата с 34 попадения, но не спира да тероризира противниковите вратари. Томас Мюлер действаше малко зад Лева, а по двата фланга нападаха Кингли Коман и Серж Гнабри. Йошуа Кимих и Леон Горетцка бяха двойката вътрешни халфове, а бранителите пред Мануел Нойер бяха Бенжамен Павар, Жером Боатенг, Дейвид Алаба и Алфонсо Дейвис.
Трайно контузен в състава на баварците е Хавиер Мартинес, с травма е и Корентен Толисо. Никлас Зюле и Тиаго Алкантара бяха на пейката, заедно с Филипе Коутиньо, Алваро Одриосола, Иван Перишич и Люка Ернандес.
Байер (Леверкузен) също излезе подреден в схема 4-2-3-1, като в нападение Петер Бос разчиташе на Кай Хавертц, който все още е свързван с евентуален трансфер в Мюнхен. Муса Диаби, Надим Амири и Леон Бейли бяха другите офанизвни футболисти на "аспирините". На вратата бе финландският национал Лукас Храдецки, четиримата защитници бяха Ларс Бендер, Свен Бендер, Едмонд Тапсоба и Вендел, а в халфовата линия стартираха Юлиан Баумгартлингер и Чарлес Арангис.
Карим Белараби имаше травма, но попадна в групата за финала. Сред резервите бяха и Лукас Аларио, Дейли Синкгравен, Керим Демирбай, Александър Драгович и Кевин Фоланд.
Първия удар към една от двете врати отправи Левандовски във 2-ата минута след центриране на Коман, но топката излезе в аут. Яростната преса на Байерн принуждаваше футболистите на Леверкузен да бъркат и в 8-ата минута се стигна до опасно разбъркване пред Храдецки, но "аспирините" изчистиха.
В 11-ата миута Гнабри се втурна към вратата между двама бранители на Байер и сякаш беше побутнат от Вендел, но реферът Тобиас Велц не видя нарушение. Малко по-късно баварците получиха пряк свободен удар на удобна позиция, след като Тапсоба изблъска в гръб Левандовски. Алаба завъртя топката над стената и Байерн поведе.
В 24-ата минута шампионите вкараха и втори гол. Той падна след изящна контра и пас на Кимих към Гнабри, който показа завидна скорост и прати топката в далечния ъгъл на вратата.
"Аспирините" можеха да върнат интригата в 31-ата минута след чудесно подаване на Диаби към Бейли, но крилото от Ямайка стреля високо в аут. До почивката не се случи нищо интересно. Футболистите на Петер Бос бяха малко по-активни, но не затрудниха нито веднъж Нойер.
На полувремето треньорът на Байер предприе двойна смяна, като извади Баумгартлингер и Амири, а вместо тях пусна Фоланд и Демирбай.
"Аспирините" вече нямаха какво да губят и заиграха "ва банк". Това можеше да направи резултата катастрофален в техен ущърб, но истината е, че играчите на Бос създадоха доста положения пред вратата на Нойер и не позволиха да се превърнат в боксова круша.
Преди обаче Байер да покаже какво може в офанзивен план, фрапантна грешка на вратаря Храдецки уби и малкото останала интрига. Всичко започна от изритана от Мануел Нойер топка, която Левандовски овладя по перфектен начин. Полякът потърси изненадата и стреля от далечна дистанция, а Храдецки по комичен начин първо омекоти удара, а след това позволи на топката да мине между краката му и да пресече голлинията.
В 63-ата минута Свен Бендер върна едно попадение. Той изпревари Горетцка след центриране от корнер на Демирбай и не остави шансове на Нойер.
След този гол Байер (Леверкузен) направи няколко изключително опасни атаки, но като по чудо не вкара нов гол. Веднъж Боатенг изчисти топката пред крака на Фоланд, а резервата на "аспирините" се отличи и със сериозен пропуск с глава.
В 89-ата минута влезлият като резерва Иван Перишич напредна отляво и подаде на връхлитащия Левандовски. Последва нова демонстрация на класа от полския таран, който копна топката пред Храдецки за 4:1.
В добавеното време и след намесата на ВАР Тобиас Велц отсъди дузпа за Байер, от която Хавертц оформи крайния резултат. Младата звезда на "аспирините" стреля много прецизно и Нойер нямаше какво да стори, но минути по-късно именно стражът на баварците пръв вдигна трофея.