Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Славия отново нокаутира Левски на "Герена", битката за второто място стана жестока (видео+галерия)

Отборът на Славия отново нокаутира Левски насред стадион "Георги Аспарухов" в мач от 29-ия кръг на efbet Лига и мечтае за директното класиране в Лига Европа. "Белите" пак надвиха с 2:1 "сините", както беше и през март, но този път това се случи след обрат. Станислав Иванов даде аванс на домакините в 17-ата минута, но Ивайло Димитров изравни в 65-ата минута, а в 85-ата минута големият талант на родния футбол Филип Кръстев с красива солова акция донесе ценните три точки на тима му.

С този успех Славия остана най-добрият гост в шампионата, а в същото време Левски продължава да няма победа на собствен терен в първенството от началото на годината. Нещо, което не се е случвало никога в историята на 106-годишния клуб.

Така борбата за второто място стана жестока. Левски остана на тази позиция с актив от 53 точки, но Славия има вече 52. Толкова има и ЦСКА-София, който утре приема Лудогорец. Локомотив (Пловдив), който пък триумфира с Купата на България и си осигури квота за Лига Европа, е домакин на Берое, като влиза в мача с актив от 50 точки.

60 Левски - Славия
Двата тима вече се бяха срещали два пъти в редовния сезон. Левски се наложи с 2:0
в "Овча купел" с попадения на Филипе Нашименто и Станислав Иванов в последните 20 минути през есента,
но на "Герена" "белите" си отмъстиха и постигнаха победа с 2:1
след два гола на Ивайло Димитров.
Треньорът на Левски Георги Тодоров бе притиснат от многото кадрови проблеми. Филипе Нашименто, Кали Тиам, Дени Алар и Милан Миятович вече не са част от отбора, а Янис Каргас и Симеон Славчев са контузени. Стайн Спиерингс пък стана баща вчера и пропусна тренировката, като бе оставен резерва. Освен това и капитанът Живко Миланов вече не е чест от тима.
Така наставникът направи четири промени в 11-те от успеха с 2:1
над Берое.
Вратарят Георги Георгиев излеза за първи път срещу бившия си тим, а Деян Лозев, Станислав Иванов и Франко Мазурек също бяха сред титулярите. Пред стража в защита действаха Ивайло Найденов, Мартин Райнов, Холмар Ейолфсон и Иван Горанов. Илия Юруков бе халфът пред тях, докато Иванов, Мазурек, Паулиньо и Лозев играеха зад Робърта.
Наставникът на Славия Златомир Загорчич, който изравни Люпко Петрович като чужденецът с най-много мачове в елита на българския футбол - 132,
направи само една промяна от равенство 0:0
срещу ЦСКА-София. Венцислав Бенгюлзов бе сменил Георги Йомов.
Антониос Стергиакис бе вратар, а Христо Попадийн, Емил Виячки, Андре Христов и Петър Патев бяха в защита. Бенгюзов и Янис Карабельов бяха опорните халфове, докато Галин Иванов, Филип Кръстев и Радослав Кирилов действаха зад Цветелин Чунчуков.
Буквално преди мача изпълнителният директор на "сините" Павел Колев награди Кали Тиам, който напуска клуба, след като договорът му изтече. Халфът получи фланелка на тима с №73, тъй като толкова мачове изигра за столичния гранд. Сенегалецът бе изпратен с аплодисменти от публиката.
Първата добра възможност беше пропусната от Робърта в 9-ата минута. Таранът не се разписа от два метра. Нидерландецът изпусна и с глава малко след това, а Венци Бенгюлзев стреля с глава, но Георгиев спаси. Стергиакис показа рефлекс в 16-ата минута, когато изби изстрел на Лозев, а след последвалия ъглов удар Левски поведе. Топката попадна в Станислав Иванов, след като Стергиакис отрази удар с глава на Ейолфсон, и той даде аванс на 26-кратните шампиони.
Попадението е негово девето през тази кампания в елита и първо за 2020 година.
Домакините играха по-добре след гола, докато "белите" организираха опасна контраатака в края на първата част.
На полувремето Сектор Б награди Живко Миланов, който прекрати своята кариера заради заболяване.
Младият Мартин Петков пък замени Деян Лозев. Ивайло Димитров и Георги Йомов замениха Чунчуков и Бенгюзов. Ради Кирилов пробва удар, но без да създаде сериозен проблем на Георгиев.
Офанзивните смени на Загорчич дадоха резултат, тъй като "белите" започнаха да владеят почти изцяло топката и играта се пренесе в половината на домакините.
Така в 65-ата минута Ивайло Димитров изравни с глава. Таранът изпревари Горанов и Ейолфсон след центриране от корнер и матира бившия си съотборник Георгиев. Това е трети гол за голмайстора във вратата на Левски през тази пролет на "Герена". Интересното е, че това са единствените му голове в шампионата през цялата кампания. Емил Стоев също влезе в игра.
Мартин Петков пропусна добра възможност в 70-ата минута, когато Иванов го изведе, но Стергиакис затвори ъгъла и спаси. При следващата атака Филип Кръстев преодоля Георгиев, но се забави и топката му беше избита. Така резултатът остана 1:1.
В 73-ата минута Мазурек стреля от фаул, но гръцкият вратар на гостите изби топката под гредата. Здравко Димитров и Станислав Костов влязоха вместо Юруков и Мазурек, а Левски отново започна да атакува, както беше през първата част.
След груба грешка на Костов, който се забави с изнасянето на топката и подаде кълбото на "белите", гостите направиха светкавична контраатака и Филип Кръстев донесе пълен обрат в полза на Славия. Привлеченият от Манчестър Сити талант преодоля двама играчи на "сините", а след това технично прати топката в далечния ъгъл на Георгиев за 1:2.
Голът е него втори в елита на България, но с качествата си 18-годишният халф показва, че има огромен потенциал за развитие.
Георги Тодоров тръгна да прави промени, но отборът му вече беше в нокаут. Измореният и нямащ сили за нищо повече състав на Левски отново загуби от Славия, докато тимът на Загорчич заслужено постигна втори пореден успех на "Георги Аспарухов", въпреки че първото полувреме "сините" бяха по-добрият тим на терена. Поражението бе първо за Тодоров начело на тима този сезон.
Славия пък за първи път от 60 години записа два поредни успеха над "сините" при гостуване.
Сега на Левски предстои гостуване на Лудогорец, а след това и домакинство на Локо (Пд). Славия има мачове с Берое и Лудогорец до края на сезона, като битката за сребърните медали е напълно непредсказуема седмица преди края на сезона.
Френският рефер Клеман Тюрпен пък с лекота ръководи мача. Той стана и първият чуждестранен съдия, с който Левски губи най-старото столично дерби, след като до този момент имаше два успеха от два мача с чужд съдия.

ЛЕВСКИ - СЛАВИЯ 1:2
1:0 Иванов (16)
1:1 Димитров (65)
1:2 Кръстев (85)