21 години от историческия "подвиг" на Мартин Палермо (видео)

На днешния ден преди 21 години бившият аржентниски национал Мартин Палермо направи нещо немислимо, с което завинаги ще остане в историята на професионалния футбол. На 4 юли 1999 легендата и реализатор №1 в историята на Бока Хуниорс пропуска три дузпи в един мач! Това се случва в парагвайския град Луке, по време на двубоя от Копа Америка между Аржентина и Колумбия. Аржентинците губят с 0:3, а поражението доста натежава, тъй като "Албиселесте" заемат второто място в групата и това ги изпраща на 1/4-финалите срещу Бразилия. "Селесао" пък ги елиминира с 2:1.

Палермо, който по това време е със статут на голяма звезда в родината си, след като през 1998 е избран за футболист на годината на Южна Америка, попада с това анти-постижение в книгата на рекордите на Гинес.

Пред 18 000 зрители на стадион "Фелисиано Касерес" в Луке колумбийците громят Аржентина с попадения на Иван Кордоба (10-дузпа), Едвин Конго (79) и Джониер Монтаньо (87). Първата дузпа Палермо пропуска още в 5-ата минута, стреляйки в напречната греда. В 76-ата минута, когато резултат все още е само 1:0 за Колумбия, Палермо получава нов шанс от бялата точка, но този път изпраща топката "в облаците". В 90-ата минута Палермо пропилява и шанса да отбележи почетен гол за тима си, като този път вратарят на Колумбия Мигел Калеро спасява дузпата.

Интересното е, че в срещата са отсъдени цели 5 дузпи, като само една е реализирана. От бялата точка правят пропуск и колумбийците. И по-конкретно бившият нападател на ЦСКА Хамилтън Рикард (в 47-ата минута), станал известен с изявите си в английския тим Мидълзбро.

Десетилетие по-късно Палермо ще се реабилитира с изключително важен гол в квалификационна среща за Мондиал 2010. Тогава Аржентина със селекционер Диего Марадона приема Перу, нуждаейки се от задължителна победа, но в поройния дъжд "инките" вкарват гол за 1:1 в 90-ата минута и Аржентина е в шок. Палермо обаче този път излиза на сцената в ролята на герой и с попадение за 2:1 в третата минута на добавеното време спасява "Албиселесте".