Манчестър Сити направи шпалир на шампиона, след което го би лошо (видео)

Старият шампион на Англия Манчестър Сити разгроми с 4:0 новия такъв - Ливърпул, в голямото дерби от 32-рия кръг на Премиър лийг.  За първи път от 10 650 дни мърсисайдци  излязоха в мач от първенството като носител на титлата, но момчетата на Юрген Клоп, а и феновете на отбора, едва ли ще искат да си спомнят този двубой. Всъщност "червените" започнаха добре, но от 25-ата минута до края имаше само един отбор на "Етихад".  Кевин Де Бройне даде аванс на домакините с гол от дузпа. Десет минути след това - в 35-ата, Рахийм Стърлинг, който изработи наказателния удар за първия гол, удвои. В самия край на първата част Фил Фодън направи 3:0, а Алекс Окслейд-Чембърлейн си отбеляза автогол в 66-ата минута, с което оформи крайния резултат. Така Сити взе реванш за загубата с 1:3 на "Анфийлд" по-рано през сезона. След този двубой разликата между двата отбора е 20 точки.

Джосеп Гуардиола бе направил четири промени в сравнение със състава, който започна при победата с 2:0 над Нюкасъл в 1/4-финала за ФА Къп, игран през уикенда. Едерсон се завърна на вратата. Младите Ерик Гарсия и Фил Фодън също бяха титуляри, както и Родри.
Юрген Клоп заложи на същите 11, които разгромиха Кристъл Палас с 4:0 преди седмица.
Както бяха обещали от лагера на Сити преди няколко дни, "гражданите" посрещнаха новия първенец с шампионски шпалир.
Ливърпул започна много офанзивно от първия сигнал. В трета минута обаче Сити организира контра, след която Жезус прати топката във вратата на Алисон. Попадението коректно бе отменено заради засада на бразилеца. Мърсисайдци продължиха да действат експлозивно в атака и минута по-късно Салах излезе на стрелкова позиция, но Едерсон изби. След това Мане опита добавка, но стражът отново се справи.
Срещата продължи да бъде много открита, макар че чистите положения създаваше Ливърпул. В 20-ата минута Салах проби на скорост и нанесе хубав удар, но за негов малшанс топката срещна дясната греда. Три минути след това Манчестър Сити получи дузпа, след като Джо Гомес задържа Стърлинг в наказателно поле. Де Бройне бе безкомпромисен от бялата точка - 1:0.

Десет минути след това "гражданите" организираха страхотна акция. Де Бройне немари Жесус, който изпревари Робъртсън и намери Фодън. Той продължи със страхотен пас към Стърлинг. Бившият играч на Ливърпул се справи с Гомес и стреля в ъгъла.

В 45-ата минута Фодън за пореден път след подновяването на сезона доказа огромния си талант. С много хитро движение той елиминира Робъртсън, направи двойно с Де Бройне и се справи без проблем с Алисон - 3:0.
На почивката Юрген Клоп замени разколебания Гомес и вместо него пусна в игра Алекс Окслейд-Чембърлен. Фабиньо пък бе дръпнат назад и влезе в ролята на централен защитник.
В началото на втората част Стърлинг пропусна добра възможност, а след това Ван Дайк изчисти пред голлинията удар на Фодън. В хода на атаката Де Бройне бе в положение на засада, но тя остана немаркирана.
В 56-ата минута главният рефер Антъни Тейлър отсъди дузпа в полза на Ливърпул заради това, че Кайл Уокър избута с лакът в гръб Мане, който се опитваше да овладее топката. След намесата на ВАР обаче нарушението бе извадено извън наказателното поле и дузпата бе заменена от пряк свободен удар.
Ливърпул тръгна да атакува отново по-масирано, но в 66-ата минута една контраатака на Сити завърши с автогол на Окслед-Чембърлейн, който засече в собствената си врата иначе неточен удар на Стърлинг.

В добавеното врем Рияд Марез прати топката за пети път във вратата на Алисон, но попадението бе отменено, тъй като преди това имаше игра с ръка на Фодън.