Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Баскония елиминира Валенсия в епичен трилър и си осигури сблъсък с Барселона на финала

Трикратните шампиони на Испания Баскония ще имат възможността да добавят още една титла към колекцията си от трофеи! Баските надиграха домакина Валенсия с крайното 73:75 (17:12, 25:21, 13:23, 18:19) в зала "Ла Фонтета" и по този начин се класираха на финала на заключителния турнир на Лига Ендеса, където ще спорят с Барселона. Токо Шенгелия и компания успяха да се завърнат в двубоя със силна трета четвърт, а чудесни изяви на Шавон Шилдс в последната част и пропуск на Джордан Лойд за победата осигури достигането им до финала.

Лидерът на

Баскония Торнике Шенгелия

започна мача по превъзходен начин и реализира 9 от първите 12 точки за тима си. Въпреки това балансираното нападение и добрата защита на

Валенсия

им осигури 5-точков аванс в края на периода при 17:12 след първите 10 минути.

Баските

отвърнаха на удара за отрицателно време и стопиха дефицита си на само три точки при 31:28.

Валенсия

също не се забави с отговора и два поредни коша на

Сам Ван Росом

и

Джордан Лойд

отново направиха разликата 8 точки при 36:28.

Зоран Драгич

върна тройката, а резултатът преди голямата почивка бе оформен при 42:33 след успешен наказателен на

Дублевич.

Гостите излязоха по-мотивирани от съблекалнята и след чудесни прояви на лидера си в мача

стопиха дефицита си на само три точки. Серията се увеличи на 0:8 след поредната грешка на

Баските

дори успяха да стигнат до първото си лидерство в срещата от първата четвърт насам след успешна стрелба с табло на

Лука Вилдоса

за 55:56, който се оказа и финалният резултат след три части игра.
Последната четвърт започна с рецитал на

Шавон Шилдс

, който наниза 5 поредни точки и открадна една топка, за да даде 6 пункта аванс на баските при 57:63. Нова тройка на

Ван Росом

върна паритета в мача, но

Акиле Полонара

отговори със същото в ответната атака за 63:66.

Белгиецът

отново сложи равенството на таблото с още една успешна стрелба отдалеч за 70:70.

грузинецът

бе грешник, тъй като извърши нарушение в нападение при 18.9 оставащи секунди и 73:75 за