Робърта засенчи Камбуров и прати Левски на второ място (видео+галерия)

Отборът на Левски постигна много важен успех с 2:1 над Берое насред Стара Загора в мача от 28-ия кръг на efbet Лига. Така "сините" излязоха на второ място във временно класиране с актив от 53 точки, възползвайки се от грешните стъпки на ЦСКА-София и Локомотив (Пловдив) преди финала за Купата на България. Герой за столичани стана Найджъл Робърта (22, 72), който отбеляза и двете попадения за гостите, разписвайки се при двете положения на столичани.

Нидерландецът засенчи легендата Мартин Камбуров, който отбеляза своя рекорден 22-и гол в кариерата срещу Левски и общо четвърти през този сезон от три мача. Ветеранът е водач при стрелците с 14 попадения, като гони пореден голмайсторски приз при майсторите.

108 Берое - Левски
Мачът бе много важен и за двата отбора, които имат за цел да се класират за Лига Европа. След този двубой "сините" вече ще пазят второто място в мачовете със Славия, Лудогорец и Локомотив (Пловдив),
докато беройци останаха без шанс за местата даващи право на участие в евротурнирите, като вече изостава на шест точки от петото място.
Домакините могат да съжаляват, че не взеха нищо от този мач, тъй като на терена надиграха противника и имаха инициативата през почти цялата среща. Играчите на Берое създадоха множество положения и изстреляха над 20 удара в посока на вратата на Миятович, докато гостите с два точни изстрела взеха важните три точки.
Така Левски прекъсна серията си от пет мача без успех срещу Берое, в които бе записал едва една точка. Успехът с 2:1 бе 11-и в историята на "сините" срещу този противник от 112 мача за първенство, както и общо 55-и и
първи в Стара Загора от 2018 година, когато воденият от Делио Роси състав разби Берое с 4:0
.
В редовния сезон заралии не допуснаха загуба от Левски.
Мачът помежду им в София завърши с победа на гостите с 3:1
, а
под Аязмото съперниците направиха равенство 1:1
.
Димитър Димитров нямаше проблеми със състава, докато Георги Тодоров е направил цели шест промени от мача за Купата на Локомотив (Пловдив).
Херо
направи едва една промяна от загубата с 1:2
от Лудогорец. Октавио бе заменени от Мартин Камбуров, който гони пореден рекорд срещу "сините", след като има впечатляващите 21 гола срещу столичани. Душан Перниш, Мезаг, Ахмед Туба, Крум Стоянов, Гюс Макута, Александър Цветков, Иван Минчев, Ибрахима Конте и Алиун Фал бяха останалите титуляри.

Отказалият се капитан Живко Миланов, наказаният Янис Каргас, вратарят Георги Георгиев, Франко Мазурек, Станислав Иванов и Симеон Славчев пък бяха аут от титулярния състав на гостите. Вратарят Милан Миятович, който изигра последен мач за клуба бе под рамката. Ивайло Найденов, Мартин Райнов, Холмар Ейолфсон и Иван Горанов бяха защитници. Пред тях бе капитанът в този мач Кали Тиам, който също игра за последен път със "сините", докато Илия Юруков, Паулиньо, Здравко Димитров и Стайн Спиерингс действаха зад Найджъл Робърта.

Буквално преди срещата изпълнителният директор на гостите Павел Колев награди с плакет и фланелка на отбора Милан Миятович, който напуска клуба.
Крум Стоянов още във втората минута стреля опасно. В 6-ата минута Миятович спаси удар на Камбуров, който стреля след грешка на Райнов. Левски отвърна с хубав пробив на Здравко Димитров, след което обаче "зелените" имаха инициативата, атакувайки най-често през Найденов и Димитров.
Изненадващо в 22-ата минута гостите излязоха напред в резултата. Найджъл Робърта беше точен след елементарна грешка на Мезаг, който подари топката топката на Спиерингс.
Нидерландецът подаде на своя сънародник, който беше оставен от Мезаг да стреля и вкара топката във вратата на домакините. Попадението е десето за него в елита и второ на стадион Берое.
Холмар Ейолфсон можеше да удвои минута по-късно след центриране на Димитров. Бранителят стреля извън вратата с глава от отлична позиция.
29-ата минута Конте със страховит удар се размина с равенството. Пет минути по-късно Камбуров отбеляза своето дежурно попадение в синята врата. Таранът се разписа с удар от въздуха след центриране на Конте. Вратарят Миятович първо увисна, а след това допусна топката да мине между краката му от малък ъгъл.
Това бе ново историческо попадение за родния голмайстор, който увеличи головата си сметка на рекордните 22 попадения във вратата на гранда от София.
Мезаг можеше да донесе пълен обрат в 36-ата минута, но пропусна с глава. Същото стори и Туба в 43-ата минута, който също стреля с глава, но на сантиметри от гредата.
Георги Тодоров направи две смени на почивката. Деян Лозев и Мартин Петков влязоха на местата на Паулиньо и Спиерингс.
В 55-ата минута Стоянов стреля опасно, но коженото кълбо мина много близо от лявата греда на Миятович, който не се представяше много убедително в тази среща. Александър Василев влезе на терена, а Тиам получи жълт картон за груб фаул. Изстрел от над 20 метра беше избит под гредата от Миятович, след което Франко Мазурек се появи на терена, заменяйки Юруков.
Подобно на първата част Робърта се възползва от грешка в защитата на Берое и даде аванс на гостите. Това се случи в 72-ата минута, когато след подаване на Лозев последва рикошет, който го завари в по-добра позиция от Туба.
Нидерландецът се откъсна и майсторски вкара своето трето попадение във вратата старозагорци през тази кампания.
Херо пусна веднага Зоран Йосипович, Октавио и Карлос Охене, а Берое започна да атакува още по-силно, за да търси равенството. Камбуров пропусна една възможност, а после беше изпреварен от Горанов на сантиметри преди да шутира към Миятович. Реферът обаче не видя, че последен игра защитникът и отсъди аут.
В 92-ата минута Никола Маринов не успя да засече центриране с глава. Това беше и последната възможност за Берое, който записа 13-то поражение през този сезон.
Играчите на Херо обаче могат да бъдат доволни, че отборът им играе добре, докато пред "сините" проблемите нямат край. След този мача в тима вече няма да бъдат Миятович, Тиам, Филипе Нашименто, който се завърна в Португалия, и Дени Алар. Холмар Ейолфсон пък ще бъде опериран след седмица и също няма да е част от тима за последните два мача.
Треньорът на победителите Георги Тодоров се поклони на своите играчи, които показаха мъжество. Тиам и Миятович бяха изпратени с аплодисменти, след като завършиха авантюрата си на "Герена".