Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Страхотна престрелка между Петър Захов и Мартин Димов завърши с победа за София Лайънс

В истинска класика се превърна двубоят между София Лайънс и Карлсберг. Носителите на Купата на НАЛБ от сезон 17/18 Лайънс оцеляха в жесток трилър с финален резултат 85:79 (24:12, 23:19, 14:23, 24:25) срещу доиграващия сезона тим на Карлсберг и записаха жизненоважна победа, за да си върнат осмата позиция от Балкан Ботевград. Страхотен мач за София Лайънс изигра Петър Захов, който измъкна отбора си с две тройки в края, а освен това направи още чудесни отигравания. Мартин Димов пък вършеше всичко нужно на паркета за Карлсберг, но тимът му остава 11-и с 6 успеха и 16 загуби.

Началото на срещата никак не предполагаше, че би се стигнало до такъв епичен край. Лайънс спечелиха първата четвърт с 12 точки, а през втория период увеличиха аванса си на 16 при 47:31. В третата десятка обаче Мартин Димов и Васил Лефтеров дадоха да се разбере, че отборът им няма да се задоволи със загубата и реализираха 17 от 23-те точки за Карлсберг в частта - 61:54 за Лайънс след три четвърти. Двамата продължиха да преподават на паркета и мотивираха отбора си да започне последния период със серия от 11:1, която даде 3-точков аванс на Карлсберг при 5:52 на часовника.

Тук обаче триото на София Лайънс в лицето на Петър Захов, Валери Ассев и Мартин Владимиров взе нещата в свои ръце. Ассев задържа отбора си в мача, а Захов наниза две поредни тройки в рамките на 25 секунди, за да даде аванс от 3 точки на отбора си при 66 оставащи секунди. Мартин Димов отбеляза за една разлика, но нова тройка от Владимиров след асистенция на Ассев приключи интригата в мача. Финалното 85:79 бе оформено именно от Ассев, който наниза двата си наказателни.

Петър Захов завърши с 32 точки (6 тройки) и 6 асистенции. Валери Ассев добави 17 точки, 7 борби и 10 завършващи паса, Мартин Владимиров се отчете с 15 точки и 7 борби, а Владимир Петров записа "дабъл-дабъл" 13 точки и 14 взети отскочили топки. Брутален мач за Карлсберг направи Мартин Димов, завършил с 38 точки, 14 борби, 8 асистенции и 2 отнети топки при 17/33 стрелба от полето. Васил Лефтеров му помогна с 21 точки и 11 борби, а Владислав Дяков добави 10 точки, 6 борби и 3 отнети топки.

Трикратните шампиони на НАЛБ Олд Таймърс записаха втората си поредна победа в Първа дивизия след убедителното 75:61 (12:12, 20:19, 26:11, 17:19) над отбора на В.И.С в среща от 21-ия кръг на Лигата. Победителите заложиха на балансираното нападение, чрез което петима играчи завършиха с двуцифрен точков актив. Чрез успеха Олд Таймърс намериха място в топ 3 на класирането с баланс 13-8, но имат мач повече от четвъртия Норт Уест-Глобал Тест, който е с 13-7. В.И.С. остава пети с 10 победи и 11 поражения.

Двата отбора се захапаха още от първия сигнал, като през началните две четвърти отявлен фаворит за евентуален триумф в двубоя нямаше и голямата почивка дойде при точка разлика за Олд Таймърс - 32:31. Шампионите обаче превключиха на по-висока предавка през третата част и изведнъж се оказаха напред в резултата с 18 точки, като преднината до голяма степен се запази в до края на четвъртия период - 75:61.

Капитанът Христо Гатев поведе Олд Таймърс с 14 точки и 11 борби. Лъчезар Радев записа 12 пункта и 13 взети отскочили топки на сметката си, Тихомир Димитров добави 11 от пейката, а с по 10 останаха Диан Абрашев и Мартин Славов. За В.И.С. Христо Михайлов се разписа с 20 точки, докато Ави Митрани и капитанът Димитър Гатев се отчетоха съответно с по 12 и 10.