Барса измъкна победата и си върна самочувствието (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона временно отново пое водачеството в Ла Лига след домакинска победа с 1:0 над Атлетик Билбао в среща от 31-ия кръг. Успехът не дойде лесно, а Иван Ракитич се превърна в герой с попадение в 71-ата минута. Каталунците временно водят с три точки пред Реал Мадрид, който в сряда вечер посреща Майорка.

Кике Сетиен заложи на звездното си нападателно трио Лионел Меси, Луис Суарес и Антоан Гризман. В средата на терена пред Серхио Бускетс се появиха Артур и Артуро Видал. Гостите от "Сан Мамес" заложиха на 4-2-3-1 с Иняки Уилиямс на върха на атаката.
Двубоят пред празните трибуни на “Камп Ноу” започна с две ситуации пред двете врати. В четвъртата минута баските изпълниха къс корнер, Унай Лопес центрира коварно към далечната греда, като се получи нещо като удар, отразен с добра намеса на Марк-Андре тер Стеген. При ответната атака Меси, Жорди Алба и Луис Суарес комбинираха в наказателното поле, уругваецът беше блокиран, топката отиде към дъгата, където Серхио Бускетс отправи тежък удар, блокиран от тялото на защитник.
“Лъвовете” нерядко прилагаха много висока преса и затрудняваха домакините. В 13-ата минута “червено-белите” организираха бърза акция, завършена с неточен изстрел от Иняки Уилиямс. Две минути по-късно Луис Суарес напредна фронтално, имаше опции вляво и вдясно, но предпочете да шутира от 20 метра - вратарят Унай Симон плонжира и улови.
В 23-ата Жерард Пике остана на земята в наказателното поле, после върната анзад топката, но чудесната ситуация не завърши с удар. Минута по-късно Меси подаде вляво за Луис Суарес, който от аутлинията пусна топка зад гърба на вратаря, но нямаше кой да я насочи към вратата. В 33-ата Клеман Лангле падна в наказателното поле след задържане от Оскар де Маркос, но съдията прецени, че това не е достатъчно за дузпа. Топката беше лесна за вратаря Симон. До края на полувремето "блаугранас" владееха топката, търсеха начини за преодоляване на вратата, но рядко стигаха до изстрели.
В 54-ата минута Нелсон Семедо притесни съперника с включване отдясно, топката стигна до Меси, който видя свободния Гризман. Френският нападател беше в отлична позиция, но вратарят Симон много добре излезе и ограничи възможностите за удар. Нападателят на Барса отправи безобиден изстрел. Минута по-късно Артур беше сменен от младия Рики Пуч.
Каталунският тим притисна воя съперник, но трудно стигаше до удари. В 62-рата минута Меси центрира от пряк свободен удар към далечната греда, където Артуро Видал се размина с топката, притиснат от Микел Весга. В 65-ата, секунди след появяването си на терена, Ансу Фати изскочи на чудесна позиция, но не успя да стреля точно с глава.
Усърдният натиск на "синьо-червените" даде резултат в 71-ата минута. Меси центрира на втора греда за Артуро Видал, който от чудесна позиция прсто върна топката в наказателното поле. Домакините задържаха топката, Меси с помощта и на рикошет намери включилия се Иван Ракитич, който отблизо разстреля вратаря за 1:0.
18 Барселона - Атлетик Билбао
Две минути по-късно каталунците изградиха нова добра атака. Меси "по конец" намери Суарес, който дриблира успешно в наказателното поле, ала ударът му беше отклонен и топката излезе в корнер. В 80-ата "десетката" на Барселона успя да финтира двама бранители в наказателното поле и завъртя топката по диагонала. Мъничко не му достигна, за да порази вратата на "лъвовете". В 84-ата гостите от Страната на баските пропуснаха идеална възможност: Микел Баленсиага центрира отляво, Тер Стеген излезе неразчетено, но Раул Гарсия не очакваше топка пред празната врата. В 89-ата Ансу Фати "преряза" по страхотен начин отбраната на съперника и освободи Лео Меси за изстрел. Ла Пулга шутира от 21 метра, получи се лек рикошет и топката премина покрай гредата. В 94-ата "лос кулес" чудесно се измъкнаха от пресата, Видал изведе Жорди Алба отляво. Левият бек центрира именно за чилиеца в наказателното поле, като посрещна топката от въздуха, но стреля в тялото на вратаря. При добавката Ансу Фати нацели греда отблизо. В крайна сметка Барса спечели с 1:0.