Наполи тотално надигра слаб Ювентус и вдигна Купата на Италия след дузпи (видео)

Наполи е новият носител на Купата на Италия! Тази вечер възпитаниците на Дженаро Гатузо победиха Ювентус на финала на "Олимпико" в Рим след изпълнение на дузпи. Неаполитанците бяха по-добрият отбор през целия мач и тотално надиграха своя съперник, като само блестящите намеси на Джанлуиджи Буфон попречиха на сините да спечелят още в редовното време, а веднъж и гредата бе на страната на торинци и 90-те минути завършиха при резултат 0:0. Справедливостта все пак възтържествува при дузпите и Наполи се наложи с 4:2 точни изстрела от бялата точка. Това е първи трофей в треньорската кариера на Гатузо.

Треньорът на Наполи Дженаро Гатузо бе избрал срещата да започнат Алекс Мерет на вратата и в защита Джовани Ди Лоренцо, Никола Максимович, Калиду Кулибали и Марио Руи. Пьотър Жиелински, Диего Деме и Фабиан Руис бяха триото в средата на терена, а в атака се разчиташе на Хосе Кайехон, Дрис Мертенс и Лоренцо Инсиние.
Наставникът на Ювентус Маурицио Сари пък противопостави Джанлуиджи Буфон под рамката и карето Хуан Куадрадо, Леонардо Бонучи, Матайс де Лихт и Алекс Сандро пред него в отбрана. Родриго Бентанкур, Миралем Пянич и Блес Матюиди имаха задачата да движат играта в средата на терена, а в атака започнаха Пауло Дибала, Дъглас Коста и Кристиано Роналдо.

Ювентус започна мача по-настървено и в 5-ата минута имаше отлична възможност за откриване на резултата. Дибала се възползва от грешка в отбраната на Наполи и отне топката в наказателното поле, подаде за Роналдо, който стреля по диагонал, но Мерет спаси.

В 14-ата минута Марио Руи опита да си изпроси дузпа след сблъсък тяло в тяло с Алекс Сандро в наказателното поле на Юве, но съдията без колебание каза играта да продължи.

Торинци отправиха втори точен удар в 20-ата минута. Тогава Бентанкур стреля извън пеналта, но твърде слабо, за да затрудни Мерет.

Наполи стигна до първата си реална възможност в 24-ата минута, когато Лоренцо Инсиние шутира от фаул и топката се отби от гредата.

Макар Ювентус повече да владееше топката, в края на полувремето Наполи създаде три поредни възможности в рамките на две минути. В 40-ата минута Инсиние стреля към вратата и защитник изчисти пред голлинията. След това Деме излезе очи в очи с Буфон и вратарят спаси, а в 42-ата минута ветеранът отново бе последна преграда пред гола след далечен изстрел на Инсиние с блестящ рефлекс.

В добавенитото време на първата част и "бианконерите" претендираха за дузпа за нарушение на Марио Руи срещу Дибала, но и тук арбитърът бе категоричен, че няма да посочи бялата точка.

В началото на второто полувреме отново се създаде впечатление, че Ювентус контролира събитията на терена, но първата голова възможност бе на сметката на Наполи. Фабиан Руис отправи бомбен шут в 61-ата минута, който профуча покрай вратата.

"Старата госпожа" отговори също с далечен удар на Дибала две минути по-късно, който обаче бе доста по-далеч от целта.

В 65-ата минута и Бонучи реши да стреля от около 30 метра, като ударът му се получи, но без да затрудни Мерет, който уверено улови.

Влезлият като смяна Матео Политано се включи добре в мача и в 68-ата минута тества Буфон с изстрел по земя, но стражът отново бе непробиваем.

Аркадиуш Милик също се появи като смяна и в 72-ата минута бе близо до откриване на резултата. Той получи топката в наказателното поле, но от добра позиция стреля над вратата.

Политано имаше нов шанс в 82-ата минута, когато бе намерен с отлично центриране отляво и стреля с глава, но в ръцете на Буфон.

В 84-ата минута и Инсиние се озова на добра позиция в пеналта, но от движение шутира над вратата.

В добавеното време на мача отново Буфон бе герой за Юве. При едно центриране от корнер Максимович отправи страхотен изтрел с глава, но ветеранът направи блестящо спасяване на голлинията и не допусна топката да се озове във вратата му.

Така победителят трябваше да бъде излъчен след изпълнение на дузпи. Пауло Дибала и Данило обаче пропуснаха още с първите две изпълнения за Юве и това се окза решаващо, тъй като всички изпълнители на Наполи бяха точни и с 4:2 сините триумфираха над своя съперник.

В крайна сметки Наполи завоюва 6-ата си Купа на Италия в своята история и вдигна трофея за пръв път от 2014 година насам.

Наполи - Ювентус 0:0 (4:2 след дузпи)