Барса не допусна грешка и загря за първото изпитание (видео + галерия)

Шампионът на Испания Барселона взе домакинска победа с 2:0 над Леганес в мач от междинния 29-и кръг в Ла Лига, игран при закрити врата на “Камп Ноу”. 17-годишната сензация Ансу Фати откри в 42-рата минута, а Лионел Меси удвои от дузпа в 69-ата минута. Успехът не дойде лесно, като гостите хвърлиха много сили и допуснаха малко положения пред вратата си. Победата временно даде преднина от пет точки на Барса пред Реал Мадрид. В петък вечер “лос кулес” ще се изправят пред първия си голям тест след паузата - гостуване на третия Севиля.
Кике Сетиен направи ротации от предната среща. Ансу Фати е сред атакуващото трио заедно с Лионел Меси и Антоан Гризман. Иван Ракитич и Артур се появиха в средата на терена, а завърналият се след наказание Клеман Лангле партнира на Жерард Пике.

Хавиер Агире подреди 5-3-2 с Мигел Гереро и Хави Ерасо в нападение.
Първият голям шанс се откри пред гостите от "Бутарке". В 11-ата минута Хави Ерасо се измъкна от засадата и напредна, последва пас в наказателното поле и шанс за Мигел Гереро. Нападателят стреля интелигентно, преодоля Марк-Андре тер Стеген, но Лангле беше на точното място и изби пред голлинията. Две минути по-късно защитата на "лос кулес" отново се пропука. Гереро беше оставен сам на втора греда и шутира силно от малък ъгъл. Топката дори чукна далечната греда.
След тези ситуации домакините притиснаха своя съперник. "Лос пепинерос" се бранеха сърцато и вратарят им Иван Куеяр рядко се намесваше. В 26-ата минта рикошет при опит за подаване изостри нападеието на каталунците. Все пак Гризман не успя да изпреваря вратаря Пичу. В 30-ата Ракитич центрира, а Гризман стреля с глава, но не достатъчно опасно.
В 42-рата минута Барселона успя да реализира с първия си опасен удар. Жуниор Фирпо се пребори за топката и тя стигна до Ансу Фати, който от границата на наказателното поле видя пролука и изненада вратаря с удар по земя за 1:0. В 44-ата Меси стреля с глава след двойно подаване, но не насочи прецизно.
Второто полувреме също до голяма степен се игра в половината на гостите. Испанският шампион доминираше, а кастилците се справяха в защитен план с много усилия. В 51-вата минута Меси получи възможност да се разпише от пряк свободен удар. Лео преодоля стената, но изпълнението не затрудни вратаря Куеяр.
След почивката Кике Сетиен започна да прави смени, като първи беше изваден голмайстора Фати за сметка на Луис Суарес. В 64-ата Гризман прати топката в мрежата, но попадението беше анулирано след корекция от ВАР. Резервата Нелсон Семедо се стрелна отдясно, но беше с мъничко в засада. Четири минути по-късно Меси беше тероризиран от няколко футболисти, които така и не го спряха да навлезе в наказателното поле. Там той беше приклещен и си спечели дузпа. След продължителна консултация дузпата беше потвърдена, а Меси я реализира с много прецизен изстрел до гредата. В 88-ата Артуро Видал изведе Рики Пуч, който не успя да вкара сам срещу вратаря не и без помощта на рикошет.