Баварската машина сгази девети пореден съперник, а Левандовски се окичи с нов рекорд (видео)

Байерн (Мюнхен) записа девета поредна победа в Бундеслигата, след като стигна до обрат с 4:2 срещу Байер (Леверкузен) на "БайАрена" в двубой от 30-ия кръг на първенството. Така баварците дръпнаха с десет точки пред отбора на Борусия (Дортмунд), който по-късно днес приема Херта. "Аспирините" пък пропуснаха шанса да изместят Борусия (Мьонхенгладбах) от четвъртата позиция и остават пети, макар и с равен брой точки с Гладбах. Двубоят започна много добре за домакините, които поведоха с гол на Лукас Аларио (9'), но още до почивката Байерн реши всичко в своя полза след попадения на Кингсли Коман (28'), Леон Горетцка (42') и Серж Гнабри (45'+1'). През второто полувреме Роберт Левандовски (65') покачи преднината на гостите с 30-ия си гол в Бундеслигата през сезона и с 44-тия си такъв във всички турнири през настоящата кампания. Така полякът подобри рекорда си за най-много попадения в рамките на един сезон. Флориан Виртц направи загубата на Байер по-почетна минута преди края.

Лошата новина за тима на Ханзи Флик е, че Байерн ще бъде без Роберт Левандовски и Томас Мюлер в следващия двубой, тъй като голмайсторът и лидерът по асистенции ще бъдат наказани заради натрупани жълти картони.

Наставникът на лидера в класирането не бе направил никакви промени в стартовия си състав. Тиаго Алкантара е възстановен, но остана на пейката за началото и се появи в игра след почивката.
Голямата новина в състава на Байер бе отсъствието на Кай Хавертц, който има мускулна контузия. Лукас Аларио зае мястото му. Селекцията на Петер Бос обаче отново изглеждаше много офанзивно, като Амири, Бейли, Белараби и Диаби също започнаха като титуляри. Общо четири бяха промените в състава на "аспирините".
В деветата минута Байер откри резултата. Домакините разиграха след тъч, изпълнен от Бейли, след което Баумгартлингер изведе Аларио зад отбраната на баварците. Заместникът на Хавертц напредна отляво и стреля точно в близкия ъгъл. Първоначално попадението бе отменено, след като страничният рефер вдигна своя флаг за засада, но след намесата на ВАР голът бе валидиран - 1:0.
Попадението даде самочувствие на Байер за няколко минути, но постепенно гостите взеха инициативата. Две опасни атаки на баварците бяха спрени заради засади, но в 28-ата минута Диаби сгреши в средата, от което се възползва Горецка. Халфът на Байерн пусна много добро подаване по земя, с което изведе Коман. Този път засада нямаше. Храдецки се позабави с излизането си, а французинът завърши хладнокръвно в далечния ъгъл.
Три минути преди края на първото полувреме Байерн организира страхотна многоходова атака, тръгнала от наказателното поле на гостите. Левандовски разтегли много добре от единия фланг към другия, а впоследствие Коман намери Мюлер, който чукна към Горецка. Последният стреля добре от границата на наказателното поле, правейки пълен обрат.

До почивката Байерн на практика реши всичко в своя полза. Гнабри изпусна една чудесна ситуация сам срещу Храдецки, но в добавеното време на първата част бившият играч на Арсенал се разписа, след като отново бе изпуснат от разколебаната отбрана на Байер и излезе сам срещу стража на домакините. Този път Гнабри не сгреши, вкарвайки трети гол за шампионите. Асистенцията бе на Кимих.
 Лошата новина за баварците от това първо полувреме бе, че Томас Мюлер и Роберт Левандовски получиха своите пети жълти картони и ще пропуснат двубоя с Борусия (Мьонхенгладбах) от следващия кръг.
Бос направи тройна смяна на почивката в опита си да промени ситуацията на терена.
Това обаче не оказа никакъв ефект, защото Байерн продължи да доминира, и то с лекота. Гнабри пропусна нова добра възможност, но в 65-ата минута Левандовски засече с глава центриране на Мюлер, с което направи резултата 1:4. Това бе 30-и гол за поляка в Бундеслигата и 20-а асистенция на германеца. От началото на сезон 2019/20 Левандовски вече има 44 гола за своя клуб, което е негов личен рекорд.
До края Байер все пак върна едно попадение, което отбеляза 17-годишният Флориан Виртц минута преди края. Това бе първи професионален гол за младежа, който много хубаво прехвърли Нойер.
За двата отбора през седмицата предстоят полуфинални сблъсъци от турнира за Купата на Германия. В тях Байерн се изправя срещу Айнтрахт (Франкфурт), а Байер има за съперник Саарбрюкен.