Феновете от Фарьорските острови са по-запалени от запалянковците в Англия и Шотландия

Феновете от Фарьорските острови са по-запалени от запалянковците в Англия и Шотландия

Пандемията от коронавирус, която блокира футболния живот в даде възможност на малки шампионати да влязат в полезрението на феновете. И докато в Беларус фокусираха цялото внимание, то веднага след старта на първенството на Фарьорските острови тази лига на много места стана по-интересна.

И всеки, който следи първенството на този малък северен архипелаг е наясно, че футболът там се развива сериозно. Но много от хората все още си живеят с предразсъдъците, че едва ли не играта на Фарьорите има повече забавен характер.

"Но футболът там вече бере плодовете на култура, която е заложена още в началото на 20-и век. Някога да се види картина от мачовете на Фарьорските острови беше истинско чудо или щастие за колекционерите на екзотични първенства. Но днес мачовете се излъчват пряко по телевизията. Също така има подробна статистика в интернет, а двубоите са в много букмейкърски къщи за любителите на залозите, анализира сайтът goal.net.ua.

Няма да е пресилено да се каже, че местните клубове печелят десетки хиляди долари от продажбата на сезонни билети. Като интерес, нищо чудно пък да се окаже, че Фарьорските острови са най-футболната страна в Европа средно на глава от населението. Такъв ореол й сложиха дори статистиците от Sportingintelligence, които направиха детайлно проучване през 2012-а година.

Експертите установили, че повече от 10 процента от населението на страната редовно посещават мачовете на своите отбори. Това прави 5 хиляди активни фенове от 50 хиляди души население на Фарьорските острови. Така фарьорците се оказаха по-запалени по футбола от жителите на Исландия, където на мачове ходят 4 процента от общото население, Кипър (4.03 процента), Шотландия (3.68) и Англия (2.79). Но и това изследване не показва цялата пристрастеност на населението към футбола. Като се има предвид, че в края на 2019-а година на Фарьорите живеят 49 250 човека, местната федерация организира и администрира общо около 30 различни първенства и турнири.

Мъжкият шампионат е представен от четири дивизии, има шампионат при подрастващите: от 9-годишни до младежи до 21 години. Има и лига за ветерани, където ритат хора над 45 години, както и турнири за Купата и Суперкупата. При жените ситуацията също е доста прилична: две дивизии, първенство за дами над 45 години, турнири за Купата, както и девически турнири и първенства за момичета от 9 до 17-годишна възраст.

През този сезон в мъжките първенства се включват 62 отбора, като в тази цифра влизат и дублиращи или втори отбори. Отделно са и отборите при подрастващите. Конкуренцията при мъжете също е разнообразна. Поне по пет отбора се борят всяка година за титлата, а в последните 10 години са печелили пет различни тима и само два тима са успели да дублират златните медали.

През миналата година титлата се реши в последния кръг, а конкурентите бяха Клаксвикар и Б36 Торсхавън и то с равни точки. Накрая Краксвикар грабна трофея по голова разлика. Решителният мач се състоя на терена на Б36 и привлече 6 хиляди зрители, което е повече от 12 процента от населението на страната.

В този мач гостите не трябваше да загубят, но те буквално преизпълниха плана, след като удариха директния противник с 3:0. Фарьорите се пребориха с коронавируса сравнително бързо и започнаха новото си първенство на 9-и май, като мачовете могат да се гледат не само на местната телевизия, но и в Норвегия.

При отсъствие на мачове в норвежките лиги местните телевизии решиха да купят правата на Фарьорската лига. Сумата за момента не се споменава, но клубовете вече се усмихват при възможността да привлекат по-качествени чужденци и да бъдат по-конкурентни на тези от своето ниво в Европейските турнири.

Вегард Хаген от норвежката телевизия ТВ2 разказва, че фарьорите са се спазарили добре и са продали изгодно правата за първите 12 кръга от шампионата с опция да удължат контракта. Иначе местните фенове може да се върнат вече на трибуните, но ограниченията са за не повече от 100 човека в един сектор. Това не е проблем, предвид обичайната посещаемост между 200 и 400 човека на мач. Местните северняци се гордеят с природата, а и със стадионите си.

На островите има 20 стадиона, като само един е с натурална трева. Останалите са с изкуствено покритие, което е нормално предвид климатичните условия и оскъдната зелена трева. Трябва да се обърне специално внимание на стадион "Гундадалюр", който има капацитет от 5000 места, които са разпределени в три сектора. Използва се основно от двата столични отбора ХБ (или с пълно име Хавнар Болтфелаг) и Б36 (Болтфелаг 1936).

Отделно от това продължава модернизацията на националния стадион Торсволур, който е построен през 1999-а. Там домакинства националния отбор, а също така и отборите в европейските клубни турнири. След ремонта капацитетът ще бъде за 7 хиляди човека, което ще донесе нов местен рекорд по посещаемост.

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти