ВАР спаси РБ Лайпциг от неочаквана загуба след куп пропуски на "биковете" (видео)

РБ Лайпциг не успя да победи Фрайбург у дома в първия ден от подновяването на надпреварата в Бундеслигата, след като двата отбора направиха 1:1 в сблъсъка си от 26-ия кръг. "Червените бикове" доминираха почти през цялото време и създадоха някои много чисти положения, особено през второто полувреме, но те бяха изпуснати от Кампъл, Луукман, Вернер и Шик. Гостите се възползваха от един корнер в 34-тата минута, след който Мануел Гулде се разписа след доста щастлив контакт с топката. Юсуф Поулсен все пак успя да изравни в 77-ата минута. В добавеното време гол на Кох бе отменен след намесата на ВАР, което спаси домакините от несправедлива загуба.

Въпреки това  РБ вече изостава на три точки от отбора на Борусия (Дортмунд), който по същото време разби Шалке 04 в Рурското дерби. Байерн (Мюнхен) пък е на четири точки пред "биковете", но и с мач по-малко. По-късно днес Борусия (Мьонхенглaдбах) може да измести Лайцпиг от трето място, в случай че постигне добър резултат в гостуването си Айнтрахт (Франкфурт).

Голямата звезда на "червените бикове" Тимо Вернер, за когото все по-усилено се твърди, че е пред трансфер в Ливърпул, водеше атаката на домакините, а негов партньор бе Юсуф Поулсен. Патрик Шик се появи чак през втората част. Кевин Кампъл стартира в халфовата линия, а Марсел Забитцер остана на скамейката за началото. Упамекано бе наказан заради натрупани жълти картони. Тайлър Адамс го замести в центъра на отбраната.

Фрайбург започна с доста офанзивна формация. Грифо, Питересен и Хьолер сдействаха в предни позиции, а зад тях бе германският национал Робин Кох.

Още във втората минута Лаймер отправи доста опасен удар от границата на наказателното поле, но топката премина встрани от лявата греда. Пет минути след това и Шволов трябваше да се намесва. Бранител на гостите не успя да изчисти добре центриране на Анхелиньо от свободен удар, което даде възможност на Нкунку да стреля, но стражът на Фрайбург изби, спасявайки вратата си.

Доминацията на домакините в тези минути ставаше все по-осезаема, въпреки че темпото на игра не бе особено високо. Гулачи даде началото на една бърза атака на РБ в 14-тата минута, след като улови след корнер пред неговата врата. Стражът хвърли топката към Вернер, който много бързо напредна на скорост и стреля, но Шволов отново изби, а Лаймер не успя да направи добавка.

В 34-тата минута обаче гостите нанесоха неочакван удар след втория си корнер в мача. Грифо центрира ниско, а Гулде успя доста щастливо да засече с пета на близката греда и  да прати топката в далечния ъгъл - 0:1.

Този гол даде самочувствие на гостите и малко преди почивката те можеха дори да удвоят, след като Гюнтер много добре овладя едно дълго подаване към него и стреля веднага от малък ъгъл, но топката премина встрани.

На полувремето Нагелсман замени Мукиеле с Адемола Луукман. В 56-ата минута именно той имаше страхотна възможност да изравни, след като бе изпуснат сам срещу Шволов и засече от въздуха центриране на Кампъл, но не успя да намери опразнения ъгъл и топката профуча встрани от целта.  След час игра "червените дяволи" пропуснаха последователно още две чудесни възможности. Първо удар на Кампъл по земя бе изчистен пред голлинията от бранител на Фрайбург, а след това и Поулсен не бе точен с глава отблизо.

В 72-арата минута Шволов се намеси блестящо, след като спаси много добър удар на Вернер от малък ъгъл. Пет минути след това логичното най-накрая се случи и Поулсен изравни, след като се извиси в наказателното поле и засече много красиво с глава центриране на Кампъл - 1:1.

В 84-тата минута Шволов отново успя да спаси гостите, след като първо изби силен удар на Забитцер, а след това успя да изпревари Патрик Шик за добавката.

За отбелязване е, че нито един от двамата треньори не се възползва от петте смени, които вече са позволени. Нагелсман направи три, а Щрайх - четири.

В 93-тата минута гостите ликуваха, след като Кох се разписа отблизо след статично положение. Попадението първоначално бе зачетено, но след намесата на ВАР бе отменено заради тънка засада на Хьолер, който му асистира.