Една истинска история за непримиримия спортен дух

Една истинска история за непримиримия спортен дух

Във време на криза и униние е хубаво да си спомним за хора, които не се спират пред трудностите по пътя към своята голяма мечта. Един такъм човек е чехословашката гимнастичка Вера Чаславска. Тя печели общо 22 международни титли между 1959 и 1968 година, включително седем златни олимпийски медала, четири световни титли и 11 европейски. В женската гимнастика повече успехи има само Лариса Татинина.

На Летните олимпийски игри в Токио през 1964 година Вера Чаславска е на върха в многобоя и завоюва златни медали на греда и прескок в допълнение на сребърното отличие в отборния турнир. Интересното в нейната история идва след Съветската инвазия в Чехословакия. Тогава тя губи възможността и условията да тренира. Това обаче не я сломява и тя започва подготовка за олимпийските игри в Мексико Сити през 1968 година в… гората.

Чаславска използва чували с картофи като тежести и дънери вместо греда. На Олимпиадата тя доминира над всички и спечелва медали във всичките шест  дисциплини, като 4 от тях за златни! Тя защитава титлата си в многобоя и печели златни медали на земя, успоредка и прескок, както и две сребърни отличия в отборната надпревара и на греда.  Вера използва Jarabe tapatin като музикален фон на съчетанието си на земя, като това и последвалият й брак в града я правят изключително популярна сред мексиканците.

Победата на Чаславска на Олимпиадата през 1968 година е изключително трогателна заради политическите сътресения в Чехословакия. Тя публично се противопоставя на комунизва в съветски стил и на съветската инвазия, като подписва протестния манифест на Людвик Вакулик “Две хиляди думи” през пролетта на 1968 година. За да избегне арест, тя прекарва седмиците до Олимпиадата, укривайки се в планинския град Шумперк и получава разрешение да пътува до Мексико Сити в последния момемнт.

На Олимпиадата, където за пореден път се изправя срещу съветската опозиция, Чаславска продължава да изразява мнението си. След като печели златото на земя, съдийската комисия вдига предварителната оценка на гимнастичката от СССР Лариса Петрик и й дава равен резултат с този на шампионката. Друго много противоречиво съдийско решение коства на Чаславска златото на греда и вместо при нея, то отива при съветската й съперничка Наталия Кучинская. Разгневена от политиката, която благоприятства СССР, тя протестира на двете церемонии за връчване на отличията като навежда и извърта настрани главата си по време на изпълнението на съветския национален химн. Действията на Чаславска са аплодирани от сънародниците й, но те довеждат до това, че тя се превръща в персона нон грата в новия режим. В резултат тя е принудена да се пенсионира и дълги години й е отказвано правото да пътува , да работи и да посещава спортни събития.

Ситуацията около Чаславска се променя през 80-те години след намесата на членове на Международния олимпийски комитет, а след Кадифената революция нейният статус драстично се подобрява. През 90-те тя заема няколко почетни длъжности, включително изкарва мандат като президент на Чешкия олимпийски комитет.

Вера си отива от този свят като легенда през 2016-а на 74-годишна възраст. Тя губи битката с рака, но остава завинаги в сърцата на почитателите на спортната гимнастика.

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти