Лудогорец взе солидна преднина и обезсмисли реванша с Хебър - на живо от Разград след 4:0

Сезонът в биатлона: крачка назад за мъжете и лъч надежда при жените

След историческия медал от световно първенство при мъжете преди година този сезон в биатлона трудно можеше да донесе по-добри резултати. Това се потвърди с постигнатото при мъжете, но Милена Тодорова осигури светъл лъч при жените. Владимир Илиев и Красимир Анев не успяха да продължат устрема от миналия сезон, когато постигнаха големи успехи. Без влизания сред първите десет Илиев и Анев завършиха съответно 35-и и 40-и в генералното класиране за Световната купа, а другите представители при мъжете - Димитър Герджиков и Антон Синапов, не стигнаха до местата за точките.

Пред "Дневник" президентът на федерацията по биатлон Екатерина Дафовска определи представянето на състезателите като добро и задоволително. "Състезателите се представиха достойно. Сезонът започна добре с по-големи надежди, но се видя, че при Владимир Илиев стрелбите не се получиха, а Красимир Анев изоставаше бегово. Надеждата ни Милена Тодорова беше светлият лъч тази година в женския отбор", каза Дафовска, която предстои да прави обстоен анализ на сезона.
Милена приключи Световната купа с впечатляващите 106 т.

Големият пробив

Със силното си представяне в края на сезона Тодорова привлече вниманието върху себе си. 22-годишната българка беше единствената състезателка, която спечели три медала от световното за младежи, а по-късно впечатли с добрите си резултати на шампионата на планетата при жените. Тодорова влезе в точките във всяко от четирите състезания на световното в Антхолц-Антерселва, с което възроди надеждите към женския биатлон. 17-ото място в индивидуалната надпревара беше поредното значимо класиране и най-добрият резултат за България от 2009 г.

Въпроси и надежди към бъдещето

В продължение на години избраният за спортист на 2019 г. Илиев и Анев са най-постоянните биатлонисти, като добрите резултати в отбора се дължат предимно на тях. Двамата са вече на по 32 години, но засега няма изгледи кой ще ги замени в бъдеще. Логично погледите към следващия сезон да бъдат насочени към Тодорова, която вече ще се състезава при жените.
Слабо представяне за българските биатлонисти в последния ден на Евро 2020 в Минск

"При Илиев и Анев е година за година. В мъжкия отбор са малко състезателите и може би там ще има по-голям недостиг. Имаме повече надежди при момичетата. Планираме отбор за девойки, който да бъде целогодишно на подготовка", каза Дафовска.

От федерацията работят още по въпроса да бъде сформиран мъжки отбор начело с чуждестранен треньор. Според Дафовска в момента всичко е на ниво обсъждане, като е възможно подготовката и лагерите на състезателите да започнат по-късно заради извънредната ситуация около коронавируса.

Хаосът около Анев и отказването на големите

Публикация на Анев във "Фейсбук" с текст THE END (Краят) накара мнозина да поставят под въпрос продължаването на кариерата му. През годините той често говори за отказване и проблеми с федерацията, но наскоро опроверга информацията.
Великият Мартен Фуркад се сбогува с победа №83! Йоханес Бьо спечели Световната купа (видео + снимки)

Сбогом на биатлона обаче казаха Мартен Фуркад и Кайса Макарайнен. Французинът завърши кариерата си с победа в преследването в Контиолахти, която дойде на същото място, същия ден, същата дисциплина и десет години по-късно от първия му успех при мъжете. За 13 сезона Фуркад триумфира 83 пъти в 243 индивидуални старта и се качи на подиума в 150 състезания. Феноменалната му кариера включва спечелването на седем титли, 28 медала от световни първенства и седем отличия от олимпийски игри, от които пет са златни.

С оттеглянето на Макарайнен женският биатлон загуба една от най-бързите състезателки. В кариерата си тя спечели три пъти Световната купа и излезе победител в 27 старта.