И Краснодар няма сили да преследва Зенит (видео)

Новакът Сочи победи с 2:0 Краснодар и поднесе най-голямата изненада в 22-ия кръг на руската Премиер лига. Александър Кокорин беше в основата на успеха, а головете вкараха Кристиан Нобоа и Андрей Мостовой. Краснодар игра неузнаваемо слабо до почивката, а след нея пропусна няколко чисти положения, за да се стигне до края на мача и попадението на Мостовой, оформило крайния резултат.

Загубата остави гостите на 9 точки зад лидера Зенит, който е все по-близо до титлата. "Биковете" могат да бъдат настигнати от един измежду Ростов и Локомотив (Москва), които ще се срещнат по-късно днес.

Сочи коренно се преобрази след зимната пауза. Привличането на Кокорин направи тима много по-опасен в атака и доказателството дойде под формата на две поредни победи (2:0 срещу Урал и 5:1 срещу Оренбург), които измъкнаха новаците от дъното в класирането.

Краснодар беше другият отбор с два успеха през пролетта. "Биковете" се справиха без да допуснат гол с Уфа и Спартак (Москва), утвърждавайки се на второто място в таблицата.

Двубоят на стадион "Фищ" се игра пред празни трибуни заради мерките, наложени от РФС във връзка с епидемията от коронавирус. Дъждът направи терена доста хлъзгав, но това не затрудни домакините, които още от първите минути овладяха инициативата и започнаха да създават положения пред вратата на Матвей Сафонов.

След хубав извеждащ пас Кокорин нахлу в наказателното поле и стреля в далечния ъгъл, но топката срещна гредата. Сочи с лекота преминаваше центъра на терена и следваха опасни центрриания, които доведоха до 8 корнера за тима на Владимир Федотов през първото полувреме. Футболистите на Краснодар действаха инертно и с нищо не успяваха да изненадат противниковата защита.

В 24-ата минута Сафонов отрази изстрел на Кокорин, а в 27-ата мощен удар на Антон Заболотний рикошира от крака на Александър Мартинович и това спаси гостите. Краснодар не сътвори нито една стойностна атака до почивката.

Втората част започна с пропуск на Кокорин, но в 48-ата минута късметът се усмихна на Сочи. Нобоа получи време да си нагласи топката и шутира силно, а топката се отклони от крака на Юрий Газинский и описа странна траектория, прехвърляйки Сафонов - 1:0. Домакините продължиха да са много агресивно, но и "биковете" се активизираха. В 57-ата минута Маркус Берг можеше да изравни, но беше задържан от Миха Мевля и ударът му не затрудни Сослан Джанаев. Шведът поиска дузпа, но реферът Сергей Иванов подмина ситуацията.

Наставникът на Краснодар Сергей Матвеев предприе смяна, като в игра се появи Даниил Уткин вместо Газинский. Ветеранът Ари напомни за себе си с удар от въздуха, но топката попадна право в ръцете на Джанаев. В 65-ата минута ветеранът Мануел Фернандеш отстъпи мястото си на Магомед-Шапи Сулейманов и съставът на гостите придоби още по-офанзивен вид.

В 69-ата минута стражът на Сочи блесна с невероятен рефлекс след удар от няколко метра на Ари. Действията вече се водеха изцяло около и в наказателното поле на домакините. Краснодар имаше огромно превъзходство по отношение притежанието на топката, но не намираше начин да стигне до гол.

В края отбраната на Сочи се справи с всички центрирания в наказателното поле, а единственият опасен удар към вратата на Джанаев нанесе Ари, но топката излезе в аут. В третата минута на добавеното време Андрей Мостовой на празна врата вкара втори гол за Сочи и третата загуба на Краснодар през сезона стана факт.

В следващия кръг на Сочи предстои още едно дерби - срещу Ростов, а Краснодар ще е домакин на Динамо (Москва).