100 години ски спорт в България

Три дузпи, два червени картона и гол на Попето засилиха Ростов към ШЛ (видео)

Ивелин Попов вкара гол, а Ростов надви с 3:2 ЦСКА (Москва) в най-зрелищния мач от началото на сезона в руската Премиер лига. Българинът реализира една от трите дузпи в двубоя, а другите две бяха пропуснати от Роман Ерьоменко и Фьодор Чалов. Ростов водеше с 3:1 и имаше двама човека повече заради червените картони на Илзат Ахметов и Вадим Карпов, показани при дузпите в полза на домакините, но едва не изпусна победата. Автогол на Максим Осипенко направи последните минути драматични, а в тях и ЦСКА получи дузпа, но Фьодор Чалов я пропусна.

Мачът ще се запомни и с гола на Павел Мамаев в дебюта му за Ростов. През миналата година бившият руски национал прекара няколко месеца в затвора, но се завърна към футбола и само няколко минути след появата си в игра успя да вкара срещу отбора, в който постигна най-сериозните си успехи.

Двубоят беше много важен и за двата тима, които не крият амбициите си да се класират за участие в Шампионската лига. В първия кръг след зимната пауза Ростов направи 1:1 като гост на Ахмат, а Ивелин Попов подаде за гола на Елдор Шомуродов. ЦСКА пък се спаси в последната минута от загуба на собствен терен срещу Урал на Николай Дмитров.

След днешното поражение "армейците" са в серия от 4 мача без победа и заемат 5-о място в подреждането, на 3 точки зад Краснодар, Локомотив (Москва) и Ростов, които пък изостават с 8 точки от фаворита за титлата Зенит.

Старши треньорът на домакините Валерий Карпин заложи на напълно очакван състав. Шомуродов започна на върха на атаката, зад него действаха Бактийор Зайнутдинов, Роман Ерьоменко и Хорен Байрамян, а капитанът Попов си партнираше с Данил Хлебов в средата на терена.

Треньорът на ЦСКА Виктор Гончаренко изгледа двубоя от трибуните заради наказание. Московчани имаха доста кадрови проблеми, най-вече в защита. В нападение стартираха звездата на отбора Никола Влашич и Илзат Ахметов, въпреки че номинално и двамата са халфове. Слабата форма на тарана Фьодор Чалов го остави не пейката.

В началните минути Ростов задържаше по-продължително топката, а Ивелин Попов беше сред най-активните за домакините и Игор Акинфеев трябваше да се намесва след негово остро центриране от левия фланг. Карпин направи принудителна смяна още в 13-ата минута, след като Максим Осипенко не видя съотборника си Дмитрий Чистяков и го изрита в лицето. В игра се включи Александър Саплинов.

В 15-ата минута Попов подаде на Ерьоменко, който стреля силно, но неточно. В 20-ата Шомуродов влезе на скорост в наказателното поле и беше повален от Ахметов. Реферът Владислав Безбородов даде дузпа и показа червен картон на футболиста на ЦСКА. Ерьоменко обаче шутира в обсега на Акинфеев и бившият руски национал спаси удара му.

Малко след това Ростов се оказа в ролята на догонващ. Гола за гостите вкара Арнор Сигурдсон, който се измъкна от Байрамян и изненада Сергей Песяков. В 31-ата минута Ерьоменко се реабилитира за пропуска си от бялата точка и с брилянтно попадение изравни. Финландецът нанесе свиреп удар от границата на наказателното поле, а топката среща напречната греда и тупна зад голлинията - 1:1.

С човек повече Ростов имаше инициативата, но до почивката ЦСКА се защитаваше добре. След нея стана още по-интересно. Ивелин Попов опита далечен изстрел, който не затрудни Акинфеев, но следващото действие на българина донесе втора дузпа в полза на "жълто-сините". Първоначално Безбородов прецени, че Вадим Карпов не е извършил нарушение срещу Ивелин, но после прегледа ситуацията с помощта на ВАР и отсъди наказателен удар, а освен това изгони Карпов и ЦСКА остана с 9 човека. Този път дузпата беше изпълнена от самия Попов, който прати Акинфеев в другия ъгъл и вкара третия си гол през сезона.

Всичко изглеждаше решено в полза на Ростов, след като отборът поведе с 3:1 в 63-ата минута. Попадението вкара резервата Павел Мамаев, който, подобно на Ерьоменко, наказа бившия си отбор. Мамаев стреля силно от границата на наказателното поле, а рикошет в крака на противников защитник заблуди Акинфеев.

В 67-ата минута стражът на ЦСКА се намеси след удар на Зайнутдинов, който можеше окончателно да сложи край на интригата. Домакините попуснаха и още няколко добри възможности.

Гостите не се притсняваха да атакуват, въпреки че бяха с двама човека по-малко. Резервите Константин Кучаев и Чалов се включиха активно, а и късметът помогна на "армейците" да намалят на 2:3, след като Осипенко се оказа на грешното място след центриране на Чалов и топката спря в мрежата.

В 80-ата минута футболистите на Ростов вече бяха нанесли 27 удара към противниковата врата, но драмата тепърва предстоеше. Глупаво действие на Саплинов, който задържа Сигурдсон в пеналта, даде шанс на ЦСКА да избегне загубата. И тази ситуация беше прегледана с ВАР, но решението на Безбородов остана непроменено - дузпа. Чалов шутира в левия ъгъл, но Песяков усети посоката и спаси, а при добавката Сигурдсон не уцели вратата.

До края Ивелин Попов получи жълт картон за нарушение срещу Кучаев, а Шомуродов не можа да завърши с гол скоростна контра на Ростов. Реферът назначи 8-минутно продължение, в което Ростов не допусна нови опасности пред вратата си и удържа победата.

В следващия кръг тимът от Ростов на Дон приема Локомотив (Москва), а ЦСКА ще е домакин на Уфа.