Русия

Три дузпи, два червени картона и гол на Попето засилиха Ростов към ШЛ (видео)

09 март 2020 | 15:32 - Обновена
Ивелин Попов вкара гол, а Ростов надви с 3:2 ЦСКА (Москва) в най-зрелищния мач от началото на сезона в руската Премиер лига. Българинът реализира една от трите дузпи в двубоя, а другите две бяха пропуснати от Роман Ерьоменко и Фьодор Чалов. Ростов водеше с 3:1 и имаше двама човека повече заради червените картони на Илзат Ахметов и Вадим Карпов, показани при дузпите в полза на домакините, но едва не изпусна победата. Автогол на Максим Осипенко направи последните минути драматични, а в тях и ЦСКА получи дузпа, но Фьодор Чалов я пропусна.

Мачът ще се запомни и с гола на Павел Мамаев в дебюта му за Ростов. През миналата година бившият руски национал прекара няколко месеца в затвора, но се завърна към футбола и само няколко минути след появата си в игра успя да вкара срещу отбора, в който постигна най-сериозните си успехи.

Двубоят беше много важен и за двата тима, които не крият амбициите си да се класират за участие в Шампионската лига. В първия кръг след зимната пауза Ростов направи 1:1 като гост на Ахмат, а Ивелин Попов подаде за гола на Елдор Шомуродов. ЦСКА пък се спаси в последната минута от загуба на собствен терен срещу Урал на Николай Дмитров.

След днешното поражение "армейците" са в серия от 4 мача без победа и заемат 5-о място в подреждането, на 3 точки зад Краснодар, Локомотив (Москва) и Ростов, които пък изостават с 8 точки от фаворита за титлата Зенит.
Старши треньорът на домакините Валерий Карпин заложи на напълно очакван състав. Шомуродов започна на върха на атаката, зад него действаха Бактийор Зайнутдинов, Роман Ерьоменко и Хорен Байрамян, а капитанът Попов си партнираше с Данил Хлебов в средата на терена.

Треньорът на ЦСКА Виктор Гончаренко изгледа двубоя от трибуните заради наказание. Московчани имаха доста кадрови проблеми, най-вече в защита. В нападение стартираха звездата на отбора Никола Влашич и Илзат Ахметов, въпреки че номинално и двамата са халфове. Слабата форма на тарана Фьодор Чалов го остави не пейката.
В началните минути Ростов задържаше по-продължително топката, а Ивелин Попов беше сред най-активните за домакините и Игор Акинфеев трябваше да се намесва след негово остро центриране от левия фланг. Карпин направи принудителна смяна още в 13-ата минута, след като Максим Осипенко не видя съотборника си Дмитрий Чистяков и го изрита в лицето. В игра се включи Александър Саплинов.

В 15-ата минута Попов подаде на Ерьоменко, който стреля силно, но неточно. В 20-ата Шомуродов влезе на скорост в наказателното поле и беше повален от Ахметов. Реферът Владислав Безбородов даде дузпа и показа червен картон на футболиста на ЦСКА. Ерьоменко обаче шутира в обсега на Акинфеев и бившият руски национал спаси удара му.
Малко след това Ростов се оказа в ролята на догонващ. Гола за гостите вкара Арнор Сигурдсон, който се измъкна от Байрамян и изненада Сергей Песяков. В 31-ата минута Ерьоменко се реабилитира за пропуска си от бялата точка и с брилянтно попадение изравни. Финландецът нанесе свиреп удар от границата на наказателното поле, а топката среща напречната греда и тупна зад голлинията - 1:1.

С човек повече Ростов имаше инициативата, но до почивката ЦСКА се защитаваше добре. След нея стана още по-интересно. Ивелин Попов опита далечен изстрел, който не затрудни Акинфеев, но следващото действие на българина донесе втора дузпа в полза на "жълто-сините". Първоначално Безбородов прецени, че Вадим Карпов не е извършил нарушение срещу Ивелин, но после прегледа ситуацията с помощта на ВАР и отсъди наказателен удар, а освен това изгони Карпов и ЦСКА остана с 9 човека. Този път дузпата беше изпълнена от самия Попов, който прати Акинфеев в другия ъгъл и вкара третия си гол през сезона.
Всичко изглеждаше решено в полза на Ростов, след като отборът поведе с 3:1 в 63-ата минута. Попадението вкара резервата Павел Мамаев, който, подобно на Ерьоменко, наказа бившия си отбор. Мамаев стреля силно от границата на наказателното поле, а рикошет в крака на противников защитник заблуди Акинфеев.

В 67-ата минута стражът на ЦСКА се намеси след удар на Зайнутдинов, който можеше окончателно да сложи край на интригата. Домакините попуснаха и още няколко добри възможности.
Гостите не се притсняваха да атакуват, въпреки че бяха с двама човека по-малко. Резервите Константин Кучаев и Чалов се включиха активно, а и късметът помогна на "армейците" да намалят на 2:3, след като Осипенко се оказа на грешното място след центриране на Чалов и топката спря в мрежата.

В 80-ата минута футболистите на Ростов вече бяха нанесли 27 удара към противниковата врата, но драмата тепърва предстоеше. Глупаво действие на Саплинов, който задържа Сигурдсон в пеналта, даде шанс на ЦСКА да избегне загубата. И тази ситуация беше прегледана с ВАР, но решението на Безбородов остана непроменено - дузпа. Чалов шутира в левия ъгъл, но Песяков усети посоката и спаси, а при добавката Сигурдсон не уцели вратата.
До края Ивелин Попов получи жълт картон за нарушение срещу Кучаев, а Шомуродов не можа да завърши с гол скоростна контра на Ростов. Реферът назначи 8-минутно продължение, в което Ростов не допусна нови опасности пред вратата си и удържа победата.

В следващия кръг тимът от Ростов на Дон приема Локомотив (Москва), а ЦСКА ще е домакин на Уфа.

Павел Мамаев Павел Мамаев10 Константин Кучаев20 Константин Кучаев
Елдор Шомуродовизлиза Елдор Шомуродов  90' Арнор Сигурдсон  Арнор Сигурдсонжълт картон
Данила Прошляковвлиза Данила Прошляков
89' Георгий Шенников  Георгий Шенниковжълт картон
Ивелин Поповжълт картон Ивелин Попов  87'
79' Никола Влашич  Никола Влашичизлиза
Алан Дзагоев  Алан Дзагоеввлиза
Евгений Черновжълт картон Евгений Чернов  77' Максим Осипенко  Максим Осипенкоавтогол
74' Игор Дивеев  Игор Дивеевжълт картон
73' Иван Обляков  Иван Обляковизлиза
Фьодор Чалов  Фьодор Чаловвлиза
Бактийор Зайнутдиновжълт картон Бактийор Зайнутдинов  69'
Павел Мамаевжълт картон Павел Мамаев  64' Кристиян Бистрович  Кристиян Бистровичизлиза
Константин Кучаев  Константин Кучаеввлиза
Павел Мамаевгол Павел Мамаев  63'
Данил Хлебовизлиза Данил Хлебов  59'
Павел Мамаеввлиза Павел Мамаев
57' Иван Обляков  Иван Обляковжълт картон
Ивелин Поповдузпа Ивелин Попов  53'
52' Марио Фернандес  Марио Фернандесжълт картон
51' Вадим Карпов  Вадим Карповчервен картон
Роман Ерьоменкогол Роман Ерьоменко  31'
25' Арнор Сигурдсон  Арнор Сигурдсонгол
20' Илзат Ахметов  Илзат Ахметовчервен картон