Ботев първенец в Западната група на Висшата лига

Волейболистите на Ботев (Луковит) завършиха като победители в Западната група на второто ниво от волейболния шампионат при мъжете - Висшата лига. Воденият от Пламен Тодоров тим се наложи като домакин над Люлин (София) с 3:1 (25:21, 19:25, 25:15, 25:23) в последния си мач от редовния сезон. Така Ботев завърши с 15 победи, 1 загуба и 45 точки в актива си. Люлин пък остана е четвърти с баланс от 9 победи, 7 загуби и 29 точки.

Домакините от Ботев поведоха в първия гейм, след което играта бе равностойна. Луковитци отново взеха инициативата и спечелиха гейма с 25:21. Впоследствие Люлин показа друго лице и изравни резултата след 25:19. Третата част бе под диктовката на Мирослав Братанов и съотборниците му - 25:15. Положението се запази и в четвъртия гейм - 25:23 и 3:1 за Ботев.

Сливнишки герой също завърши с победа, но я постигна след драма. Момчетата на Мартин Стоев надделяха като домакини над Град (Белоградчик) с 3:2 (25:23, 21:25, 25:13, 21:25, 15:13) и записаха 10-а си победа. Сливничани са 3-и в крайното класиране с 10 победи, 6 загуби и 24 точки, играчите от Белоградчик пък са втори със същия баланс от 10 победи и 6 загуби, но с 29 точки.

Отборът на Сливнишки герой имаше превес през почти целия първи гейм, но позволи за кратко на Град да се "залепи". Ролите се разменяха през следващите три части, и така срещата влезе в тайбрек. Там играта бе точка за точка до 6:6, след което доминацията отново бе на състезателите на Мартин Стоев, които спечелиха срещата след повече от два часа игра след 15:13 и 3:2.

С категоричен успех приключи сезонът и за Звездец (Горна Малина). Воденият от Иван Генков отбор надигра категорично като домакин Етрополе с 3:0 (25:16, 27:25, 25:17) в среща в зала "Христо Ботев" в Горна Малина. Звездец е шести в крайното класиране с 8 победи, 8 загуби и 25 точки. Етрополе пък остана на последното 9-о място с едва 2 победи, 14 загуби и 8 точки.

Гостите от Етрополе започнаха добре в началото на първия гейм на мача, след което Стефан Славков и съотборниците му обърнаха и се откъснаха със стабилна преднина. Домакините от Звездец без проблем излязоха напред след 25:16, но във втората част имаше интрига до самия край. Играчите от Горна Малина стигнаха до успеха след три геймбола и 27:25. Третия гейм премина под доминацията на Звездец, който постигна чиста победа за малко повече от час след 25:17 и 3:0.

Триточкова победа бе финалът на редовния сезон и за тима на Тетевен Волей. "Зелените" се наложиха над Миньор (Перник) с 3:1 (25:19, 23:25, 25:15, 25:21) при гостуването си. Състезателите на Петър Мечкаров са пети в крайното класиране с баланс от 8 победи и 8 загуби и 27 точки. Перничани пък останаха 7-и с 6 победи, 10 загуби и 20 точки.

Играчите от Тетевен победиха съперника за втори път този сезон с един и същ резултат. Тетевенци водеха в резултата до 11:9 в първия гейм, след което позволиха на домакините от Миньор да вземат инициативата. Те обаче не успяха да удържат темпото и оставиха "зелените" да довършат започнатото. Това мобилизира волейболистите на Милен Богданов за втората част, където, макар че на моменти играта бе на амплитуди, съумяха да вземат своето. В следващите два гейма гостите от Тетевен продължиха без особени колебания и добавиха три точки на сметката си.

Регламентът предвижда първите четири от Западната група да продължат в плейофите, но след корекция в крайното класиране на редовния сезон. Поради факта, че в Западната група отборите са девет, се отнемат сечелените точки на всички срещу последните два тима и се прави ново класиране. Така от по-нататъшна борба отпада съставът на Люлин (София), който завърши четвърти в редовния сезон, но след отнемането на точките от победите срещу последните два бива изместен в таблицата от Тетевен Волей.