Меси от дузпа измъкна Барса и качи каталунците на върха (видео + галерия)

Испанският шампион Барселона се добра до домакинска победа с 1:0 над Реал Сосиедад в среща от 27-ия кръг на Ла Лига. Лионел Меси отбеляза единствения гол от спорна дузпа в 81-ата минута.

Успехът временно качи “лос кулес” на лидерската позиция преди утрешния двубой на Реал Мадрид.

Наставникът на Барса Кике Сетиен заложи на Мартин Брейтуейт в стартовите 11 като трети нападател до Лионел Меси и Антоан Гризман. Датският футболист изненадващо зае позиция отляво, а Гризман стартира отдясно. Клеман Лангле влезе в центъра на защитата до Жерард Пике. Треньорът на гостите Иманол постави в атака Александър Исак, Порту и Баренечея. Вилиан Жозе и Микел Оярсабал получиха почивка.
В петата минута стражът на каталунците Марк-Андре тер Стеген за малко да сгафи при изнасяне с крак. Той изрита топката в крака на Александър Исак и тя отиде встрани и под контрола на Лангле. В осмата Жерард Пике беше избрал точната позиция, за да посрещне кълбото при ниско центриране. В десетата минута домакините отнеха и последва атака с много протранство. Меси подаде вляво към Брейтуейт, който финтира Диего Йоренте и не се поколеба да шутира ниско, залагайки на силата. Вратарят Ремиро успя да избие с крак.
Каталунците пресираха своя съперник, който често опитваше да играе изнесен по-напред. Така в 15-ата минута Меси получи топката и бързо потърси Брейтуейт. Датският нападател пое по чудесен начин, освобождавайки се от пазача си, но подготовката му за удар не се получи и топката отиде леко в ръцете на вратаря.
Минута по-късно Брейтуейт се измъкна зад защитата и сам срещу вратаря реализира. Очакванията бяха за засада, а повторението доказа, че има такава, макар и "тънка". В 27-ата Беранечея центрира отляво към Исак, който от шест метра стреля с глава над гредата. В 29-ата Меси отне топката от Йоренте на тъчлинията и направи двойно подаване с Иван Ракитич. Аржентинецът нанесе удар от въздух, но уцели вратаря и спечели само корнер. Повторенията показаха, че Меси неволно стъпва болезнено върху крака на защитника.
В 33-ата Баренечея "опъна" превъзходен пас за Порту зад гърба на защитата. Мъничко не достигна на Порту да чукне топката покрай излезлия Тер Стеген. В 36-ата Жорди Алба хитро намери Меси в наказателното поле, но аржентинецът не овладя по най-добрия начин и топката му избяга. В 40-ата Алба намери Брейтуейт в наказателното поле, той чукна към Френки де Йонг, а той подаде към Меси. "Десетката" на Барса стреля от 15 метра встрани от вратата. Като цяло първата част беше с поделено надмощие и по-чисти ситуации за каталунците.
Втората част започна с по-активна игра на "чури урдин". В 54-ата Меси умишлено изчака по-назад при атаката на каталунците, получи от Алба пред наказателното поле, замахна и стреля покрай гредата. В 60-ата Гризман се пребори за високата топка, след което топката тупна пред Меси и той нанесе силен удар от шест метра - над гредата.
В 64-ата Меси и Брейтуейт разиграха, топката стигна до Ракитич, който нанесе мощен шут към близкия ъгъл - Ремиро изби в корнер. В 66-ата "лос кулес" организираха много добра атака. Меси разигра с Ракитич и Брейтуейт, след което подаде вляво за Алба. Бранителят центрира остро, но неточно към включилия се Ракитич.
В 73-ата Исак надбяга Нелсон Семедо и подаде много добра топка в наказателното поле, но великолепен шпагат на Лангле предотврати опасността. В 75-ата Мартин Йодегор изведе чудесно Исак, който заложи на силата при удара и прати кълбото покрай близката греда.
В 80-ата минута съдията получи сигнал от своите видеопомощници за съмнения за дузпа. Реферът прегледа ситуацията и видя основания за дузпа. След центриране отляво Лангле не успя да играе с топката, а Льо Норман го направи с ръка, като топката се удари близо до рамото, но все пак в ръката. Повторенията оставиха съмнения за засада на Артуро Видал, но той беше в пасивна такава. Лео Меси реализира наказателния удар и изведе Барса напред - 1:0.
В 91-ата минута Алба се стрелна напред и центрира към далечната греда за Меси. Аржентинецът не очакваше топката да стигне до него и тя му избяга при овладяването.
В последните секунди Меси се включи отляво и подаде към Ансу Фати, който задържа топката и хитро намери свободния Алба, който вкара от три метра. След намеса на ВАР попадението не беше зачетено заради засада.
Каталунците имат цяла седмица за подготовка преди следващия мач - гостуване на Майорка.