Ценен успех над Борусия (М) приближи Дортмунд на точка до Байерн (видео)

Борусия (Дортмунд) пречупи Борусия (Мьонхенгладбах) с 2:1 като гост в дербито на два от преследвачите на Байерн (Мюнхен) в Бундеслигата и вече е само на точка от шампионите, които в неделя излизат срещу Аугсбург. Гладбах обаче е с мач по-малко и при успех в него ще се изравни с “жълто-черните” на втората позиция. С триумфа си на “Борусия Парк” тази вечер играчите на Люсиен Фавър задминаха РБ (Лайпциг).

Бившият играч на домакините Торган Азар беше точен за Дортмунд в 8-ата минута, а в 50-ата капитанът Ларс Щиндъл изравни. В 71-вата Ашраф Хакими реализира оказалия се победен гол. И двата тима удариха по една греда.

Изненадващо Джейдън Санчо беше оставен на пейката на вестфалци, след като треньорът избра да започне с Торган Азар и Юлиан Брант в близост до Ерлинг Холанд. Това вероятно беше шанс той да получи някаква почивка преди гостуването на Пари Сен Жермен в Шампионската лига след дни.

Домакините също стартираха без един от титулярните си нападатели - Маркюс Тюрам, който се оплакваше от контузия. Вместо него беше предпочетен Ларс Щиндъл.
Домакините бяха на крачка от гола в 7-ата минута, когато Щефан Лайнер се озова сам срещу Роман Бюрки, но вратарят отрази прехвърлящия го удар.
Секунди по-късно Дортмунд поведе. Пресата на тима доведе до грешен пас от страна на домакините, след което Азар залъга трима футболисти в бяло и заби кълбото в десния ъгъл на Ян Зомер - 1:0 за "жълто-черните".
Футболистите на Марко Розе нямаха шанс в 16-ата минута, когато Рами Бенсебаини стреля силно, но топката се отби в напречната греда на вратата на Дортмунд.
В 22-ата алжирецът се опита да изненада Бюрки с удар с пета, но не му се получи, а ситуацията беше изгодна.
Малко след първия половин час Гладбах остана без един от най-силните си играчи този сезон - Денис Закария, който трябваше да напусне заради контузия, получена след сблъсък със своя вратар Ян Зомер.
Домакините създадоха нова опасност в 40-ата минута, когато Бенсебаини намери Аласан Плеа и той засече, но право в обсега на Бюрки, който отрази.
До края на полувремето защитникът на гостите Дан-Аксел Загаду вдигна напрежението с две свои действия. В единия случай той удари с лакът Кристоф Крамер и получи жълт картон, а в другия препъна Йонас Хофман в наказателното поле, но съдията не сметна за нужно да отсъжда дузпа.
Втората част започна отлично за Борусия (М) с изравнително попадение на Ларс Щиндъл в 50-ата минута. Капитанът реализира след сваляне на Плеа след корнер, а Холанд се опита да спаси на голлинията.
Веднага след това играчите в бели екипи поискаха дузпа за игра с ръка на Емре Джан, но според рефера ръката на халфа е била прилепена към тялото.
Последваха минути, в които съставът от "Сигнал Идуна Парк" владееше топката и търсеше пролука през сгъстената защита на съперника.
В 64-ата Азар застраши отново Зомер с глава, но този път националът на Швейцария изби.
Веднага след това на терена се появи Санчо и това скоро даде резултат. В 71-вата англичанинът изведе Хакими отдясно, който прониза Зомер за 2:1 за Дортмунд.

Нервите на играчите не издържаха и в 75-ата Бенсебаини и Санчо се сдърпаха, като дори се хванаха за гушите, за което получиха жълти картони.

Това доведе до липса на концентрация у защитника на Мьонхенгладбах и в 79-ата минута той позволи на Азар да му открадне топката. Последва пас към Санчо, който нацели гредата.
В ответната атака обаче Брийл Емболо беше изведен на добра позиция, но не успя да изравни.
Холанд можеше да успокои съотборниците си с гол в 86-ата, но от няколко метра стреля силно и високо над гредата.
До края Дортмунд не допусна изравнителен гол и си тръгна с трите точки. След седмица "жълто-черните" ги очаква дерби на Рур с Шалке 04.