Норич и Тим Крул изхвърлиха Тотнъм след дузпи в исторически мач (видео)

Отборът на Норич се класира за 1/4-финалите на Купата на ФА, след като надделя с 4:3 като гост на Тотнъм след изпълнение на дузпи. Резултатът в редовното време и продълженията беше 1:1, а попаденията отбелязаха Ян Вертонген (13') за домакините и Йосип Дърмич (78') за победителите. В герой за “канарчетата” се превърна техният вратар Тим Крул, спасил две от решителните изпълнения от бялата точка на противниковия отбор. Двубоят беше исторически, тъй като за първи път в 1/8-финалната фаза на турнира дузпи определиха крайния победител. До миналата година в този кръг се провеждаше преиграване в случай на равенство.

Жозе Моуриньо е направил три промени в своя състав след загубата с 2:3 от Уулвърхамптън. На вратата Мишел Ворм замени Пауло Гасанига, Оливър Скип пък се появи вместо Бен Дейвис. Другата новост е свързана с вклчването на ветерана Вертонген вместо младия Джафет Танганга. За гостите пък прави впечатление, че Дърмич е предпочетен на върха на атаката за сметка на голмайстора на тима Теему Пуки.

Първата по-сериозна опасност в мача сътвори Джовани Ло Селсо в 11-ата минута, когато Тим Крул спаси неговия шут. Две по-късно именно аржентинецът центрира от фаул, като Вертонген с глава прати топката в противниковата мрежа. В 34-ата Ворм се намеси за първи път в мача при удар на Емилиано Буендия, а секунди по-късно стражът се затрудни при далечен изстрел на Лукас Руп, но все пак сграбчи топката от втория си опит. В 37-ата Ерик Дайър блокира опасен шут на Марио Вранчич. В 45-ата минута грешка в съперниковата отбрана даде чудесна възможност на Лукас Моура да се разпише, но изстрелът му бе избит от Крул.

В 50-ата минута Дърмич задържа топката в наказателното поле и я предостави на Буендия, чийто удар обаче беше отразен от Ворм. В 56-ата резервата на "шпорите" Жедсон Фернандеш пробва безуспешен изстрел по земя, а при следващата атака на "канарчетата" Ворм улови шут на Руп. В следващите 20 минути последваха няколко неточни удара от страна на двата отбора. Така се стигна до 78-ата, когато появилият се на терена от скамейката Кени Маклийн шутира отдалеч, а Ворм изпусна топката. Дърмич дотича първи и я добута за 1:1. Домакините реагираха като попарени и в 86-ата Годфри изчисти от голлинията удар на Серж Орие. В 89-ата пък Крул изпревари в наказателното си поле Деле Али за топката и така се стигна до продължения в мача.

В 94-ата минута Орие първо финтира противников играч, а след това отправи удар, който не се оказа проблем за Крул. В 109-ата нидерландският страж спаси с крак изстрел отблизо на резервата Ерик Ламела. В 115-ата стана опасно пред вратата на гостите, но накрая топката стигна до техния вратар. Последното положение в срещата пропусна Фернандеш в 118-ата с шут над вратата.
При изпълнението на дузпите си пролича класата на специалиста в тази област Тим Крул, който хвана ударите на Парът и Фернандеш, докато този на Ламела мина над вратата. Единственият пропуск за "канарчетата" пък направи Маклийн, чийто изстрел бе уловен от Ворм. Така Норич си осигури участие в следващия кръг на състезанието, където ще срещне Дарби Каунти или Манчестър Юнайтед.
ТОТНЪМ - НОРИЧ 3:4 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията)

1:0 Вертонген (13')
1:1 Дърмич (78')