Вики Томова бе близо до голяма победа, но отстъпи пред 62-ата в света (видео)

Виктория Томова бе близо до голяма победа, но в крайна сметка загуби от 62-ата в света белгийка Алисън ван Уйтванк с 6:3, 4:6, 6:7 (2) в мач от втория кръг на турнира от календара на WTA в Лион. 25-годишната софиянка направи обрат от 1:4 до 6:5 в решаващия трети сет и беше на две точки от победата при 30:30 в 12-ия гейм, но далеч по-опитната на това ниво белгийка, поставена под №5 в схемата, все пак се добра до тайбрек, в който категорично надигра първата ни ракета.

Първият сет се превърна във фестивал на пробивите. От 9 гейма в 8 имаше брейкове, но за съжаление белгийката реализира цели 5 и с 6:3 взе частта. Във втория сет Ван Уйтванк поведе с 3:1 в резултата, Томова изравни за 3:3, но при 4:4 белгийката проби на нула и това се оказа решаващо в частта. В маратонския десети гейм Томова имаше 4 брейкпойнта, но не успя да изравни за 5:5 и с петия си сетбол Ван Уйтванк сложи край на частта.

Трудна, но сладка победа за Вики Томова в Лион
Решаващият трети сет бе изпитание и за двете тенисистки, които изпитваха физически проблеми, но това не ги спря. Ван Уйтванк имаше аванс от 4:1 с два пробива, когато Томова взе медицински таймаут, като българката изглежда имаше проблем с левия крак. След паузата българката заигра доста добре и бързо върна единия пробив, а после съкрати аванса на противничката си на 3:4. Белгийката поведе с 5:3, но с пробив на 15 за 5:5 софиянката се върна в мача.

После Томова излезе напред с 6:5, съперничката й повика на корта физиотерапевт, а в 12-ия гейм нашето момиче беше на две точки от победата, но сервиращата белгийка все пак се измъкна и вкара сета в тайбрек. В него достигалата до 37-а позиция в ранглистата Ван Уйтванк поведе с 6:0 и на практика лиши тайбрека от интрига. Томова все пак се пребори за 2 точки, но не успя да стори нищо повече и си тръгва от турнира с 30 точки за ранглистата, в която към днешна дата е №143.

С днешното си представяне Томова затвърди отличната си форма в последно време. Тя имаше два поредни финала във Великобритания в последните седмици - в Глазгоу и в Съндърланд, като на турнира в Англия взе и трофея.