Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16)

Феновете на Звезда и Партизан сътвориха шоу, футболистите - не (видео)

Цървена звезда и Партизан завършиха 0:0 в голямото дерби на сръбския футбол. Двата тима за пореден път играха твърде предпазливо и създадоха малко голови положения. Равенството остави "звездашите" с 11 точки преднина на върха на класирането. "Червено-белите" имат само една загуба през сезона - с 0:2 от Партизан през септември.

162-ото издание на сблъсъка беше по-интересно с това, че един срещу друг като треньори застанаха бившите съотборници в националния отбор Деян Станкович и Саво Милошевич. Станкович застана начело на Звезда преди няколко месеца, а Милошевич вече спечели Купата на Сърбия с "гробарите", като на финала през миналия сезон победи именно градския съперник.

В състава на Звезда нямаше изненади. На вратата застана Милан Борян, а атаката водеше Ричмънд Боакие. Милан Родич до последно беше под въпрос, но попадна в стартовата единайсеторка. Марко Гобелич записа своя мач номер 100 за тима.

Партизан разчиташе в атака на Умар Садик, а от втора позиция нападаха Лазар Маркович и Такума Асано. В средата на терена действаха Саша Здьелар и Бибрас Натхо.

На стадион "Райко Митич" присъстваха около 30 000 зрители, които по традиция създадоха невероятна атмосфера, а през второто полувреме двубоят за кратко беше прекъснат заради димките, хвърлени от южната трибуна.

Началото беше според очакванията - Звезда държеше топката и търсеше пролуки в противниковата защита, а Партизан опитваше дълги извеждащи пасове към офанзивните си футболисти. В 8-ата минута Сейдуба Сума падна в наказателното поле и поиска дузпа, но такава нямаше. Душан Йованчич получи първия жълт картон за нарушение срещу Садик.

В 15-ата минута Желко Гаврич стреля силно, но Владимир Стойкович внимаваше. Малко по-късно стражът на Партизан беше изненадван от тупналата точно пред него топка, но успя да реагира и изби в корнер миг преди Боакие да стигне до кълбото. Звезда отговори с бърза контра, която обаче не завърши с удар заради неразбирателство между Сума и Садик.

В 32-ата минута Боакие се контузи и напусна принудително, а на неговото място влезе Алекса Вуканович. Именно резервата на Звезда пропусна най-добрата възможност за гол до почивката. Футболистите на Партизан пък изглеждаха доволни от равенството.

Лазар Маркович нямаше сили за цял мач и още на почивката Милошевич го смени с Филип Стеванович. В 50-ата минута защитата на Цървена звезда сбърка, но Садик не успя да прехвърли излезлия пред голлинията Борян.

После играта беше прекъсната за 6-7 минути заради дима над стадиона. Звезда си върна инициативата и Вуканович още веднъж пропиля чисто положения пред вратата на Стойкович. В 63-ата минута Натхо опита далечен изстрел, но прати топката в аут.

Четвърт час преди края Деян Станкович трябваше да прави втора принудителна смяна, след като и Родич получи травма. Мястото на левия бранител зае Радован Панков.

Последните минути бяха напрегнати, ни никой от съперниците не искаше да рискува. В крайна сметка Цървена звезда не можа да си върне за загубата през есента, но запази солидната си преднина пред "черно-белите", които имат само с точка повече от третия Войводина.